This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kuzey Kore Atom Bombası Yerine Acaba Tablet Bilgisayar mı Üretiyor?

 Dünya tarihinin gördüğü en sert diktatörlük rejimlerinden birisinin uzun yıllardır hüküm sürdüğü, her anlamda kapalı bir kutu olan Kuzey Kore’den bizleri de yakından ilgilendiren ilginç bir haber geldi. Associated Press tarafından Wall Street Journal’ın Kore ile ilgili özel bir bölümünde yayınlanan  fotoğrafta Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’de gerçekleştirilen bir etkinlikte Android işletim sistemli bir tabletin tanıtıldığı görülüyor.

İkinci dünya savaşının hemen sonrasında ikiye ayrılan Kore’nin güney kısmında kalan ülkenin teknoloji alanında geldiği noktayı Samsung ve LG gibi markalara baktığımız zaman çok net bir şekilde görebiliyoruz. Öte yandan beyin yıkama, baskı açlık ve geri kalmışlık gibi başlıklarla gündeme gelen Kuzey Kore'nin tablet bilgisayar gibi kendisinden beklenilenin çok ötesinde bir ürünü üretebilmiş olası çok önemli. Zira yıllardır baskı altında ezilen Kuzey Kore halkının da güneydeki kardeşleri gibi teknolojinin nimetlerinde bir nebze olsun faydalanabileceğini düşünmek bile gerçekten mutluluk verici.

Habere konu olan Kuzey Kore'nin Başkenti Pyongyang'de Çekilmiş Fotoğraf, Kaynak: Reuters

Bu arada Kuzey Kore’nin bir tablet bilgisayar üzerinde çalışıyor olabileceği geçtiğimiz Temmuz ayından beri konuşuluyordu. Bu fotoğrafla bu konudaki iddialar daha da güç kazanmış oldu. Son yıllarda cep telefonu kullanımının giderek yaygınlaştığı Kuzey Kore’yi çok kısa zaman önce gerçekleşen diktatör değişikliği sonrasında daha da yakından takip etmek için yeni bir neden çıkmış oldu böylece.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!