This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yazımızın girişinde bu bilgisayarların nasıl kullanıldığına dair herhangi bir tecrübemizin olmadığını ve bu bilgisayarların çalışma mantığının ne olduğunu tam olarak kavramadığımızı ama bu cihazların içerisinde Android işletim sistemi olduğunu ve Android’i desteklediğini söyleyelim. Yukarıdaki resimde gördüğünüz bir USB bellek değil bir Android Bilgisayarı. Bu noktada en güzel söylenecek söz : Bunlardan bir tane almak istiyorum …

Bu mini bilgisayar MK802 olarak adlandırılmış. Yaklaşık olarak 200 gram ağırlığa sahip. Cihaz Linux bazlı Android ve diğer ARM işletim sistemlerini destekliyor.. Cihazın içinde 512 MB ramli ARM çipi mevcut. Buna ilaveten micro SD yuvasına sahip. 4GB’lık flash depolama alanı, micro USB ve Wifi desteğini bunların üzerine ekleyelim. Bu kadar ufak boyutlarına ragmen 1080P’lik HDMI video çıkışına sahip olması ise adeta çılgınca.

MK802, 74 dolar gibi çok uygun bir fiyata satın alınabiliyor. Amerika içerisine ücretsiz gönderilen bu ürünü rahatlıkla Amerikan online satış sitelerinde bulabilirsiniz. Aliexpress.com sadece bunlardan birisi.

Ufak ve taşınabilir bilgisayar konsepti bu ucuz bilgisayarlar ile yeni bir yöne gidebilir. Özellikle fiyatı işin içine kattığımızda gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların eğitiminde teknolojiye erişimlerini arttırmak işten bile olmayabilir. 15 sene once mutfak masasını tamamiyle kaplayan bilgisayarların artık cüzdanlarımızın içine sığabiliyor olması gerçekten çok etkileyici değil mi ?

Resim Hakları : Cnet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!