This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Lenovo 5.5 İnç Clover Trail+'lı K900 Modelini Tanıttı

CES fuarında Lenovo an itibariyle K900 modelini tanıtıyor. Ekran genişliği 5.5 inç olarak pehlivan gibi gözükse de kalınlığı sadece 6.9 mm (Samsung Galaxy S3 8.6 mm). Android 4.1'e işletim sistemine sahip olan K900'un daha da ilgi çekici özelliği ise Intel'in Clover Trail+ platformuna sahip olan ilk akıllı telefon olması. Clover Trail(+) ve cihazın diğer özellikleri hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Girişte de bahsettiğim gibi ilk göze çarpan şey cihazın büyüklüğü olsa da cihazın gizli özelliği K900'ün Intel'in yeni Clover Trail+ platformuna sahip olması.

Clover Trail da ne?

Clover Trail en kısa tabirle Intel'in netbooklarda kullandığı "Atom" işlemcisinin akıllı telefon ve tabletler için uyarladığı çipinin ismi. Genelde akıllı telefon ve tabletlerde ARM veya Tegra 3 gibi çipler kullanılsa da Intel'in ürettiği bu çipin en büyük avantajı pil tüketiminde yüksek seviyede tasarruf yapıyor olması. Bazı testlere göre ise performans açısından da pek çok işlemciden iyi. Halihazırda Lenovo, Asus, HP ve ZTE gibi markalar bazı modellerinde Clover Trail kullanıyor (genelde Clover Trail platformu diye tabir ediliyor, fakat platform bana kalırsa akla işletim sistemini -örneğin Android platformunu- hatırlattığından yanlış anlamalara neden olabilir). İşte K900'de kullanılan işlemci de Clover Trail'in en son modeli yani Clover Trail+. Gel gelelim işlemcinin detayları hakkında kesin bir bilgi yok fakat 2 GB RAM'e artırılmış çift çekirdekli bir işlemci olduğu iddia ediliyor.

K900 Özellikler

 • Intel Clover Trail+ işlemci (Bu Atom işlemci hakında hala kesin bir bilgi yok.)
 • 2 GB RAM
 • 16 GB dahili bellek (MikroSD kart girişi)
 • 5.5 inç IPS display (1920 x 1080; 1080p) 400ppi piksel derinliği, Gorilla Glass 2 ekran koruyucu
 • 13 MP kamera, geniş açı fotoğraf çekme (88 derece)
 • Android 4.1 Jelly Bean
 • 6.9 mm
 • 162 grams
 • Nisan'da ilk olarak Çin'de sonra "seçilmiş ülkelerde"
 • Fiyat henüz açıklanmadı.

Listeden görüldüğü üzere bu telefonun birden çok güçlü özelliği var. Enerji tasarrufu yapan çipinin yanında çok keskin bir ekran çözünürlüğü, çok kaliteli bir kamera ve çok geniş açılı bir objektifi var.

Sizi bilmem ama marka olarak da Lenovo'nun bende dizüstü bilgisayarlarından gelme çok pozitif bir imajı var. Özelliklerinin yanına Lenovo markasını da kattığımda K900'ün gerçekten en yukarılara oynamaması için bir engel göremiyorum. Tabii fiyat da belirleyici faktörlerden biri olacak. Özellikle kamera ve objektifte kaliteye önem verilmiş olması fiyatı yukarı çekecektir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Fotoğraf hakları: Lenovo

2 comments

Yeni yorum yaz:
 • Araz 09.Oca.2013 Link to comment

  S4'de hayal ettiyim tasarimin 100'de 150sini yapmislar. Bu ne guzellik, bu ne superlik yaa... Tasarim olaganustu. Yaa soyleyecek soz bulamiyorum. Hayallerimin telefonu gibi olmus resmen. Bundan otesi olamaz diyorum. Samsung sasirt beni!

 • İslemciye takildi aklim

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!