This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Microsoft App Store'lardaki Sahte Skype Uygulamalarına Karşı Uyarıyor

Geçen hafta kullanıcılara haber vermeden gizli gizli başka uygulamaları satın alan MmarketPay ile ilgili sizi bilgilendirmiştik. Bu sefer yeni bir malware’le karşı karşıyayız: En çok severek kullandığımız uygulamalardan biri Skype gibi kendini gösteriyor. Sadece kendini Skype gibi göstermekle kalmıyor ayrıca bazı telefon numaralarına kullanıcıyı bilgilendirmeksizin SMS de atıyor. Ama bu hepsi de değil. Yaptığı en apansız şey bu izinsiz SMS’lerde harcadığınız paralar bu uygulamaların yazılımcılarının ceplerine gidiyor.

Basit anlamda şöyle çalışıyor: Uygulama kendini standart bir Skype uygulamasıymış gibi sunuyor ve bir kere indirildikten sonra hemen kullanıcıya faturası kesilmek üzere premium hatlı numaralara mesajlar göndermeye başlıyor, ki bu para da malwareli uygulamayı yapan kişilerin ceplerine gidiyor. En büyük konu ise sizin büyük ihtimalle bu harcamaları bir sonraki faturanızda görecek olmanız. Kurban sahte Skype’ı indirdiğini farkedip silebilir fakat pek çok insan bunun farkına varmadan uygulamayı kullanmaya devam etmesi çok olası.

Malware’in kendini çılgınca popüler bir uygulamanın altına saklaması bu işi tehlikeli yapan boyut: Skype 663 milyon kullanıcısıyla güvenilir ve temelli bir marka ve akıllı telefon kullanıcılarının çoğu Skype’ı gördüğünde indirme tuşuna basmaktan çekinmez. Uygulama telefon konuşmaları da yapabildiğinden bu dolandırıcı uygulamalar SMS izni de istiyor ki bu malware’i tehlikeli yapan özelliklerinden.

Sonuç olarak arkadaşlar lütfen... indirme tuşuna basmadan önce uygulamaları güvenilir kaynaklardan indirdiğinize emin olun. Microsoft’un Malware Koruma Merkezi’inden bir üye bu durumu mükkemel şekilde açıkladı:

“Nasıl ki mal veya mülk alırken itinayla inceliyorsunuz, cep telefonu kullanıcıları da kendi güvenlik ve tedbirlerini almaları gerekiyor.”

Kendinize dikkat edin arkadaşlar ve bir şey indirmeden önce her zaman iki kere düşünün!

Resimler: proaudioboutique.com, twiv.tv, spkcomputing.com, and wallpapers.free-review.net (Düzenleme: AndroidPIT)

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!