This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Microsoft-Nokia anlaşması: Ortaya çıkan riskler ve dağınıklık

Bildiğiniz üzere  Microsoft, (ya da henüz duymadıysanız ilgili haberimize bu linkten erişebilirsiniz) Finlandiyalı Nokia firmasının telefon departmanını 7.2 Milyar dolara (5.44 Milyar Euro,14.556 milyar TL) satın aldı. Bu alım gündemde bomba etkisi yaratırken ardından akıllara onlarca soruyu ve teoriyi getirdi.

03pogue ballmer elop blog480
Steve A. Ballmer, Microsoft'un CEO'su ve yanında birleşme sonrasında Microsoft' a yeniden katılacak olan Stephen Elop (Solda)  / © Brendan Hoffman/Reuters

Son dönemlerde çeşitli adımlar attıysa da Microsoft da (mobil sektörde) Nokia da bir türlü eski günlerine dönemedi. Özellikle Nokia firması hatırlayacağınız üzere cep telefonu piyasasına uzun seneler hükmetmiş olmasına karşın çok büyük bir düşüşle neredeyse gözlerden silinmişti. Lumia serisi gibi çok üstün ve başarılı modelleriyle yeniden adından söz ettirirse de ne yazıkki istediği ya da daha doğru bir tabirle umduğu talebi göremedi. Microsoft ise mobil cihazların yazılımı dalında hantal davranarak Windows Phone 8 işletim sistemini istediği şekilde patlatamadı. Tabii hal böyle olunca piyasada dönen yorumların ve spekülasyonların da ucu bucağı gelmedi.

New York Times yazarı David Pogue'de bu kervana katılarak Nokia ve Microsoft'un geleceği ile ilgili öngörülerini dünyayla paylaştı. Microsoft'un Nokia' yı neden satın aldığı sorusunun cevabını Steve Ballmer'ın (Microsoft'un mevcut CEO'su) bir konferansta verdiği demeçten faydalanarak " Aslında Steve Ballmer yaptığı basın konferansında “ Şu an hisselerdeki artış ve ayrıca pazarlama, markalaştırma ve reklamların ortak başarısıyla, bu alımın 2015 mali yılındaki hisse başına düşen ayarlanmış kazancımızı artırmasını bekliyoruz” dedi (işin doğrusu demedi ama sözleri bu noktaya geldi, kimse böyle direkt konuşmaz!)" şeklinde yorumladı.

Microsoft'un hamlesi doğru mu?

Fakat bu doğru bir hamle miydi? Windows böyle bir adım atarak Samsung ve HTC gibi firmaları kendine küstürebilir mi? Pogue bu sorunun da cevabını geçmişte başka firmaların yaptığı hatalara atıfta bulunarak cevap verdi: "Yıllar önce Palm, PalmPilot elektronik ajanda üreticisi, kendi ürünlerini satarken aynı zamanda yazılımının lisansını başka üreticilere de pazarlamaya kalkmıştı. Bu diğer firmaları Palm'a küstürmüş ve bir ikilem yaratmıştı. Oluşan ikilemi çözmenin tek yolu şirketi lisans ve Palm-donanımı üreten firma olarak ikiye bölmekti. Bölündükten sonra olanlar felaktetti. Daha sonra bu iki firma yeniden birleştirildi, daha büyük bir felaket doğdu. Bütün bu kaos ortamı giderlerin artmasına yeteneklerin harcanmasına ve morallerin sıfırlanmasına sebep oldu. Yepyeni pürüzler doğdu, şirket satıldı ve bugün, artık Palm diye bir şirket yok."

ms nokia
AndroidPIT

Google'ın stratejisi doğruydu

Google'ın Android modelindeki başarıyı ayrı tutan Pogue burada Google'ın stratejisine değindi: "Google bir yıl önce Motorola firmasını satın aldı fakat şirketi  kendi bünyesine katmadı, aksine Motorola’yı sanki güvenlik duvarıyla engellermişçesine Google’ın içinden Android yazılım bilgilerini almaması için yalıttı ve Android partnerlerini kendine küstürme riskini safdışı bıraktı. Microsoft’un buna benzer bir çabası yok."

Fakat Pogue'ye göre Microsoft böyle bir stratejiyi izlemiyor. Bu da Samsung ve HTC gibi üreticilerin bu anlaşmaya şüpheyle yaklaşmasına sebep olabilir. Haklılar da çünkü Microsoft, Nokia'nın Microsoft adına çalışan yazılım mühendisleriyle yakın bir ilişkide olmayacağı ve Samsung ve HTC gibi firmaların bir adım önüne geçmeyeceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ayrıca Microsoft'un donanım kanadındaki hatalarına da değinen Pogue, "Microsoft’un DNA’ları Windows üzerine kurulu ve Microsoft, Windows’u "hızlı ve salaş bir şey" şeklinde sunarak başarıyı yakaladı. Sonrasında dünyada dominant olana kadar sistemi sürekli rafine etti, küçük değişimlerle geliştirdi. Fakat Microsoft donanım sektöründe işlerin farklı yürüdüğünü anlamış gibi gözükmüyor. Bu sektörde herşey çok hızlı ilerliyor. Onlar yeni şeyler üretmeden geliştire geliştire, pazar payı “kırıntıları”na oynayan küçük bir oyuncu oldular. Şirketin daha önceki feci Zune müzik çalar, feci Windows Kin telefonları ve yine feci Surface tabletleri gibi pahalı hatalarından ders çıkaracağını umarsınız. Acaba Windows gerçekten de dokunmatik ekranlı telefon hikayesinin farklı olacağını mı düşünüyor?" gibi ifadelerle adeta Microsoft'u topa tuttu.

Microsoft, Nokia'yı da batırabilir

Ayrıca Microsoft ve Nokia'nın geleceğini sert ve olumsuz bir şekilde, "Geçmişte en iyi ve yetenekli mühendislerinizi Nokia’nınkilerle iş başına getirmenize rağmen pazar payından yalnızca %3 alabiliyorsanız, Nokia’yı 7 milyar dolara almak hiç bir şeyi değiştirmeyecektir. Bu ahmakça alım Windows Phone’un dünyadaki talihi üzerinde hiçbir etki yaratmayacaktır –ancak bütün şirketi batırmazlarsa," diyerek yorumladı.

Steve Pogue yazısıyla adeta Nokia ve Microsoft'u topa tuttu ve bu iki firmanın geleceğiyle ilgili oldukça karamsar olduğunu dile getirdi. Zira Microsoft ve Nokia'nın geçmişteki hatalarına bakarak pek de yanılmadığı söylenebilir. Ama tabiikide iki firmanın nasıl bir yapı oluşturacağını söylemek henüz çok erken. Eğer iki firmada mentalitelerini geliştirip köklü değişiklikler yapabilirlerse neden başarılı olmasın?

Bu konuyla ilgili sizin görüşleriniz neler? Sizce Microsoft ve Nokia bu ortaklıktan güçlenerek mi çıkacak yoksa mobil sektör bir faciaya daha mı tanık olacak? Yorumlarınızla bize katılın.

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!