This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Microsoft Surface: Marketten Aldım 32 GB Eve Geldim 16 GB!

Sene 2012; nerdeyse 2013 olacak ve malesef hala dahili belleklerden konuşuyoruz. Bazı şirketler tüketicilere artırılabilir bellek seçeneği tanırken bazıları tanımıyor. Üstelik bu seçeneği tanımayan firmalar belli ki büyük bellekli modeller için maliyetinin çok yukarlarında meblağlar talep ediyor. Bu şirketlerden biri de Microsoft ve bu sefer şirkete Surface tabletlerinde tüketiciyi bellek konusunda yanılttıcı bilgi verdiği iddiasıyla dava açıldı. Ayrıntıları haberimizde okuyabilirsiniz.

(c) Microsoft

Kaliforniya eyaletinde çalışan avukat Andrew Sokolowski reklamlarda görüp aldığı 32 GB'lık Surface modelinin dahili belleğinin 16 GB olduğunu görünce şirkete dava açtı. İddiaya göre şirket reklamlarında tüketiciyi yeterince bilgilendirmedi.

Durumun böyle olmasının iki nedeni var. İlki Microsoft'un office ve benzeri programları cihazın içinde gömülü olarak tüketiciye ulaştırması. Bu belleğin dolu halde gelmesine neden oluyor.

İkinci neden ise direktman Microsoft Surface'in kendi sitesinden aldığım özelliklerde gizli (Direkt link buradan):


(c) Microsoft
 

Yıldızlı satırda 1 GB = 1 milyar byte, fakat formatlı belleğin kapasitesi daha küçük olabilir diyor. Bu sadece Surface için geçerli bir durum değil. Aldığınız hiçbir elektronik cihazın belleği size satılırken söylenen gerçek hacminde olmuyor. Örnek verelim: Aslında Apple’ın 32 GB dahili belleğe sahip olan iPad’i 28 GB; 16 GB belleğe sahip olan modeli ise 14.3 GB boş alana sahip.

Tüm bunların üstüne Surface'in 32 ve 64 GB'lık modellerinin arasında 100 Euro'luk bir fark olduğunu da hesaba katarsak tüketici olarak ister istemez kötü hissetmemek elde değil.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

 

Fotoğraf hakları: Microsoft

Kaynak: thinkdigit

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!