This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
7 Shares No comments

Material Design’ın Android üzerindeki geleceği ortaya çıktı

Android’in tasarım departmanı başı Matias Duarte, dün Google I/O 2015 kapsamında Material Design’ın geleceğini ve Android üzerinde alacağı şekli anlattı. Özetle şu mesajı verdi: “ Siz istediniz, biz yaptık.”

AndroidPIT Google I O 2015 Material Design Matias Duarte
© ANDROIDPIT

Duarte, Google Play Store üzerinde 200,000’e yakın uygulamanın Material Design tasarımına sahip olduğunu belirtti. Bu sayı size fazla gelmediyse şöyle düşünün, oyunları saymayın, onların tasarım çizgisi farklı yani oyunlar çıktıktan sonra geri kalan uygulamaların üçte biri Material Design ile uyumlu. Ve bu sadece bir yıldan kısa bir sürede oldu. Gerçekten başarılı.

AndroidPIT Google I O 2015 Material Design icon examples
 © ANDROIDPIT

Geliştiriciler için de birkaç Material Design desteği tanıtan Duarte, bu sayede geliştiricilerin daha rahatlıkla Google’ın tasarım standartlarını yakalayabileceklerini belirtti. Arayüzler, ikonlar ve veri tabanı da geliştiricilerin daha rahat ulaşabilerek geliştirebilecekleri şekle getirildi. Bu açıdan Material Design ile tanıştığımızdan beri karşılaştığımız en büyük yenilik denebilir. Eğer geliştiriciyseniz yeni Android Support Library oldukça hoşunuza gidecektir.

AndroidPIT Google I O 2015 Material Design card view
© ANDROIDPIT

İlginç bir haber daha; gelen yenilikler sonrasında Material Design, Android 2.1 ile çalışan cihazlara dahi uygulanabilir hale getirilecek. Yani eski cihaz sahipleri de es geçilmeyecek. Geçtiğimiz yıl Material Design için harika bir yıl olsa da gelecek daha da parlak görünüyor.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!