This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Microsoft, ışıkla sarj olan telefon yapıyor

Microsoft'tan devrim niteliğinde bir yenilik. Nokia'nın cihazlar bölümünü satın alan Microsoft piyasaya tekrar dönebilmek için ışık ile sarj olan akıllı telefonu üzerinde çalışıyor.

MSFT logo png 678x452

 

Microsoft Research’ün Çin’de faaliyet gösteren bir ayağı, akıllı telefon kullanım alışkanlıklarımızı tümüyle değiştirebilecek bir teknoloji geliştirdiler. Çinli ekibin araştırması sonrasında ortaya çıkan AutoCharge adlı aygıt yaygın hale gelirse, önümüzdeki yıllarda üretilen akıllı telefonları güneş panelleriyle kaplı halde göreceğiz. Bu kablosuz şarj özelliği için herhangi bir stand ve kablo gereksinimi duyulmuyor. Sadece ekranın ışığı alacağı bir yere bırakmanız bu şarj işleminin başlaması için yeterli oluyor. Özel bir ekran (fotovoltaik panel) sonucunda gelişen bu durumda gelen ışık bu panel tarafından elektriğe dönüştürülerek telefonu şarj etmesi sağlanılıyor. Hatta bu şarj süresinin kablolu şarjlar kadar da hızlı olabileceği söylenilmekte.

1421784438 img20150120214954
 

Microsoft akıllı telefonlarına böyle bir sistem getirirse satışlarında büyük oranda artış olacağı tahmin ediliyor. Microsoft'un bu projesi henüz geliştirme aşamasında da olsa en kısa zamanda kullanıcılarına ulaştırıcağını tahmin ediyoruz.

 Microsoft'un bu projesinde ışığın telefona yönlendirilmesi için Xbox Kinect ve özel bir nesne tanıma yazılımı kullanılıyor. Bu sistem üzerinden telefondaki LED ışıklardan şarj durumunu algılayan sistem ışığı telefona göndererek şarj olmasını sağlıyor. Aynı zamanda dolduğunda da yine LED ışıktaki dolu olduğuna dair görünen sinyal sonucunda da ışığı kesiyor.

Siz Microsoft'un telefonlarına getireceği bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz ?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!