This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Kore'deki telefonlarda "öldürme şalteri" şart olacak

Samsung ve LG gibi dev akıllı telefon üreticilerinin anavatanı olan Güney Kore'de akıllı telefonlara, cihazı tamamıyla kullanılamaz hale getirecek olan "öldürme şalteri"nin konulması yasal şart haline getirildi. 

Galaxy S4 Sales
Karardan en çok Samsung etkilenecek! / © Anbieter/AndroidPIT

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdıkları kadar, aldığımız riskleri de artırıyor. Eğer çok gizlilik düşkünü değilseniz akıllı telefonunuzdaki bilgilerden sizin hayatınızın haritasını, tüm zevklerinizi, tüm gündelik rutinlerinizi öğrenmek mümkün. Bu yüzden, cep telefonunuz çalınır ve kötü niyetli kişilerin eline düşerse, kâbuslardan kâbus beğenebilirsiniz. Bunun gibi olumsuz durumların önüne geçmek için telefonunuza yükleyebileceğiniz bazı uygulamalar yok değil. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuza çalındıktan sonra bile hükmedip hassas bilgilerinizi uzaktan da silmeniz ve olası bir suistimalin önüne geçmeniz mümkün. 

Ancak akıllı telefon hırsızlığı ve olası riskler söz konusu olduğunda, çok daha radikal bir çözüm yolu daha var ve Güney Kore hükümeti şimdi bu çözümü bir yasa haline getirmiş durumda. Artık ülkedeki tüm telefonlarda, cihazın herhangi bir hırsızlık durumunda tamamıyla kullanılamaz hale gelmesini sağlayacak olan "öldürme şalteri" işlevi bulunacak. Güvenlik açısından kesin çözüm sunan "öldürme şalteri"nin dezavantajı ise, çalınan telefon bulunsa bile artık orijinal sahibi tarafından kullanılamayacak olması. Yani, deve yüküyle para saydığınız ve çaldırdığınız bir Galaxy S4'ün şalterini indirmeye gönlünüz razı olur mu, orası bilinmez. 

Bu radikal kararın sokaktaki tüketici açısından en önemli faydası ise telefonunuz çalındığı anda, çalan kişinin hiçbir işine yaramayacağını bilmek olacak. Zaten bunun da zaman içinde ülkedeki kapkaç sayısını azaltması bekleniyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Kore şirketi Samsung ve LG, 13 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe giren yasa kapsamında bundan sonra üretecekleri cihazlara bu fonksiyonu da ekleyecekler. 

Bu bakımdan, Samsung'un bir sonraki amiral gemisi cihazı Galaxy Note 3'ün en azından Kore'de satılacak olan versiyonunda "öldürme şalteri" fonksiyonu bulunabilir. Note 3, Eylül ayında Berlin'de düzenlenecek olan IFA teknoloji fuarında resmen tanıtılacak. 

Kaynak: SamMobile

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • merhabalar ben şu imei : 358851054911627 nolu galaxy s4 model telefonu çalındım nasıl buluna bilir acaba yardımcı olma şansınız varmı savcılığa bildirdim bunun dışında bir yol varmı acaba

  • O kadar para vercem ve calindiktan sonra kullanamayacagim aman Allahim ne kou birsey. benim icin sikini yok :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!