This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Microsoft TÜM Motorola Android Cihazlarını Almanya’da Yasaklattırdı

“Yasaklandı”. Son zamanlarda Almanya’da duymaya alıştığımız bir kelime ve bu her zaman bir Android üreticisiyle alakalı oluyor. Sadece 4 gün önce Apple, Samsung Galaxy Tab 7.7’yi tüm Avrupa’dan yasaklattırmayı başarmıştı (bu yasaklattırdıkları ikinci tablet). Ama bu seferki olay Apple’la alakalı değil. Bu sefer de Microsoft TÜM Motorola cihazlarının Almanya’da satışını yasaklattırdı.

TÜMÜ. FOSSPatents’dan Florian Müller’in vurguladığı gibi bu Microsoft’un Google’a karşı üçüncü zaferi. Bahsi geçen patent (EP 0618540) bu sefer uzun ve kısa izim indeksleme. “FAT” uzun zamandır çok yaygın kullanımda ve bilgisayarlarda sıklıkla kullanılıyor ama bunun haricinde mobil cihazlarda da kullanılıyor.

Resmi ihtarı gerçekleştirmek için Microsoft’un öncelikle 12.3 milyon dolar ödemesi gerekiyor (evet, ihtarı gerçekleştirmenin bir ücreti var), ödendikten sonra ise Motorola’nın Android cihazları Alman marketinden çekilecek. Microsoft’un zararlarının da karşılanması kararlaştırıldı fakat miktar henüz belli değil.

Motorola doğal olarak yasağı ertlemek için başvuru yapmak isteyecek ama Microsoft bu başvurudan önce 12.3 milyon doları rahatlıkla ödeyebilir –ki bu da Motorola ürünlerinin her türlü raflardan indirilmesi anlamına geliyor. Belki bu Microsoft’un Motorola’nın önceden Xbox360’ı yasaklattırmasına karşı aldığı bir tepkidir?

Bu durumdaki gariplik ise Microsoft ve Motorola’nın Amerika’da daha önce bu patent yüzünden sürtüşmüş olması ve davanın Linux’un kurucusu Linus Torvalds’ın bazı deliller sürdükten sonra düşmüş olması.

Bizim gözümüzde bu davayı farklı kılan şey sadecce Microsoft’un Motorola Android cihazlarını Almanya’da yasaklattırması değil ayrıca Google’ın Android cihazlarını yasaklattırmış olması çünkü Google resmi olarak Motorola’ya sahip. Bu yüzden umarız Google’dan agresif bir karşı atak gelmez çünkü bu sefer olay kişisel.

Resim: android-mobile-device.com

Kaynak: ZDnet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!