This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Microsoft, Nokia'yı satın aldı

Apple ve Google'la girdiği yarışın özellikle cihaz üretimi ve hizmet kısmında bir hayli geride kalan Microsoft, sürpriz bir hamleyle Finlandiya şirketi Nokia'nın cep telefonu üretim kısmını 5.44 milyar Euro karşılığında, tamamıyla satın aldığını açıkladı. 

nokia lumia 1020 2
Nokia'nın son çıkan cihazlarından biri olan Lumia 1020 de dahil tüm telefonlar artık Microsoft tarafından üretilecek. / © Nokia

Yaklaşık 5.44 milyar Euro'ya mâlolan satın almanın arkasında, Microsoft'un önce Apple, sonra da başta Samsung olmak üzere Android kullanan şirketlerin domine ettiği akıllı telefon pazarında yeniden söz sahibi olma planları var. 

Bir çoğumuzun ilk cep telefonunun markası olan ve akıllı telefon devri başlamadan önce tüm dünyada olduğu kadar Türkiye'de de çok popüler olan Nokia açısından ise bu satış bir devrin sonu anlamına geliyor. Finlandiya gibi küçük bir ülkeden çıkıp dünya elektronik sektörünün en büyük markalarından biri haline gelen Nokia'nın satışının ardından, şirketin genel müdürü Stephen Elop da 2010 yılında ayrılmış olduğu Microsoft'a geri dönmüş olacak. Elop'un Microsoft'un bir sonraki CEO'su olması da bekleniyor. 

"Lumia" ve "Asha" markaları da Microsoft'un oldu

Satın alma sonrası 4700'ü Finlandiya merkezinde olmak üzere yaklaşiık 32 bin kişilik bir çalışan ordusu da Nokia'dan Microsoft'a transfer olmuş olacak. Yine anlaşma çerçevesinde Microsoft, mali sıkıntılar yaşayan Nokia'ya derhal 1,5 milyar euroluk bir finansman desteği sunacak. Ayrıca, Microsoft şirketin akıllı telefonlarından kullandığı tescilli marka isimleri "Lumia" ve "Asha"yı satın aldı. Sektörün uzmanları Microsoft'un bir süre sonra Nokia adını kullanmayı tamamen bırakabileceğini ve bu dev markanın tarihe karışacağını söylüyorlar.

Microsoft'un işi zor

Cep telefonu bölümünün satışının ardından Nokia'nın elinde telefon üretim altyapısı üzerine uzmanlaşmış oılan Nokia Siemens Networks ve harita platformu HERE kalmış durumda. Nokia'nın aksinde nakit sıkıntısı yaşamayan Microsoft'un, şirketin akıllı telefon pazarında yaşadığı küçülmeyi durdurup durduramayacağı ve diğer devlerden pazar payı kapıp kapamayacağını zaman gösterecek. Şu anda dünyanın en büyük pazarlarından ikisi olan ABD ve Çin'de satılan akıllı telefonların yaklaşık % 95'i iOS ya da Android işletim sistemini taşıyor. Nokia ise Windows Phone işletim sistemini tercih eden az sayıda şirketten biri. 

Özellikle 2010 yılında Microsoft yöneticisi Stephen Elop'un Nokia'ya transferinden sonra söz konusu satın almanın gerçekleşeceğine dair söylentiler artmış, Fin şirketinin kendi geliştirdiği Symbian ve Meego dururken, işletim sistemi olarak Microsoft'a ait Windows Phone'u tercih etmesi de bunun bir göstergesi olarak yorumlanmıştı. 

Kaynak: The Guardian

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Yukarıdaki yanlış bilgi vermişsiniz ilk cep telefonu 1983 motorola tarafından üretildi.

  •   7
    Garez 04.Eyl.2013 Link to comment

    hırsız MS Trojan sokup NOKIA iletişimi gasp etmiş çalmış...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!