This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Microsoft Android uygulamalarını Windows'a getirebilir

Dünyadaki akıllı telefon ve tablet satışları sürekli olarak yükselirken, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların satışları düşüyor. PC dünyasının en büyük oyuncularından Microsoft ise kendini bu değişime adapte etmek istiyor ve bu doğrultuda Android uygulamalarını Windows işletim sistemine uyumlu hale getirmeyi bile düşünüyor!

Android Windows
Windows'un bu hamlesi oldukça akıllıca da olabilir bir fiyaskoya da dönüşebilir. / © AndroidPIT

PC çözümlerinin gittikçe yerini tablet ve akıllı telefonlara bırakması başka bir sonucu daha doğuruyor; Windows artık yerini Android ve Apple'a bırakıyor. Microsoft ise aslında bu trendin farkında. Windows ve Windows Phone 8 yazılımları aslında bir nevi bu tehlikeye önlem olarak öne sürüldü. Birbiriyle entegrasyonu oldukça sağlam olan bu iki işletim sistemi, insanların akıllı telefonlara, tabletlere ve bilgisayarlara sanki tek bir cihaz kullanıyormuşçasına hükmetmesine olanak sağlıyor. Fakat mobil sektörde Windows Phone 8'in en büyük sorununu hemen hemen herkes biliyordur; uygulama çeşitliliği. Çoğu tüketici Nokia (Windows işletim sistemli) ürünlerini oldukça ilgi çekici ve başarılı bulsa da alıştıkları uygulamalarından vazgeçemiyorlar.

AndroidonWindows7
Windows bünyesindeki Android emülatörleri böyle görünüyor. / © redmondpie

Android ve iOS'un zengin içeriğiyle baş edemeyen Windows ise bu açığını kapatmak için oldukça radikal bir yöntem izleyebilir. PC dünyasında hazırda bulunan emülatör uygulamalarıyla (BlueStacks gibi) Windows 8'li bilgisayarlarda Android uygulamalarını çalıştırmak mümkünken Microsoft olaya doğrudan müdehale etmek istiyor. Ancak bu çok önemli bir karar ve Microsoft oldukça radikal olabilecek böyle bir karar alırsa, isminin zedelenmeyeceğinden emin olmak istiyor. Öte yandan Intel, Android uygulamalarını Windows'a getirmesi için Microsoft'a sürekli baskı yapıyor; özellikle Intel barındıran, çift işletim sistemli cihazlar (Windows ve Android bir arada tabletler, ultrabooklar vs) Kaliforniyalı şirketin ne kadar ısrarcı olduğunun kanıtı.

bluestacks app player enters beta brings android apps to your pc desktop 3b1bd79387
BlueStacks ile Windows'ta Angry Birds keyfi! :) / © mashable

Microsoft'un ise bunu başarmak için nasıl bir yol izleyeceği kesin değil.Ya yukarıda bahsi geçen gibi sağlam bir emülatörle Android uygulamalarını destekleyebilir ya da kendisi yazılımsal olarak yeniliklere gidebilir.

Microsoft'un bu projeyi hayata geçirip geçirmeyeceği veya hangi yöntemi kullanacağı bilinmez fakat kesin olan iki şey var; Microsoft kendi ekosistemine uyumlu hale getirilecek uygulamaların bir listesini hazırlayıp kullanıcılarına bunları kendi uygulama marketinden dağıtacak ve geliştiricileri öncelikle Windows ekosistemine uygulama yaratmaları için cesaretlendirecek ve Android uyumluluğunu B planı olarak kullanacak.

Sizce Microsoft böyle bir hamle yaparsa akıllıca mı olur? Windows Phone 8'de Android uygulamaları çalıştırılabilseydi Nokia (veya diğer WP 8 cihazlarını) tercih eder miydiniz?

Vasıtasıyla AndroidAuthority Kaynak: TheVerge

3 comments

Yeni yorum yaz:
 • Kaan Kara 17.Şub.2014 Link to comment

  Böyle bir uygulamaya girişirse kendi marka değerine zarar verir. Onun için ilk tercihi kendi uygulama mağazasını geliştirmek olmalı. Nokia telefonlarını çok beğeniyorum ama sırf bu uygulama sorunundan dolayı yanaşmıyorum.

 • Yasin Öz 14.Şub.2014 Link to comment

  bluestacks yükledim, çalışıyor. cihaz galaxy note (1. nesil) olarak görünüyor.
  ancak android uygulamaları dokunmatik ekran için hazırlanmış uygulamalar, o yüzden pc de kullanılmaz ki. ekranı dokunmatik olsa yine kullanılmaz çünkü tabletler eline alıp rahatça kullanılan cihazlar. tabletler pc'nin yerini tutmaz ama pc de tablet rahatlığı vermez.
  wp8'de android uygulamaları çalışsa tabiki çok iyi olur ama verim alınır mı bilmiyorum. android'in zaten kendisi kasıyor bi de emulatör gibi birşey olsa hiç kullanılmaz.
  ayrıca hem android hem windows olsun diyenler için cihazlar zaten var.

 • Androidi android olduğu icin kullaniyoruz bence windowsun yeriyle androidi karsilastirmak yersiz telefonlarda android yerine ubuntunun yazılımını tercih ederdim(uygulama entegrasyonu olsaydı, ki Ileride olacagi soyleniyor)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!