This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Açık kaynaklı işletim sistemlerinin hoş yanı, en olmadık yerlerde de boy göstermesi. Kuzey Kore, devlet kanalı KCNA TV üzerinden, yüce liderleri Kim Jong-un’un bir cep telefonu fabrikasını ziyaret ettiğini ve Kuzey Kore’nin artık kendi Android akıllı telefonunu ürettiğini ülkeye duyurdu.

north korean leader
© KCNA

Bir Kore halk şarkısına ithafen AS1201 Arirang ismi verilen cihazın, Kuzey Kore’nin ilk yerli malı  akıllı telefonu olduğu iddia ediliyor. Ancak telefonun ekranında Google tarafından geliştirilmiş Kalifornya’da dağ manzarası Android UI stoğunu görüyorsunuz.

arirang phone
© KCNA

KNCA, Kim’in fabrikaya ziyareti hakkında şunları söyledi:

“Lider Kim, Arirang cep telefonunun performansını, kalitesini, paketlenmesini detaylı bir şekilde bu fabrikada inceledi. Yetkililerin ve çalışanların vatansever tutumlarını ve hünerlerini tebrik etti ve modern seri üretim olarak cep telefonu üretilmesi için sağlam bir temel oluşturulmasını keyifle karşıladı.”

Ancak bazı gözlemciler, komünist Kore’nin gerçekten kendi telefonunu üretip üretmediği konusunda akıllara şüphe düşürdü. Kuzey Kore Teknoloji Bloğu notlarında Arirang’ın muhtemelen komşusu olan Çin’de üretildikten sonra Kuzey Kore’ye gelip paketlendiğini iddia etti.

Tabii ki cihazın, Kuzey Kore’nin halkı fakirleştirilmiş olduğundan ve medya tüketimi ve dış dünyayla iletişimi sınırlandırılması amacıyla halkın internete erişimi olmadığından, pek de kullanışlı olmayacağı tahmin ediliyor.

Ancak tuhaf bir şekilde, bu Android cihazların Kuzey Kore’de ilk görüldüğü durum, ya da ülkenin Google’la ilk ilişkisi, değil. Android’le çalışan bir tablet, geçen sene başkent Pyongyang’da bir ticaret fuarında tanıtılmıştı. Ocak ayında da Google’ın kurul başkanı Eric Schmidt, “kişisel insani” sebeblerle ülkeyi ziyaret etmişti.

Kaynak: Androidcentral

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!