This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız

İster gezinti için ister tatilde hatta büyük şehirlerde günlük kullanım için: Locus Pro treking, konum belirleme veya daha başka özel kullanımlar için gereken "araç".
Uygulamanın iyi işleyip işlemediğini ve fiyatını çıkartıp çıkartmadığını öğrenmek için incelememizi okuyabilirsiniz.
 

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
2.7.4 3.21.1

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy Nexus 4.1.2

Uygulamayı başlatır başlatmaz öncelikli olarak önemli ayarları yapmanız için bir yardım merkezi karşınıza çıkıyor.
Locus'u şu başlıklar altında kullanabilirsiniz:

 • Yeni başlayanlar için
 • İleri seviye kullanıcılar için
 • Bir yolu kaydetmek
 • Geocaching
 • Navigasyon

Son üç özellik sonradan aktive edebileceğiniz -uygulamanın başta kafa karıştırmaması için- özel modüller. Gerçekten iyi bir fikir.

Akabinde Channel Store'dan indirilen ekstra eklentiler var. Yani örneğin geocaching için Latitude ve Foursquare gibi başka websiteleri var.

Başlangıçtaki ayarlar bu kadar, bunlardan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak haritanın olduğu ana menüye geçiyorsunuz. Haritanın yukarı ve aşağısında açıklamayı gerekli bulduğum bir çubuk var: Yukardaki çubuk sizin temel özelliklere erişiminizi sağlıyor. Üst soldaki tuşa basarak ana menüye gidebilir; diğer üç tuşla GPS, harita ve isteğe göre görünüm seçeneğini kullanabilirsiniz.

Alttaki çubuk ise haritayı kullanmak için gerekli tuşları barındırıyor. Halihazırdaki konuma gelmeyi, harita oryantasyonu (pusula veya el ile) ve büyütme/küçültme işlemlerini (tabii ki multi-touch özelliği mevcut) yapabilirsiniz.

Asıl özellikler ve ana menüye dönmek gerekirse, ikincisinde aşağıdaki özellikler gizli:

 • Haritalar: Kullanıcı buradan tüm mevcut -online veya önceden indirilmiş- haritalara erişebiliyor.
 • Veriler: Burda tüm POI, kayıt ve diğer elementlere erişebileceğiniz ve ayrıca onları yükleme/indirme yapabileceğiniz yer.
 • Locus Store: Bu, uygulama için offline kullanabileceğiniz haritalar ve temalar satın alabileceğiniz yer.
 • Özellikler: Burdan geçtiğiniz yolları kaydedebileceğiniz, park özelliği ve NFC'yi kullanabileceğiniz özelliklere erişebiliyorsunuz.
 • Ayarlar: İsimden de anlaşılacağı gibi burada geniş kapsamlı ayarlara erişiyorsunuz. Genel ayarların dışında haritalar, sensörler ve daha birçok şeyin ayarını yapabilirsiniz.
   

Özet

Uygulama hakkında bu kısa tanımlamadan da görüleceği üzere bir incelemede tüm özelliklerinin özetini çıkarmak neredeyse imkansız. Özelliklerinin çok sayıda olması tabii ki uygulamayı da değerli kılıyor - ister tatilde ister günlük hayatta veya spor yaparken olsun.
Özellikle gidilen yol takibi ve kaydı oldukça kapsamlı. Örneğin bu özelliği canlı olarak internet üzerinden de takip edebiliyorsunuz. Buna benzer olarak satın alım yeri (Locus Store) faydalı çünkü az bir meblağ ile çok sayıda farklı haritayı ileride offline kullanım için satın alabiliyorsunuz.
Modüllerin kullanımı da çok hoş: İhtiyaç duymadığınız modülleri gizleyebiliyorsunuz ve bu da uygulamanın gereksiz ayrıntılarla dolu olmasını engelliyor.
Yine geocaching için yeni düzenlemeler getirilmiş.
Başta çok fazla özellik olmasından dolayı biraz moralim bozulsa da gerçekten özellik zenginliğinden ve uygulamanın stabil performansından son derece etkilendim.

Outdoor aktivitilerinden hoşlanıyorsanız ya da GPS'e özel ilgi gösteriyorsanız, Locus Pro sizin için biçilmiş kaftan - ve tabii ki bedava sürümü de mevcut!

Ekran & Kontroller

Locus Pro'nun arayüzü gerçekten hoş tasarlanmış, genel tasarım güzel ve modern.
Belki tek zayıf yönü başlangıçta karşınıza çıkan ve kullanımı karışık hale getiren çok sayıda özellik. Uygulamada yolunuzu bulmak için uygulamayı iyi kullanıyor olmanız lazım.

Hız & İstikrar

Locus Pro stabil olmakla birlikte bekleme her seferinde oluyor. Tabii ki kaçınılmaz bir şey olsa da pil tüketimi üst seviyede.

Fiyat/Performans Oranı

"Haftanın Uygulaması" kapsamında (10.12 - 16.12.12) Locus Pro bizde 3.99 Euro. Normal fiyatı 7.68 Euro - bu fiyat özellik zenginliğini yansıtıyor.
Satın alımdan (Locus Store) örneğin offline harita satın alarak genişletebilirsiniz ama onlar ekstraya giriyor.

Haritaların fiyatları haritasına ve tedarikçisine göre değişiyor. Örneğin 99 Cent'e satın alabileceğiniz 2GB büyüklüğünde paketler mevcut.

Ekran Görüntüleri:

Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız Locus Pro - Geniş kapsamlı GPS aracınız

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!