This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Elektronik kitap kullanıcıların çok nadiren bir tanıtıma ihtiyaçları olur ancak bazen, en son isteyeceğin şey, diğer cihazlarının fonksiyonlarını bozacak bir başka aygıta sahip olmaktır. Eninde sonunda, elektronik kitapları bilgisayarında, diz üstü bilgisayarında, e-kitap okuma aygıtlarında, tabletlerde ve akıllı telefonlarda okuyabilirsin. Kısacası, eğer e-kitap okuma aygıtı almakla ilgilenmiyorsan, gene de akıllı telefonunda ya da tabletinde elektronik kitap okumana yarayacak ve en az bir e-kitap okuyucu kadar verimli çalışacak bir uygulama yükleyebilirsin. Bu durumda, bir e-kitap okuyucu geliştiricisinden uygulama almak daha mantıklı olur, değil mi? Senin için Kobo uygulamasını inceledik ve bir aygıt satın almakla, bu uygulamayı yüklemek arasında ne farklar var, bunu araştırdık.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
4.11.10773 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Benim zaten renkli ekranlı, elektronik mürekkepli Kobo Arc’ım var ve elektronik kitap aygıtlarının verdiği okuma deneyimine aşığım. Ancak aynı zamanda tabletim, dizüstü bilgisayarım ve bunun gibi cihazlarım da var. Bazen tek bir aygıttan yararlanmak ve bunca şeyi çantamda taşımak istemiyorum. Ama bazen de ne yapmak istediğim belli olmuyor ve o an bunun için elimde yeterli teknolojik donanım bulunmamış oluyor. Bu yüzden e-kitapım yanımda yoksa ve o an içimden kitap okumak geliyorsa, akıllı telefonumda ya da tabletimde okuyabilme imkanımın olması, benim için önemli bir ihtiyaç.

Tabii ki, bahsedilmesi gereken ilk sorun, akıllı telefonlarda uzun metinleri küçücük ekranda okumanın can sıkıcı olması. Gerçi benim akıllı telefonumun küçük bir ekranı var. Belki de daha büyük ekranlı telefonlar ya da tabletler, tüm gün okumak için daha uygundur. Kobo uygulamasını 10.1” tabletime, e-kitap benzeri bir his almak için yükledim.

Kobo’yu ilk yüklediğinde, sana oturum açıp açmayacağını ya da üye olup olmak istemediğini soruyor. Zaten bir Kobo hesabın varsa, daha önce satın almış olduğun tüm kitapların otomatik olarak kullanıma uygun oluyor. Eğer Kobo’ya yeniysen, bir adımda üye olabiliyorsun ve milyonlarca ücretli ve ücretsiz kitapları aratmaya başlayabiliyorsun. Benim bu konuda tek şikayetim, ücretsiz kitapları aratmanın pek de kolay olmayışı oldu. Ancak zaten Kobo Arc’da da kolay değil.

Bir tablette ilk fark edilen şey kitap raflarınız için, lüks mü lüks ekranınızda yer olması. Sürekli sayfayı aşağıya sürüklemeden ekrana çok daha fazla şey sığdırabilmek muhteşem. Bir uygulamanın nasıl çalıştığını görmek için daha pratik çünkü bir bakışta çok daha fazla şey görebiliyorsun. Yukarı çıkıp, aşağı çekip, farklı sekmeler açıp (ana sayfa, kütüphane, market, okuma yaşamı gibi) çok daha fazla alt kategori görebiliyorsun. Mesela, ana ekranında, son yaptığın aktiviteler, sana önerilenler, yeni çıkanlar, okuyan arkadaşlar, ödüllerin var ve her kategoriyi sola sağa çelerek, daha fazla raf başlıkları görebiliyorsun.

Kategoriye özel, gizli bir menü soldan çekilerek açılıyor ve menüler kısa ama kullanışlı. Okuma ömrü, adından anlaşılacağı gibi ne kadar zaman okuma yapıyorsun, kaç kitap okumuşsun, hangi sayfaları çevirmişsin, ne ödüller kazanmışsın, bunların takibini yapabilmeni sağlayan bir sekme. Ne kadar hızlı okuduğunu, ya da sayfada, kitapta ne kadar süre kaldığını da ölçüyor. Ödüllerim sekmesi okuma alışkanlıklarına göre ödüller kazanmanı sağlıyor. Gerçi ben bunu biraz gereksiz buluyorum; okumaya verdiğin çabadan dolayı saçma sapan ödüllere ne gerek var? Ancak bu öğrencileri daha fazla okumaya teşvik eden yararlı bir araç olarak da görülebilir.

Ekran & Kontroller

Okuma modunda, sayfalar arası geçiş harika (kendine göre ayarlayabilirsin) ve sayfa düzeni için, font boyutu, yönlendirme seçenekleri, sosyal ayarlar gibi, tüm genel ayarlar var. Kobo’nun sosyal tarafı gerçekten hoş (Kobo Arc’da da var); arkadaşlarının ne okuduğunu görmelerini, alıntılar paylaşmanı, diğer okuyucularla birlikte yorumlar yapmanı sağlıyor. Aynı zamanda, okuduğun pasajların üzerine çizebiliyor, notlar alabiliyor ve bunların hepsini de arkadaşlarınla paylaşabiliyorsun. Bir kitabı satın almadan önce, ilk bölümlerini ücretsiz görebiliyor, farklı aygıtlardan bağlantılı bir şekilde okuyabiliyor, sonra bıraktığın yerden, başka bir aygıttan devam edebiliyorsun. Ses tuşlarını eğer hafif ekrana dokunuşu kullanmak istemiyorsan kullanabiliyorsun. Büyük ekranda deneyimim çok keyifliydi ama bu uygulamayı 10.1 tabletimde denediğimi hatırlatmak isterim.

Hız & İstikrar

Kitap indirirken ekranım sadece bir kere dondu ve yüklemesi biraz yavaştı ama sorun benim kablosuz bağlantımdan dolayı da olabilir. Bazen ekranı dokunmatik olarak çekmeye çalışırken, özellikle animasyonlu sayfaları çevirirken kısa süreli gecikmeler oldu. Onun dışında Kobo uygulaması rahatça ve hızlı çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Eğer elektronik kitapları okumak için başka bir aygıt almak istemiyorsan, Kobo uygulamasını gerçekten es geçemezsin. Kobo Arc’a çok benzer bir deneyim sağlıyor ve benzer bir okuma hissi veriyor. Arc’daki bazı özellikler, Tapestries, the Discovery gibi, dahil değil ama basit bir e-kitap okuma deneyimi için mükemmel bir uygulama. En iyi yanı ise, ücretsiz.

Kötü yanları, tabletten okumak gözler için elektronik mürekkep kadar iyi değil, ve tabletin şarj ömrü, kendini adamış bir okuyucunun beklentisi için az. Ancak Kobon yanında olmadığında, ya da elektronik kitap okuma keyfine yeni başlıyorsan, gerçekten daha fazlasını istemen zor. Ücretsiz kitapları aramak daha kolay olsaydı, bence daha iyi olabilirdi. Bir de, Kobo uygulamasını kullandıktan sonra, belki de fazla beğenip, gidip kendine gerçek bir Kobo cihazı alabilirsin. Sonuç olarak muhteşem bir e-kitap okuma uygulaması.

Daha denilecek ne var ki? Kobo uygulaması ücretsiz ve neredeyse bir Kobo e-kitap aygıtı kadar iyi çalışıyor. Yüklemeni kesinlikle öneririm.

Ekran Görüntüleri:

Kitap kurtlarına müjde: Kobo! Kitap kurtlarına müjde: Kobo! Kitap kurtlarına müjde: Kobo! Kitap kurtlarına müjde: Kobo! Kitap kurtlarına müjde: Kobo!

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!