This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Mobil Cihaz Sayısı Dünya Nüfusunu Geçerken Android iOS'a Fark Atıyor

Cisco tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2013 sonunda dünyadaki toplam mobil cihaz sayısı dünya nüfusunu geride bırakacak. Aynı araştırmanın detaylarının içerisinde global mobil data trafiğinin 2017 yılına kadar mevcut trafiğin 13 katı artacağı ve de bunun sonucunda 10 milyardan fazla cihazın şimdikinden 7 kat daha hızlı bir bağlantı ile birbirine bağlı olacağını öngörüyor

Cisco'nun raporundan öne çıkan bilgilerden bir tanesi de tablet bilgisayarlar ve gelişimleri üzerine. 2012 yılı içerisinde tüm dünyadaki tablet bilgisayar sayısı bir önceki yıla göre 2.5 kat artarak toplamda 36 milyon adede ulaşması. Tablet bilgisayarlarrın toplamda getirmiş olduğu bağlantı trafiği akıllı telefonların tam tamına 2.4 katı olarak kayda geçmiş. Bu noktada Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerin  iOS'a ciddi bir fark attığının altı çiziliyor.

Bu arada mobil ağ kullanıcılarının globaldeki artış oranı 2012'deki artış oranından %70 daha fazla olarak gerçekleştiği bilgisi yine Cisco'nun raporunda göze çarpan istatistiklerden. Mobil bağlantı rakamları 2000 yılıyla karşılaştırıldıklarında ise mevcut hacmin 12 kat daha fazla olduğu göze çarpıyor.

Bu arada 2012 yılında mobil trafiğin %51'inin video izleme aktivitelerinden geldiğini belirtelim. Mobil cihaz kullanıcılarının video izleme tutkusunu gözler önüne seren bu oranın 2017 yılına kadar %66'ya ulaşması öngörülmekte. 

 

Fotoğraf: Harald Wanetschka / pixelio.de

 

Kaynak: Mashable

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!