This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kings of Parking 3D: Ben bu arabayı o boşluğa sokarım arkadaş diyenler için!

Kings of Parking 3D gerçek hayatta kimilerinin nefret ettiği, kimilerinin ise ekstra zevk aldığı park manevralarını Android dünyasına taşıyan bir uygulama. İleri, geri, yan ya da çapraz giderek seçtiğiniz otomobili olabilecek en zor durumlarda ustaca park etmeye çalışıyorsunuz. Herhangi bir arkadaşınızın yardımı ya da değnekçi tacizi olmadan tabii. Tıpkı direksiyon kursundaki gibi, bu oyunda da başarının amacı sakin kalmak ve panik yapmamaktan geçiyor. İşte bu ilginç uygulamanın vaatlerini yerine getirip getirmediğini sizin için inceledik. 

Not

Artı

  • Seviyelerin gitgide zoralşması
  • Her otomobilin farklı hareket etmesi

Eksi

  • Oyun bir süre sonra monoton hale geliyor
  • Otomatik kamera sorunlu çalışıyor
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 4 4.4.1 Hayır 1.01 1.1

Özellikler & Kullanım

Kings of Parking 3D uygulamasının arkasındaki temel prensipler oldukça basit alsında. Her seviyede, oyuncunun elindeki otomobili kendisine verilen park alanına mümkün olduğunca hızlı bir şekilde park etmesi gerekiyor. Başlangıç aşamalarında bunu yaparken fazla zorlanmayacaksınız, ama oyun ilerledikçe, zorluk seviyesi de artacak ve yerine getirmeniz gereken görevler çok daha zorlu hale gelecek.  

Kingsofparking5
Birinci seviye eğitim yerine geçtiği için biraz yavaş ama çok eğlenceli ilerliyor./ © Tiltgames

Seviyeler halinde oynanan oyunda, arabanızı hem mümkün olduğunca, hem de etrafa ve otomobile minimum hasar vererek park etmek zorundasınız. Aslında genel konsept olarak bu oyun prenisibi Angry Birds ya da Plants vs Zombies gibi popüler oyunlardan aşina olduğumuz bir durum. Ancak Kings of Parking 3D'nin farkı genel bir aksiyon hattının olmayışı. Bunun yerine en önemli hedef, zaman baskısı altında park etme işlemini hasarsız tamamlamak. Ben şahsen oyunun genel hissiyatından hoşlanmış olsam da, daha iyi olabileceğini de söylemek gerekiyor. 

Kingsofparking1
Oyunun sayfasını Facebook'da beğenirseniz Android kamyonu da kullanabiliyorsunuz! / © AndroidPIT

Oyunda dört farklı tür araç arasından seçim yapabiliyorsunuz ve her seviye bu dört araçtan biriyle başlıyor. Örneğin bir okul servis taşıtıyla işe girişiyorsunuz ve seviyeler zaman içinde zorlaşıyor. Okul aracının yanısıra, sedan türü bir binek araba, bir spor araba ve Facebook'ta "like" vererek kullanıma açabileceğiniz bir Android kamyon da seçenekler arasında. Oyunun ücretsiz versiyonunda, bir sonraki bölüme geçmek için mevcut bölümü eksiksiz olarak tamamlamanız şart. 

Kingsofparking2
'Check-in'' menüsünde en yüksek skorları görebilirsiniz. / © AndroidPIT

Genel olarak bakıldığında Kings of Parking 3D'nin iyi tasarlanmış, başarılı bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Ama oyunun toplam uzunluğu bana pek yeterli gelmedi. Tabii ücretsiz bir oyun için bunun çok da rahatsız edici olduğu söylenemez. Öte yandan kontroller konusunda belki biraz daha çalışabilir geliştirici firma.  Yakın zamanda oyuna ilave edilen MOGA kontrol özelliğine rağmeni ekran-üstü kontroller konusunda daha fazla seçenek ve kamera açılarının ayarlanabilir olması oyuna artı değer katacaktır. 

Ekran & Kontroller

Kings of Parking 3D gibi bir oyunda kontrollerle işlevsellik arasında bir ayrım yapmak gerçekten çok güç. Oyunun ne kadar eğlenceli olduğunu bir ölçüde kontrol olanakları belirliyor. 

Yukarıda da belirttiğim gibi, oyun bu açıdan fena olmasa da geliştirilebilecek yönler de bulunuyor. Özellikle can sıkıcı olan konulardan biri kendiliğinden açılan ve her zaman size en avantajlı görüntüyü sunmayan otomatik kamera. Zaten manevra olanakları kısıtlı iken, perespektifin birdenbire değişmesi oyuncunun görüntünün önemli bir kısmını kaybetmesine neden oluyor. 

Elbette manuel kamerayı kullanma opsiyonu var oyunda, ama bu da oyun içinde çok önemli olan birkaç saniyeyi kaybetmenize ve park işlemini normalden daha uzun bir sürede tamamlamanıza neden oluyor. Her seviye başlangıcından otomatik kamera ayarlarını yapabiliyor olmak oyunun oynanabilirliğini kesinlikle artıracak bir etken olurdu. 

Ama bunun dışındaki kontrol seçeneklerinden herhangi bir sorun bulunmuyor, birkaç dakika içinde alışıyor ve skorlarınızı artırmaya başlıyorsunuz. 

Grafik açısından oyunun genel görünümünün de gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tek küçük sorun zaman zaman köşe ve kenarların görünmez hal gelişiydi. 

Hız & İstikrar

Test ettiğimiz süre boyunca Kings of Parking 3D'de hiçbir çökme sorunu yaşanmadı. 

 

Fiyat/Performans Oranı

Kings of Parking 3D reklamlarla desteklenen ücretsiz bir oyun uygulaması. Ekstra 99 cent ödeyerek tüm seviyeleri açmanız ve reklamları kaldırmanız mümkün. 

Son Söz

Kings of Parking 3D gayet başarılı ve kesinlikle eğlenceli bir oyun, sadece belli bir süreden sonra monoton hale geliyor. Sanki birkaç ekstra dokunuşun eksikliğini hissediyor gibisiniz. Mesela otomatik kamera biraz daha gelişmiş olsa, seçim yapabileceğiniz araç sayısı artsa sanki oyun da daha eğlenceli hale gelirmiş gibi. Ama buna rağmen, Kings of Parking 3D indirmenize değecek bir oyun.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!