This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google CEO'su Larry Page, şirketin resmi blog sayfasından Motorola'yı Çinli teknolojji devi Lenovo'ya sattığını duyurdu. Satıştan 2,91 milyar dolar (yaklaşık 6,43 milyar TL) elde edecek olan Google, Mayıs 2012'de (19 ay önce) 12,5 milyar dolara (27,65 milyar TL) satın aldığı Motorola'dan epey zarar etmiş olacak.

Motorola logo lenovo
Motorola artık bir Lenovo markası!/ © Motorola; Google; Lenovo/AndroidPIT

Motorolayı satın aldıkları tarihten itibaren, daha az sayıda fakat daha nitelikli telefonlar üretmeye (ülkemizde satışa sunulmayan, fakat telefon pazarında çok uygun fiyatlarıyla başarıyı yakalayan Moto G ve Moto X) odaklandıklarını belirten şirketin CEO'su, Motorola'daki bu dönüşümde emeği geçen bütün personeline de samimi övgüler sıraladı.

Moto G Android 4 4 2
Acaba satıştan sonra da Motorola bu denli hızlı güncelleme alacak mı?/ © AndroidPIT

Satışın gerekçesi olarak mobil sektördeki rekabeti öne çıkaran Larry Page, Lenovo hakkında da “PC dünyasının en büyük (ve en hızlı büyüyen şirketi) Lenovo, Motorolayı Android ekosisteminin has oyuncularından biri yapabilecek uzmanlığa ve performansa sahip.” diyerek Motorola'nın Lenovo kanatları altında daha da yükseleceğine inandığını belirtti.

Google bu satıştan sonra giyilebilir teknolojilerden vazgeçmediğini, bu sektördeki çalışmalarının Motorola'dan bağımsız olduğundan dolayı yeniliklerine devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca Google Motorola'nın elinde bulundurduğu patentleri satıştan sonra da kullanabilecek.

lenovo s6000 androidpit
Lenovo'nun mevcut tabletlerinin akıbeti ne olacak henüz belirsiz./ © lenovo

İki şirketten de gelen onaylamaya rağmen anlaşma henüz sonlandırılmış değil. Satışın gerçekleşmesinin biraz zaman alacağı öngörülüyor.

Lenovo hakkında

1984 Yılında Pekin(Çin)'de Legend ismi ile temelleri atılan şirket, IBM'in kişisel bilgisayarlar departmanını 2005'te satın alarak bütün dünyanın dikkatini üzerine çekmişti. IBM'in ThinkPad serisini kendi markası altında pazarlamaya devam ederek PC dünyasında üstün başarılar elde eden şirket, şu an (ürün satış adedi bakımından) dünyanın en büyük PC üreticisi konumunda. Ayrıca IBM'in Intel tabanlı server işletmelerini de 2014'de alma konusunda Amerikalı şirketle anlaşan Lenovo, cep telefonu sektöründe ise 2012'den beri bulunmakta. 2014 yılı itibariyle Çin'in (anakara) en büyük cep telefonu üreticisi konumunda bulunuyor. Belli ki Lenovo bu başarısını dünyaya yaymak istiyor!

Siz bu satın alma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Lenovo dünya pazarında da başarılı olabilir mi?

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • Ben android saf sürümünü hiç begenmiyom telefon biraz zorlandım nolacak

  • ben de onu diyorum gökhan bey. google motorola adı altında güncelleme desteği olan ve saf androidli telefonlar üretse baya kar edebilirdi. demekki başka alanlara yoğunlaşacaklar.

  • Evet haklısın ben mesela ben S4 bir sürü uygulama var ama ben hepsini kullaniyom ama kullanmayan kullanicilarda var

  • Sadece güncelleme değil ben nexus almadigim için pişmanım evet güncelleme alma konusunda çok hizli fakat firmaların arayüzleri gereksiz yer kaplıyor ram kullanımiji artırıyor bu da cihazi yavaşlatıyor bu yüzden de nexus cihazlari alınabilir

  • Evet güncelleme için Nexus alanlar çok

  • bu güzel haber işte. eğer telefon türkiyede de satılırsa uygun fiyatlı telefonların sayısı artmış olur. ancak habere şaşırmadım da değil. çünkü yap orta donanımlı telefon. güncelleme garantisi de ver tamamdır. nexus 5 donanım olarak G2'nin gerisinde olmasına rağmen sırf güncelleme nedeniyle alanlar var. google bu işi bilmiyor :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!