This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Mini videoların savaşı: Instagram, Vine ve MixBit

Görüntüler, akıllı telefon dünyasında çok önemli. En yenilikçi cihazlar sadece iyi fotoğraf çekmekle yetinmiyor ama aynı zamanda kullanıcılara birçok filtre yazılımı ve sosyal medyada çektikleri fotoğrafları paylaşma seçenekleri sunuyorlar. Böyle zamanlarda, artık sabit görüntüden, yeni bir ilgi alanına geçiş var; GIF ve mini videolar. Android için Vine’nın gelmesiyle, uygulama geliştiricileri bu tip iletişim yöntemlerinin büyük ilgi gördüğünü fark edip hepsi bu gemiye atlamaya başladılar.

video smartphone
©  magnusfranklin vía Flickr CC. 

Küçük, büyük video fark etmeden, akılllı telefonlarda yaratıcılık gitgide animasyona doğru gidiyor. Artık görüntüler, sosyal ağlarda paylaşılabiliyor, hatta küçük ses parçaları ve loop şeklinde tekrar eden hareketli görüntü parçaları eklenebiliyor. Android’de de iOS’da da bu amaca hizmet eden birçok yeni uygulama var. Bugün en popüler üç mini-video uygulamasını sizler için karşılaştıracağız: Vine, Instagram ve yeni MixBit.

Yeni Instagram

Mini-video kulvarında Vine diğer uygulama geliştiricilerinin üzerinde baskı kuruyor. Instagram, pek de yakın bir zaman önce, tam tarihini vermek gerekirse 20 Haziran’da, hizmetleri arasına videoyu ekledi. Ancak bu yeterli olmadı çünkü bir iki ay sonra geliştiriciler birkaç tane daha yeni eklenti koydu. Bu yeni güncelleme akıllı telefon galerinizdeki videoları Instagram’a geçirmenizi sağlıyor. Bu özellik yokken, sadece Instagram’la çekilmiş klipleri yükleyebiliyordunuz. Facebook’a ait bu platform, yeni versiyonunda da kare formatını ve 15 saniye özelliğini korudu ancak videonuzun isteğiniz kısımlarını düzenleme ya da arkadaşlarınızdan saklamak istediğiniz kısımlarını kesme, çıkarma gibi özellikler ekledi. Bu yeni fonksiyon sadece Ice Cream Sandwich ve sonraki versiyonlarında çalışıyor.

instagramdeniz
Artık galeriden istediğiniz gibi videonuzu seçip, Instagram’da düzenleyebiliyorsunuz / © AndroidPIT

Vine Instagram’ın ensesinde

Vine da bu yaz birkaç yenilik yaptı ancak yavaş yavaş, Instagram gelip, meydanını ele geçirdi. Haliyle, Vine baskıyı hissetti ve birkaç hafta önce bir güncelleme yaptı. Bu aylarda da birkaç yeni güncelleme görebiliriz. En yenisi, uygulamanın içine Facebook tuşunun adapte edilmiş olması. Bu sayede hashtag ekleyip, arkadaşlarınızı tagleyebiliyorsunuz. Ayrıca güncellemeyle birlikte Vine’ı cihazın ön yüz kamerasıyla da kullanabiliyorsunuz ve an ekranınıza Capture adı verilen bir widget yerleştirebiliyorsunuz. Vine ile çekilen videolar en uzun 6 saniye olabiliyor.

vine screenshots
Vine’ın en yeni güncellemesi, widget’ı ana ekranınıza Capture ismiyle yüklemenize izin veriyor © AndroidPIT

MixBit, Youtube tarafından onaylanmış

Son mini video savaşçısı ise MixBit. Bu uygulama şimdilik sadece iPhone için geçerli ama kimbilir; belki Android için de bir versiyonu çıkabilir (ki bu onlar için de iyi olur). Bu aracın güçlü yanı, yaratıcısı. Bu uygulamanın mini video servisinin arkasında Youtube gibi bir marka olması, MixBit’in iyi bir başlangıç yapabileceğine dair beklentileri artırıyor.

MixBit, popüler video kanal YouTube’la benzer bir mantıkla çalışıyor. Bir web hizmeti, uygulamayla kullanıcıya 16 saniyelik kliplerini yüklemesine, düzenlemesine ve paylaşmasına izin veriyor.

MixBit’in, başka bir işletim sistemi kullanması dışında, Android rakiplerinden farklı yanı bir saate kadar birçok video parçasını birleştirmenize izin vermesi.

bixfit
MixBit, Apple’ın kayıt yapma ve kısa video paylaşma konusundaki piyonu / © AndroidPIT

Önemli farklar

Bu araçlar arasında en önemli farklardan biri kliplerin uzunluğu. Vine, 6 saniyeyle şu an en kısa olanı. MixBit ve Instagram da aşağı yukarı 15-16 saniyeye kadar izin veriyor.

Filtreler konusunda, Instagram 13 tane seçenek sunuyor. Diğerlerinde ise hemen hemen hiç filtre yok. Bu Instagram’ın ilk çıktığı zamanda beri, önemli bir imzası.

Tek ses kaydetmeyen uygulama Apple’ın MixBit’i. Genç bir uygulama olduğu için, çok yakın zamanda bu özelliği de çıkabilir.

Üç uygulamayla da hashtag ve tag ekleyebiliyorsunuz. Tüm uygulamalar aynı zamanda Twitter desteği ve video kataloglar yaratma seçeneği sunuyorlar. Ancak Vine’ın Instagram ve MixBit’ten farklı olarak kendi kategorileri var.

Bu grafik, uygulamalar arasındaki temel farklılıkları ve benzerlikleri gösteriyor.

  Vine Instagram MixBit
Video uzunluğu en fazla 6 saniye en fazla 15 saniye en fazla 16 saniye
Yaratıcı filtreler Yok Var (13 tane) Yok
Fokus Var Var Var
Klipleri düzenleme Yok Var Var
Sonsuz loop Var Yok Var
Ses Var Var Yok
Video entegrasyonu Var Yok Yok
Tagler and hashtagler Var Var Var
Sosyal ağlar Facebook, Twitter Facebook, Twitter, Tumblr Facebook, Twitter
Geolokalizasyon Var Var Var

Sonuç

Ben şahsen en çok Vine’ı beğendim. Pratiklik ve minimalizm açısından aralarındaki en iyisi. Ne yapması gerekiyorsa yapıyor ve animasyon ve basit kayıtlar yapmak için çok kullanışlı. En ufak kaydı bile GIF’e çevrilebiliyor, ki bu havalı bir özellik.

Benim görüşümden farklı olarak, Instagram’ın daha büyük bir topluluğu ve profili var. MixBit oyunda biraz yeni ama araçlarını geliştirip özelleştirirse nasıl bir yere geleceğini tahmin edebiliyorum. Peki siz bu uygulamaları denediniz mi? Mini videolar için hangi uygulamayı tercih ediyorsunuz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!