This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

McAfee: Mobil Malware’de 2011’den Beri %700 Artış

İnternet güvenlik firması McAfee’ye göre mobil ortamda malware 2011’den bu yana %700 arttı ve hedef cihazların da çoğunluğu Android cihazlar. Akıllı telefon ve tabletleri hedef alan tüm kötü niyetli yazılımların %85’i Google’ın mobil işletim sistemine saldırıyor ve trojandan birçok kötü niyetli uygulamaya kadar birçok şekilde gelebiliyor. Örneğin güncellemeler yapılır yapılmaz cihaza hemen tehlikeli bir kod giriş yapıyor.

Android’in tehlikelere bu kadar açık olmasının nedeni üçüncü parti yazılımların Android cihazlarına yüklenebilmesi. Öte yandan Apple, iPhone ve iPad’lerinde buna izin vermiyor. Bazı mobil operatör ortakları, zamanında Android’in bu açıklık özelliğini bertaraf etmeye çalışmıştı fakat Android taraftarları platformu olabildiğince açık şekilde tutmak için büyük kavgalar vermiş ve platformu bu şekilde tutmayı başarmıştı.

Hala Android kullanıcıları bu riskle karşı karşıya olsa da kullanıcı onayı olmaksızın yüklenebilen bir uygulama hemen hemen yok. Tabii ki virüs kendini saklayabilecek kadar zeki olabilir ama yine de kullanıcı dikkatli olduğunda virüsün cihaza girmesi zor.

Kaynak: Phandroid

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!