This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Linaro Androidi ARM'de önemli bir şekilde hızlandırıyor

Linaro

Bu güne kadar Linaro konusunu büyük ölçüde pas geçmişiz. Fakat artık bu konu hakkında yazı yazmanın zamanı geldi diye düşünüyoruz. Linaro, Linux'un ARM chiplerinde optimize bir şekilde çalışmaları için çalışan bir geliştirici grubu. Kısa bir zaman önce yapılmış bir konferansta, Linaro kendi Android versiyonlarının multiple benchmark testlerinde Stock-Android'e göre 30 % ile 100 % arasında bir oranla daha hızlı çalıştığını göstermişti. Tabiiki bunu Google ile Cyanogen de öğrenmiş durumda. Bu demek oluyor ki, bizim de Android cihazlarındaki bu etkileyici hızlandırmaya ulaşmamız çok uzun bir zaman almayacak. Nedeni ise, Google ve Cyanogen'in Linaro tarafından geliştirilmis düzenlemelerin AOSP (Android Open Source Project) ve CyanogenMod için hazır hale getirilmesine başlamış olması.

Öncelikle bizim geliştirici olmadığımızı ve bu nedenle de alttaki videonun sadece çok küçük bir kısmını anladığımızı belirtelim. Böylelikle teknik bir konuda hatamız varsa affola.

Linaro tarafından geliştirilen düzenlemeler 2011 yılının sonundan beri Stock Android için belirleyici bir şekilde hızlandırmaya yol açtı. Google'in yaptığı açıklamalara göre, bu düzenlemelerin bazıları artık Android'in de bir parçası olacak. Bunu sunduğumuz Google+ görüşmesinden anlayabiliyoruz:

Linaro genellikle ARM donanımı kullanılan platformlar ile ilgileniyor ve GCC (GNU Compiler Collection) ile alakalı – daha iyi bir ARM opmizesine ulaşmak için - başarılı calışmalara sahip. CyanogenMod da bu yüzden bu değişiklikleri entegre etmeye başladı. Ayrıca XDA Developers'da bulunan bazı özel Rom'larda şimdiden Linaro yamalarını bulmak mümkün. Mesela rootlanmış bir Galaxy Nexus cihazınız bulnuyorsa, daha önceki Linaro CM9'a burada bakabilirsiniz. Diğer versiyonları ise XDA Developers sitesinde bulabilirsiniz.

Sıradaki videoda Linaro Androidi Stock-Android'e karşı yarışıyor. Linaro'nun benchmark testinde önde olduğu çabukca anlaşılıyor.

(Video linki)

Daha önce de belirttiğimiz gibi, geliştirici değiliz ve Linaro'nun bunu nasıl başardığını bilemiyoruz. Fakat Google ve CyanogenMod bu çözümlere göz dikmişse bir nedeni vardır diye düşünüyoruz ve sabırsızlıkla gelecek sonuçları bekliyoruz.

Linaro ve AOSP entegrasyonu hakkında bilgileri burada ve burada bulabilirsiniz.

 

Kaynak: ARS Technica

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!