This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Microsoft Surface Tablet ile Android ve iPad Karşılaştırması

Bugün bilişim dünyası için gerçekten önemli bir gün. Zira Microsoft çok özel bir ürününü lansmanını yaptı. Microsoft, Surface isimli ürünün ile Tablet piyasasına ilk adımını kısa sure once çıkardığı Windows 8’in de desteğini alarak çok güçlü bir şekilde atmış oluyor böylece. Surface’in biri Windows 8 uyumlu Intel 22nm Ivy Bridge (Windows Pro için Surface) ve de diğeri ARM çip set ve de Windows RT (Windows RT için Surface) olmak üzere iki farklı modeli var. Microsoft iki ürünü de bugün dünyaya tanıttı. Aşağıda bu ürünlerin havalı bir reklamını görebilrsiniz.

 

Dizayn


Yeni Surface Tablet 9.3 mm kalınlığa sahip. Bu boyut iPad 3’den 1 mm daha ince. Bu arada Yeni tablet bilgisayarın arkasında cihaza entegre bir ayaklık ile tasarlanmış. Bu noktada klavye dönüştürücüsü takılıyken ayakta durabilen Asus Transformer Prime dışında Microsoft’un bu kendinden ayaklığı olan ürünü ile karşılaştırılabilir olan başka bir Android bilgisayarı bulunmamakta. Microsoft Surface’in 10.6 inçlik ekranı ile Asus Transfer Prime’dan 0.5 , iPad3 ‘den ise yaklaşık 1 inç daha büyük. Surface’in klavyesinin silikon bazlı bir malzemeden yapıldığı görülüyor ve bir çok farklı renk seçeneği mevcut. Ağırlıklara gelince ise hem Windows RT hem de Windows 8 için olan Surface Tabletlerin iPad 3 ve de Asus Transformer Prime’dan daha ağır olduğu göze çarpıyor.


Performans

Intel Ivy Bridge sistemiyle inşa edilmiş olan Tablet’in performansı hakkında sadece yazılı bilgiler üzerinden konuşmak çok da anlamlı değil. Bu anlamda spesifikasyonları size özet geçecek ve gerçek yorumu tablet elimize eçtikten sonra sizlerle paylaşacağız. Widows RT için olan Surface 32 ve 64 GB’lık hafıza seçenekleri ile sunularken bu rakamların Windows 8 için olan Surface’de 64 ile 128 GB arasında değiştiğini görüyoruz. Bu anlamda bu kapasite Android piyasasındaki tüm tabletleri geride bırakıyor.

İşletim Sistemi

Window 8’in tablet bilgisayarların dokunmatik atmosferine duyarlı olarak yapılan dizaynının hem Android hem de iOS alemlerinde çok büyük bir boşluğu doldurabileceğini daha önceden değişik yazılarımızda belirtmiş ve de önemini vurgulamıştık. Bu anlamda Microsoft’un yeni tabletinin işletim sistemindeki kozu gerçekten büyük.

Tahmin


Microsoft Surface her kategoride Android ve de iPad için gerçekten çok büyük bir tehlike yaratıyor. Bu noktada rekabetteki en belirleyici faktörler fiyat ve de zamanlama olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft’un bu tableti 700 $ ‘dan aşağı bir seviyede belirleyeceği fiyattan satması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde rekabette zorlanacaklardır. Bizim görüşümüz ise Windows 8 işletim sistemi ve de Surface ürünleriyle tablet piyasasına çok ciddi giriş yapan Microsoft’un bu sektördeki varlığının en çok Android’i vuracağı yönünde. Microsoft’un Andoid piyasasındaki kullanıcıları Apple piyasasındakilere cezbetmesi çok daha olsa bir senaryo olarak ortaya çıkıyor. Son olarak bu tabletlerin önümüzdeki sene raflardaki yerlerini alacağını hatırlatalım.
 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!