This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Dünya çapında farklı operatör ve cihazlarda yapılan testlerde Android KitKat ve Apple iOS 7.1 karşılaştırıldı. InformationWeek tarafından yayınlanan The Mobile Experience Benchmark Raporu’na göre  yapılan testlerde KitKat, iOS 7.1’i birçok açıdan geride bıraktı. Elbette bu prestijli rapor geliştiriciler tarafından da göz önüne alınmakta.

Android 4 4 Smartphones update
Test sonuçları Android kullananların bildiği şeyleri resmileştirdi © AndroidPIT

Farklı cihaz ve operatörlerin katılarak meydana getirilen testlerde 2500 cihaz ve 600’den fazla operatör yer aldı. Çalışmaya göre KitKat en stabil işletim sistemi ve özellikle Android’in son versiyon sadece yüzde 0.7 gibi oldukça başarılı bir hata oranına sahip. Apple’ın iOS 7.1’i bugüne kadar çıkarılmış en başarılı iOS versiyonu olsa da yüzde 1.6lık hata oranıyla KitKat’ın oldukça gerisinde kaldı. Farklı bir karşılaştırma yapmak gerekirse Android 2.3 Gingerbread’in hata oranıysa yüzde 1.7 yani iOS 7.1’den biraz daha kötü.

ios 7 apple

iOS 7.1 Android 2.3 Gingerbread ile ciddi bir kapışma içerisine girebilecek kapasitede © AndroidPIT

Ayrıca teste göre tabletlerde oluşan hata oranı da akıllı telefonlarda oluşanlardan daha fazla. En stabil cihaza gelince, iPhone 5’in öne çıktığı görülmekte. Samsung ise Android cihazlar arasında ilk sırada yer almakta.

En çok hata veren uygulamalara da bakıldığında bunların yüzde 4.4 gibi bir oranla oyun uygulamaları olduğu görülmekte. Bu kategori de en başarılı uygulamalar da e-ticaret uygulamaları.

Sizin Android işletim sistemleriyle ilgili en büyük sıkıntınız nedir? iOS kullanmayı hiç düşündünüz mü?

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • samsung galaxy s3 miniye güncelleme gelmicek mi??

  • Türkiye'ye bu sabah geldi 4.4.2 Kitkat. Galaxy S4 4.3 Jelly Bean'e göre kayda değer bir hıza ulaştı. Arayüz bakımından pek bir fark olmasa da performans açısından rahatlattı samsung s4 kullanıcılarını.

  • ya l9505 var bende polonyada yasigorum bu nedir ya halen kitkat felmedi beni biktirdi bi 4.3 cok dandik pragram askaldi cope.atixam telefonu sinirden

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!