This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 LG Türkiye'nin web sayfası üzerinden çok yakında Türkiye'ye geleceği duyurulan, 4.7 inçlik ekranı, çift çekirdekli işlemcisi ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken  LG Optimus L9'u Türkiye'ye gelmeden detaylı bir inceleme yazısı ile potansiyel Türk kullanıcılar için test ettik. Almanya'da ''Halkın Telefonu'' sloganı ile piyasaya sürülen Güney Koreli teknoloji devi LG'nin önemli ürünlerinden Optimus L9 hakkındaki detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Dizayn

LG'nin 4.7 inç ekranlı bu göz alıcı telefonu köşeli tasarımı ile dikkat çekiyor. Şahsen köşeli tasarımların büyük bir hayranı olmamakla beraber yine de LG Optimus L9'un bu kadar büyük bir ekran üzerine oturan tasarımı konusunda olumsuz bir görüş belirtmek istemiyorum çünkü telefonun elde duruşu gayet tatminkar.

Bu arada yeni Optimus L9'da bana Samsung telefonları (özellikle de Galaxy S3'ü) anımsatan iki özelliğe dikkat çekmeden edemeyeceğim. Bu benzerliklerden olumsuz bir nitelik taşıyan ilki cihazın arka kapağının ucuz plastik görüntüsü ve de kolayca cihazdan ayrılabilmesi geliyor. Bu noktada LG Optimus L9'un malzeme kalitesinin de çok tatmin edici bulmadığımı belirtmek isterim.


LG Optimus L9'un ucuz plastik görüntüsü veren arka kapağı cihazın arka yüzünü çevirdiğinizde biraz moral bozuyor
 

İkinci benzerlik ise L9'un ön yüzünde bulunan fiziksel menü tuşu. Köşeli tasarımlarda olduğu gibi menü tuşlarının da büyük bir hayranı olmadığım için LG'nin bu yönde kullandığı tasarım tercihini eliştirmeyeceğim.


L9 yer alan Fiziksel Menü tuşunun Android cihazlar yerine Apple'ın ürettiği cihazlara daha uygun olduğunu düşünüyorum

Bu arada cihazın ekranı hakkında gözüme çarpan ve her ne kadar orta sınıf bir akıllı telefonda mazur görülebilecek bir kusur olsa da sizlere aktarmadan edemeyeceğim. Aşağıdaki fotoğrafta LG Optimus L9'un ekranı üzerine biraz baskı yapıldığında oluşan görüntü malzeme kalitesi hakkında bu cihazın muhtemel alıcıları üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir.


Türkiye'de 800 TL üzerinde satılması beklenen bir cihaz için hoş karşılanamayacak bir görüntüEkran

LG optimus L9'u açar açmaz gözünüze ilk çarpan şey cihazın sahip olduğu parlaklığı son derece yüksek olan ekranı ve de bu ekran üzerinde yer alan renklerin canlılığı. Buz gibi bir Berlin sabahında 4.7 inçlik ekran üzerinde mükemmel kontrastlara sahip bir plaj resmi görmek ister istemez insanın içini ısıtıyor ve de aynı zamanda insanda bu cihazın ekranı ile ilgili çok olumlu bir izlenim bırakıyor. 540 x 960 piksel görüntüleme gücüne sahip ekran üzerinde LG'nin hş arayüzü ile gezinmek gerçekten keyifli.

Bu arada LG Optimus L9'un ilk açılışında standart olarak %100 seviyesinde gelen parlaklık ayarı günlük kullanım için gerçekten biraz gereksiz. Bu husus telefon içerisinde yer alan standart Android web tarayıcısı tarafından da aynı şekilde yorumlanmış olacak ki, Google sayfasını görüntülediğimde tarayıcı bana optimum parlaklığı ayarlama önerisinde bulundu.

  
Standart web tarayıcısı telefonun yüksek parlaklığını değiştirme tavsiyesinde bulunurken

Telefonla biraz vakit geçirdikten sonra büyük ve parlak ekranın büyüsüne kapılmamak mümkün değil. Fakat ekran parlaklığını düşürdükçe ve ekrana doksan derece dışındaki açılardan baktıkça karakterleri okumakta zorlanıyorsunuz. Bu arada telefon içerisinde yer alan web tarayıcısının bağımsız parlaklık ayarlarına sahip olmasının neticesinin normal sistem parlaklık ayarları ile çelişki yaratan bir yapısının olması benim için çok tercih edilen bir durum değil. Bu bağlamda ister istemez diğer tarayıcılara kayma durumu ortaya çıkıyor.


LG Optimus L9'un ekranı bu cihazın en öne çıkan ve de şık departmanı
 

Yazılım & Kullanıcı Arayüzü

LG Optimus L9 cihazında Android 4.0'ın standart arayüzü üzerinde bir takım geliştirmelere gitmiş. Oldukça renkli bir tasarıma sahip olan bu arayüz bazı teknoloji meraklıları tarafından biraz çocukça bulunabilinecek derecede süslü. Öte yandan bu arayüz tasarımının bayanların çok hoşuna gideceğine eminim. Bu arada LG'nin Android'in standart kullanıcı arayüzünden yapmış uyarlama içerisinde buram buram memleketlisi Samsung'un Touchwiz arayüzü kokusunu alıyorsunuz. Yazımın başında değindiğim donanımsal esinlemeye bu anlamda bir de yazılımsal esinleme eklemek mümkün.

  
LG Optimus L9'da kullanılan tema seçenekleri her ne kadar güzel olsalar da çok renkli olmaları bazılarını rahatsız edebilir

Bu arada LG Optimus L9 içerisinde yerleşik gelen bir takım uygulamalar kullanışlılıkları ile ön plana çıkıyorlar. Cihaz içerisinde glen Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in Optimus LG üzerindeki hızı iadare eder bir seviyede. Bu noktada bu cihazdan performans beklentisinin içerisine fiyat faktörünün mutlaka dahil edilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.

  
LG Optimus L9 içerisinde gelen yerleşik uygulamalardan iki tanesini görüyorsunuz. Her iki uygulamada göze hitap edecek tasarımlara sahip

 

Kamera

LG Optimus L9'nun 5 megapiksellik arka yüz kamerasıyla Berlin sokaklarında yaptığımız çekimlerden alınmış bir kaç kareyi aşağıda görebilirsiniz. Bence L9'un kamera performansı gayet tatminkar. Son karar yine de size kalıyor. 

 

İnfografik: LG Optimus L9'un Donanımsal Teknik Özellikleri 

LG'nin iddialı orta sınıf telefonu Optimus L9'un teknik özelliklerini deyalı bir şekilde aşağıdaki infografik üzerinde görebilirsiniz. 


Kaynaklar: phonearena.com, idealo.com
 

Sonuç

Son olarak Google'ın yeni nesil Nexus telefonunu üretme şerefine erişmiş olan Güney Koreli LG firmasının orta sınıf tüketicileri hedef alan ve de bu bağlamda Almanya başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde 'Halk Telefonu' olarak reklamı yapılan Optimus L9 performansı, hoş kullanıcı arayüzü,  sınırlarını aşan yeteneklere sahip olan kamerası ve de her ne kadar yazı içerisinde şu ana kadar değinmemiş olduğum yüksek pil performansı ile benim beğenimi kazanmayı başarıyor. 

  
Optimus L9'un Türkiye'de özellikle bayanların tercihi olacağını düşünüyorum

Şu an için hala LG Türkiye'nin resmi web sayfası üzerinde hala 'Yakında Gelecek' ibaresi bulunan bu ürünün Türkiye satış fiyatının 800 TL ve üzeri olacağını  tahmin ediyor ve bu bağlamda bu ürünün 2013 yılı içerisinde Galaxy S3 Mini ve Galaxy S2 ile çok sıkı rekabete gireceğini düşünüyorum. Her ne kadar malzeme kalitesinde bir takım sıkıntıları olsa da LG Optimus L9 özellikle bayanların tercihi olacaktır. 

 

Fotoğraflar: Nico Heister, Volkan Emre / AndroidPIT

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!