This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kötü amaçlı Android uygulamalarına dikkat!

Android’in gelişimini takip edenler, sürekli yukrıya giden gelişme çizgisinden tahminen etkileniyorlardır. Ancak, Android işletim sisteminin hızla yayılması ve popülerleşmesinin dezavantajları da var. Bunlardan biriyse zararlı uygulamalar ve sömürme yöntemlerinin sayılarının artması. O kadar ki, bu senenin sonunda, bir milyondan fazla zararlı uygulama olması bekleniyor.

SIM Hacker
Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için sim kartınızı telefonunuzdan çıkarıp, telefonunuzu kapatmak zorunda değilsiniz © AndroidPIT

Mobil işletme sistemleri pazarında pay yüzdesi gitgide artan Android, programcılar ve hackerlar için daha çekici hale geliyor. Uluslararası akıllı telefon pazar payının yüzde 80’nine sahip olan Android’in bu kadar ilgi çekmesine şaşırmamalı. Bu senenin başından beri Google Play Store’un sunduğu uygulamaların sayısı Apple’ın App Store’undakilerden daha fazla.

Ancak Android’in bu açık sistemi ve büyümesiyle birlikte, kötü amaçlı yazılımların sayısının da hızlı yükseldiği hakkındaki raporları sıkça görmeye başladık. Siber analiz uzmanı Trend Micro’nun raporuna göre, senenin sonuna kadar, bir milyondan fazla zararlı Android uygulaması olacağı tahmin ediliyor. Birçok zararlı uygulama, popüler uygulamaların dizaynını taklit ediyor ve amaçlarıysa, pahalı ek servis ücretlerini telefonlara bindirmek (zararlı uygulamaların yüzde 44’ü için geçerli) ve kişisel bilgileri çalmak (yüzde 24).

Zararlı uygulamaların artmasının Android sisteminin oldukça açık olması dışındaki bir büyük sebebiyse, Android kullanıcılarının güvenlik konusundaki bilgilerinin noksanlığı ve bazen de gerçekten umursamamaları. Bir anti-virüs programı kurmak mobil cihazınızı korumak için önemli bir adım ancak her an da buna ihtiyacınız olmuyor. Soruna ek olarak, anti-virüs programı gibi saklanan kötü amaçlı yazılımların sayısı da son zamanlarda arttı.

cyberhacker keyboard
 © Gerd Altman/pixelio.de, nh/AndroidPIT

Peki bu durumda ne yapmalısınız? Doğrusu, anti-virüs programı yüklemek çoğu zaman pek gerekli değil. Genelde sağduyulu, dikkatli ve biraz da kuşkucu olmak yeterli. Her zaman uygulamayı yüklerken, nelere izin verdiğinizi kontrol edin ve tuhaf bir talep gözünüze çarparsa, uygulamayı yüklemeyin. Google Play’in bu konuda iyi bir bekçisi var.

Mobil cihazlarınızda güvenlik oldukça önemli ve bu sadece Android için değil, hayatınızdaki birçok şey için geçerli olduğunu tahmin ediyoruz. Her zaman cihazınıza ne yüklediğinizin ve ne bilgileri verdiğinizin farkında olun.

Kaynak: Fox News

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!