This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 5 comments

LG Pocket Photo İncelemesi: Polaroid Tadında Cep Yazıcısı

LG Pocket Photo cepte taşınabiliecek boyutlara sahip bir mini fotoğraf yazıcısı. İlk olarak Amerika'nın Las Vegas Kenti'nde düzenlenen CES etkinliğinde sonrasında da Barceolana'da gerçekleştirilen MWC 2013 Fuarı'nda görücüye çıkan bu ilginç cihaz geçtiğimiz hafta AndroidPIT'in Berlin ofisine ulaştı ve bizler de kendisini test etme imkanını yakaladık. LG Pocket Photo yazıcısı ile ilgili ilk izlenimlerim ve kullanım tecrübesi hakkındaki düşüncelerimi yazının devanın bulacaksınız.

pocket photo 7 WM
LG'nin cepte taşınabilen foto yazıcısını test ettik © AndroidPIT

LG Pocket Photo'nun üretim mantığı akıllı telefon kullanıcılarının ceplerinde sürekli olarak mini bir yazıcısı ile dolaşması ve gerekli duydukları durumlarda çektikleri fotoğrafları yazdırabilmesi temeline dayanıyor. Akıllı telefonları adeta birer Polaroid fotoğraf makinesine dönüştüren yeni LG Pocket Photo'nun ne kadar ilgi göreceği konusu ise şimdilik belirsiz.

Dizayn

LG Pocket Photo'nun 72,4 x 120,9 x 24,0 milimetrelik boyutları günümüz akıllı telefonlarının boyutlarıyla örtüşmekte. Bu bağlamda bu yeni nesil cihazı kolayca cebinizde taşımanız mümkün oluyor. LG Pocket Photo için yapılan renk seçimi aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere beyaz ağırlıklı. 

pocket photo 10 WM
LG Pocket Photo yazıcısının boyutları neredeyse HTC One ile aynı / © AndroidPIT

Fonksiyonlar

LG Pocket Photo printerı kullanmak için Google ve AndroidPIT App Center üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz LG Pocket Photo isimli ücretsiz uygulamayı indirmek gerekiyor. Uygulama telefonunuzda yazdırmak istediğiniz fotoğrafları seçmek, düzenlemek, üzerlerine QR kodu gibi açıklayıcı bilgi ilave etmenize yardımcı oluyor. Düzenleme sonrasında seçtiğiniz fotoğrafları NFC,Bluetooth ya da USB  bağlantısı ile doğrudan doğruya yazıcıya gönderebiliyorsunuz. Cihazınızı LG Pocket Photo pirnterın üzerine koymanız yazdırma işlemini başlatmaya yetiyor. AndroidPIT ofisinde bulunan birbirinden farklı Android telefon ile yaptığım denemelerin hepsinden çok tatmin edici sonuçlar aldım. LG Pocket Photo Android 2.2 üzerindeki tüm cihazlarda çalışabiliyor.

pocket photo 4
Yazıcıya data transferi NFC, Bluetooth ya da USB kablosu aracılığı ile yapılabiliyor / © AndroidPIT

Bu mini cep yazıcısıyla bastığınız fotoğrafları Polaroid cihazlardaki gibi sallamanıza gerek yok çünkü LG Photo Printer içerisinde yer alan kağıtların hepsi ZINK Paper adı verilen teknoloji ile üretildiklerinden içlerinde mürekkep adına hiçbir şey bulunmamakta. Bu arada bu yeni teknolojinin Polaraid'in iştiraklerinden bir tanesi tarafından üretildiğini belirtmek gerekiyor.

pocket photo 5
LG Pocket Photo ile basılan fotoğrafları kurutmak için sallamanıza gerek yok. ZINK Paper teknolojisi sallama dönemi kapanıyor / © AndroidPIT

Foto Yazdırma Tecrübesi

LG Pocket Photo ile bir fotoğrafı yazdırmak ortalama 40 saniye sürüyor. Bu süre cihazdan cihaza fark gösterebiliyor. Ayrıca bastığınız fotoğrafın renk detayına göre de kalitede ciddi değişiklikler gözlemlenebiliyor. Mini yazıcı ile çıkarttığım fotoğrafların kağıt üzerindeki kalitesinin dijital imaj versiyonlarının çok gerisinde olduğunu ve bu anlamda Pocket Photo Printer'ın beklentilerimizin altında performans gösterdiğini söyleyebilirim.

pocket photo 8 WM
Ortalama baskı süresi 40 saniye civarında / © AndroidPIT

LG Pocket Photo için özel olarak geliştirilen uygulama içerisinde çeşitli foto filtreleme seçenekleri mevcut. Uygulamada fotoğraf yazdırma öncesindeki ön izleme görüntüsündeki hizalama seçeneklerinin fotoğraf çıktılarına çok da yansımadığını gözlemliyoruz.

pocket photo 12 2
Fotoğraflarda bir takım hizalama sıkıntıları var fakat fotoğraf üzerinde QR kodunun yer alması gerçekten çok hoş © AndroidPIT

Öte yandan LG Photo Pritnter uygulamasının ekstra özellikleri gerçekten illginç. Bunlar içerisinde en orijinal olanı ise çekilen fotoğrafların altına QR kodu koyma özelliği. Ayrıca bu uygulama ile çektiğiniz fotoğrafların üzerine tercihinize göre iletişim bilgileri gibi ilave bilgileri de yükleyebilmek mümkün. Bu arada Pocket Photo uygulamasını mini yazıcıdan bağımsız olarak kullanmak da mümkün. Uygulama ile düzenleyeceğniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşma olanığınız var.

Pocket Photo App
The Photo Pocket uygulaması yazıcıdan bağımsız olarak da kullanılabilecek ilginç bir uygulama / © AndroidPIT

LG Pocket Photo'nun en olumsuz tarafı ise şarjının ancak 10 adet fotoğraf yazdırmaya yetebiliyor oluşu. LG cihazın şarj süresini uzatma yönündeki çalışmalarını arttırdığını ve yeni sürümlerin 15 adet fotoğraf basabileceğini belirtti. 

Bottom Line

LG yeni mini yazıcısı Pocket Photo'yu ''Mobil Stüdyo'' olarak tanıtarak kendisine müşteri arayışında. Cihazın şu anda Avrupa satış fiyatı 199 EUR yani yaklaşık olarak 460 TL. Ayrıca cihazı satın alacakların uzun vadede çıktı alabilmek için cihaza özel olarak geliştirilen ZINK kağıtlarına da bağımlı olması durumunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu kağıtların Amazon üzerindeki satış fiyatı ise 19.80 EUR yani bizim para birimimizle 46 TL civarında. LG Pocket Photo Printer'ın Türkiye'ye ne zaman giriş yapacağı şu an için muğlak.

Bu noktada cihaza yönelik akıla gelen en temel soru ise sadece 10 adet fotoğraf yazdırma kapasitesi olan ve içerisine sürekli ilave kağıt aktarma teleşı yaşatan bir elektronik cihazı yanınızda taşımak isteyip istemediğiniz. Ne dersiniz ? 

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!