This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İki Güney Koreli akıllı telefon üreticisi, LG ve Samsung, 2013’ün bitmesine günler kala yeni telefonlar duyurdu. LG, Optimus G Pro modelinin yeni versiyonu denebilecek Gx’i, Samsung ise orta sınıf modeli Galaxy Core’un “Andvanced” (gelişmiş) modelini tipik Samsung tasarımıyla harmanlanmış versiyonunu tanıttı.

Galaxy Core Advance 1
Ekstra fiziksel tuşlarıyla Samsung'un orta sınıf modeli Galaxy Core Advanced. / © Samsung

LG Gx- Optimus G Pro’nun halefi

LG G Flex modelini tanıtalı üzerinden henüz çek geçmeden, 5 inç’ten az biraz daha büyük bir ekrana sahip, Optimus G Pro modelinin takipçisi konumundaki Gx modelini tanıttı. Tasarım olarak G2 modeliyle benzerlikler barındırsa da teknik özellikler tablosuna bakıldığında Optimus G Pro’yla daha yaın akraba sayılırlar. G2 modeliyle ve Optimus serisinin son versiyonlarıyla fiziksel tuşa veda eden LG, Gx modeliyle tekrar fiziksel tuşu gündemine aldı ve telefonun ön yüzüne yerleştirdi. Teknik özelliklere bakıldığında ise (Snapdragon 600 işlemci, 2GB RAM, 13 Megapiksel kamera ve 3.140mAh batarya) neredeyse Optimus G Pro ile birebir aynı. Boyutları ve ağırlığıda keza öyle.

lg gx
Optimus G Pro'nun "yeni baskısı" LG Gx. / © LG

Gx ile Optimus G Pro arasındaki fark yazılımda yatıyor. LG Gx’te G2 modelinde bulunan kimi özellikleri bünyesinde taşıyor. Örneğin “Knock-on” özelliği (ekrana iki kere parmağınızla vurduğunuzda ekran kilidini açan/kapatan özellik), telefonunuzu üçüncü kişilere verdiğinizde kimi uygulamalara erişimleri kısıtlayan “Misafir Modu” ve uzaktan kumanda uygulaması “Q Remote” gibi. Ayrıca Gx modeli LTE şebekesi üzerinden internet aramalarını (VoIP) yapmaya yarayan VoLTE teknolojisini de destekliyor. Gx modeli şimdilik sadece Güney Kore pazarında satışa çıkacak. Uluslararası pazara açılıp açılmayacağı hakkında bilgi şimdilik bulunmuyor.

Samsung Galaxy Core Advance – yüksek kullanım konforu sunan orta sınıf akıllı telefon

LG Gx modeli ile üst sınıf fablet segmentine hizmet ede dursun Samsung tanıttığı Galaxy Core Advance modeliyle daha çok orta sınıfa hitap ediyor. 4.7 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü göreceli olarak biraz düşük -800 x 480 piksel (198 ppi). İçinde barındırdığı çift çekirdekli işlemcinin frekans hızı 1.2 GHz’e ayarlanmış durumda ve belleği (RAM) 1GB boyutunda sınırlı kalmış. Kamera çözünürlüğünde de çok birşey vaad etmeyen(5 megapiksel) cihaz, batarya olarak tercihini 2.000mAh’lik bir bileşenden yana kullanmış.

Galaxy Core Advance 3
Tipik Samsung tasarımı; Galaxy Core Advanced. / © Samsung

Core Advance’ın tasarımı genel anlamda tipik bir Samsung tasarımı. Arka yüzeyindeki kauçukla kaplanmış plastik kapağı dışında. Fakat bu yeni malzeme seçimi, daha yumuşak ve rahat bir tutuşu mümkün kılmış. Önyüzdeki alışılmış tek menü tuşu yerine, Xcover 2 ve S4 Active modelinde olduğu gibi 3 adet fiziksel tuş konumlandıran Samsung, ayrıca kamera için de fiziksel bir deklanşör butonu yerleştirmiş. Barındırdığı fiziksel tuşlarıyla Galaxy Core Advanced, daha çok dokunmatik ekranlara yeni geçmiş ve henüz alışamamış kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

Samsung bilindik “S Voice”, “Sound & Shoot”, Group Play” ya da “Easy Mode” gibi yazılım özelliklerinin yanına yenilerini de eklemiş. “Optik tarama” özelliğiyle cihaz, fotoğraflardaki yazıları otomatik olarak tanıyor ve kendiliğinden okumaya başlıyor. “Ekran perdesi” özelliğiyle, kişisel verilerin gizliliği ya da pilden tasarruf amaçlarıyla kimi komutlar cihazın ekranı kapalıyken de verilebiliyor ya da kameranın sahip olduğu Konuşma Desteğiyle, görme engeli olan kullanıcılara fotoğraf çekerken yardımcı oluyor. Samsung’un yeni cihazı 2014 yılının başlarında mobil pazara sunulacak fakat şimdilik fiyat hakkında bir bilgi paylaşılmadı.

Kaynak: LG, Samsung

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!