This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

MeteoEarth - Yeni Nesil Haritalı Hava Durumu Uygulaması

Hava Durumu uygulaması alanında en çok ses getiren uygulamaların başında gelen WeatherPro'nun geliştiricileri tarafından tasarlanan MeteoEarth uygulaması henüz geçtiğimiz  Perçembe günü piyasaya çıkmış yepyeni bir uygulama. Peki ama bu uygulamanın yapabilecekleri neler?

MeteoEarth uygulaması dünya üzerindeki hava durumlarını aynen birçok TV kanalında olduğu gibi  olduğu ilginç görseller ile kullanıcısına  aktarıyor. Bu anlamda bilgi akışının kalitesi hakkında kafanızda bir takım düşünceler oluşmuş olsa gerek. AndroidPIT App Center üzerinde haftanın uygulaması olarak indirimli olarak satışa sunulan  MeteoEarth hakkında daha detaylı edinmek için testimizi okuyabilrsiniz. 

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0 2.2

Özellikler & Kullanım

Test cihazları
Samsung Galaxy Nexus 4.2.2
ASUS Nexus 7 - 4.2.2 Custom ROM 

Testimizin girişinde de değinildiği gibi MeteoEarth uygulaması dünya üzerindeki çeşitli bölge ve şehirlerdeki hava durumunu zamana yayarak göstermeyi amaçlayan bir uygulama. Bu bölümde üzerinde  en çok duracağımız kısım ise uygulama içerisindeki harita ve onunla alakalı fonksiyonlar.

Uygulama içerisineki haritada şu seçenekleri görüntülüyorsunuz: 

  • 3D: Bu seçenek altında dünya hariasının 3 boyutlu bir gösterimini görüntülüyorsunuz. Uygulama içerisinde aynı zamanda bu haritayı 2 boyutlu olarak açabilmek mümkün. Fakat yine de 3 boyutlu haritanın 2 boyutlu haritadan çok daha hoi olduğu aşikar.
  • Lightning (Işık): Bu seçenek ile haritanın açık mı yoksa koyu tonlarla gösterilip gösterilmeyeceğini seçiyorsunuz. Koyu tonlu haritada şehirler beyaz olarak görüntüleniyor.
  • Location chooser (Yer seçici): Bu seçeneğe tıkladığınız zaman harita üzerinde gezdiebileceğiniz bir imleç ile karşılaşacaksınız. İmlecin üzerine geldiği şehirlerdeki hava durumunu görüntüleme imkanınız var.
  • Info (Bilgi): Burada seçtiğiniz nokta üzerindeki hava durumu bilgisini görebilirsiniz (Örneğin bulut durumu).
  • Settings(Ayarlar): Burada görüntüleme seçeneklerini değiştirme olanağına sahip oluyorsunuz (Örn. ülke sınırları, hız, kalite....)

Yukarıda yer alan bilgi çubuğunun orta kısmında haritayı görüntülüyorsunuz. Haritanın multi-touch komutlara verdiği hassas tepkiler gerçekten çok hoş.  Hava durumu bir tarafa bu uygulamayı başlı başına 3 boyutlu bir harita programı olarak geliştirseler de olurmuş diyor insan.

Uygulama ekranın alt kısmında ise iki adet bildirim çubuğu yer alıyor. Yukarıda yer alan çubuk size haritaları seçme imkanını sunarken alttaki çubuk ise sizi uygulama seçeneklerine götürüyor. 

  • Temperature (Sıcaklık): Burada Google Maps benzeri bir uydu görünümünden ziyade beyaz (çok soğuk) ile kırmızı (çok sıcak) arası değişen ve de size havanın sıcaklığını gösteren bir görünüm ile karşılaşıyorsunuz.
  • Precipitation (Yağış): Burada değişik yağış tiplerinin harita üzerindeki göstermini görüyorsunuz.
  • Clouds (Bulutlar): Bulutluluk durumunu bulut figürleri ile harita üzerinde görüyorsunuz. 
  • Wind (Rüzgar): Rüzgar seçenelerini ve şiddetlerini harita üzerinde görüntülüyorsunuz.
  • Air pressure (Hava basıncı): Düşük ve yüksek hava basıncı düzeylerine göre değişen renkler ile gösterim

Yukarıda saydığımız tüm özelikler uygulamanın altında yer alan kısımda aynen TV''de hava durumu haberlernin arka fonundaki animasyonlar gibi önümüzdeki 24 saat içerisinde gerçekleşmesi beklenen hemen hemen tüm gerekli hava durumu bilgilerini harita üzerinde kullanıcıları ile paylaşıyor.

Uygulamanın normal sürümü kulanıcılarına sadece gelecek 24 saat içerisindeki hava durumu hakkında bilgi verirken, premium sürüm ise gelecek 4 gün hakkındaki hava durumu tahinlerini paylaşıyor. MeteoEarth uygulamasının premium sürümünü 3 aylık 1.59 EUR, yıllık ise 4.99 EUR karşılığında satın almak mümkün. 

Özet

MeteoEarth uygulması her ne kadar kullanımı çok kolay olmasa da dizayn olarak kesinlikle birinci sınıf bir uygulama olarak piyasya giriş yaptı. Bu noktada  bu uygulama özelinde dikkate almanız gereken en önemli özelliklerden bir tanesi bu uygulamanın TV'deki hava durumu tahminleri animasyonları ile birebir örtüşen bir yapıya sahip olduğu.

Hava durumu uygulamalarına önem veren kullanıcıların gelecek 24 saat içerisinde olup bitecekleri öğrenmeleri adına çok faydalı bir uygulama olan MeteoEarth'e bir şans vermelerini öneriyoruz. Bu arada uygulamanın özellikle küçük kullanıcılar için temel meteorolojik bilgi altyapısı oluşturma gibi görsel eğitim eksenli başka bir işlevi daha olabileceğini hatırlatmak isterim. 

Ekran & Kontroller

Daha önce de değindiğim gibi MeteoEarth uygulaması grafik anlamında tadından yenmez bir tasarıma sahip. Uygulamanın çalışması esnasında herhangi bir takılma ya da teklemeye rastlamadım. Fakat uygulama üzerine yüklenen datanın büyük olması sebebiyle bazı harita yüklemelerinde beklemek zorunda kaldığım anlar oldu. 

 

Hız & İstikrar

MeteoEarth uygulamasının çalıma hızından hiç bir sıkıntıya rastlamadım. Yukarıda da belirttiğim ibi sadece belli bir takım harita yüklemelerinde data büyüklüğü sebebiyle normal beklemelere maruz kaldım.

Fiyat/Performans Oranı

AndroidPIT App Center üzerinde bu haftanın uygulaması olan MeteoEarth uygulamasını 3.99 yerine 1.79 EUR'ya indirebilirsiniz. Bu teklifimiz 1 Nisan ile 7 Nisan  tarihleri arasında geçerlidir. Bu arada uygulamanın Google Play üzerindeki tanıtım fiyatının 1.99 EUR olduğunu hatırlatırım. 

Bu arada uygulamanın sunduğu 24 saatlik hava tahmni yerine 4 günlük hava tahmini desteğini almayı tercih eden kullanıcılarımız için uygulamanın fiyatının 3 aylık 1.59 EUR , yıllık ise 4.99 EUR olduğunu belirtelim.

 

Ekran Görüntüleri:

MeteoEarth - Yeni Nesil Haritalı Hava Durumu Uygulaması MeteoEarth - Yeni Nesil Haritalı Hava Durumu Uygulaması MeteoEarth - Yeni Nesil Haritalı Hava Durumu Uygulaması MeteoEarth - Yeni Nesil Haritalı Hava Durumu Uygulaması

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!