This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

LG: Nexus 4'ün Tükenmesi Beklenmedik Talepten, Peki Ya Türkiye?

Kasım ayında Google Play Store'dan satışa çıkan Nexus 4'ün bir saatten kısa bir süre içinde tükendiğini hatırlarsınız. Bu haberimizde LG'nin bu duruma yönelik açıklaması ve cihazın Türkiye'deki tahmini çıkış tarihini sizlerle paylaşıyoruz.

(c) Google

İktisattaki arz ve talep dengesini hepiniz biliyorsunuzdur. İkisi dengede olmadığında bazı nahoş durumlar ortaya çıkar. Tıpkı Nexus 4'ün piyasaya sürüldüğü daha ilk saatte tüm stokların Play Store'da tükenmesi gibi.

Bazıları bunun Google ve LG'nin kasıtlı pazarlama stratejisi olarak değerlendirdi. İnsanlara belki de "bakın işte o kadar kapış kapış gidiyor ki elimizde kalmadı, çok iyi cihaz..." demeye getiriyorlar. LG'nin bu konudaki açıklaması ise cihaz üretiminde her zaman talep tahminleri doğrultusunda ilerledikleri ve bu sefer Nexus 4 için bu kadar talebin olacağını kestiremedikleri doğrultusunda oldu. Bu açıklama, fiyat/kalite kriterinde belki de liderliği elinde bulunduran bir cihaz için ne kadar inandırıcı; bunun yorumunu size bırakıyorum.

Peki ya Türkiye?

Şu an kesin bir bilgi olmamakla birlikte bazı kesimler Aralık ayı içerisinde cihazın Türkiye'ye giriş yapacağını belirtiyor. Cihazın Türkiye'ye girmesi halinde LG'nin satış önceliğini Turkcell'e vereceği yine tahminler arasında. Hatırlayacağınız üzere Lumia için de Turkcell'in bir önceliği söz konusuydu. Şahsi fikrim tabii ki yılbaşından önceye yetişse satışlar açısından iyi olabilir fakat ben Ocak'tan öncesine yetişmeyeceği kanısındayım. Umarım haklı çıkmam. Fiyat konusunda da Almanya'da 8 ve 16 GB'lığı 300 ve 350 Euro olan cihazın Türkiye fiyatı tahminimce 1.000-1.100 TL arası olur (Yurtdışı ve yurtiçi Galaxy Nexus fiyatlarını ve Galaxy S3 fiyatının 1.400 TL civarlarında seyrettiğini göz önünde bulundurarak).

  • Nexus 4 hakkında hazırlamış olduğumuz ve çok ilgi gören detaylı incelemimiz için buraya
  • Nexus 4 ile İphone 5 ve Galaxy S3'ü karşılaştırdığımız infografik içerikli analizimiz için buraya
  • Nexus 4 ile iPhone 5 kamera performans testi için buraya
  • Nexus 4, Sony Xpeia T ve HTC One X+ karşılaştırması için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni akıllı telefon alacaklar herhalde tüm bu karşılaştırma ve testlerden sonra bir ik ay Nexus 4'ün Türkiye'ye gelmesini sabırla beklemeyi göze alır.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: CNET

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!