This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Hepimizin hayatımızda en az bir kere MONOPOLY oynamışlığı vardır değil mi? Bu efsane kutu oyununu oynamamış olanlar ise mutlaka hakkında bir şeyler işitmişlerdir.

Klasik aile oyunu olan MONOPOLY emlak simülasyonunu artık Android bünyesinde 3 boyutlu olarak bulmak mümkün.

Testimiz boyunca aklımızdaki esas sorumuz: Bu tip bir kutu oyununun tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar için uyarlanması anlamlı mı ? Eğer bu sorunun cevabı evet ise, kutu oyunlarının gelecekteki akıbeti ne olacak? Bugünkü testimizin sonunda bu konuda sizin kafanızda  bir cevap oluşmasına yardımcı olmayı umuyoruz. 

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
0.0.40 ?

Özellikler & Kullanım

 Test cihazı: Samsung Galaxy S2 (I9100)
Android versiyonu: 2.3.6
Root: No
Versiyon: 2.0

25 yaş üstü olanlarımızın büyük bir çoğunluğunun Monopoly ile haşır neşir olmuşluğu vardır. Bir şekilde bu mükemmel karton oyunu ile tanışmamış olanlar için oyunun kurallarını kısaca anlatalım (MONOPOLY kullanıcıları bu açıklamayı göz ardı edebilirler).

İngilizce tabiriyle turn bazlı, türkçe anlatımla dönüşümlü oynanan oyunda dört oyuncu yer alıyor. Gerçek hayat ile büyük benzerlikler içeren emlak simülasyonu temeline oturan zar oyunundaki temel amaç eşit koşullarda oyuna başlanan rakip oyuncuları iflas ettirerek oyunda kalan tek oyuncu olmayı başarmaktır. Oyunun oynandığı platform değişik değerlere sahip arsalar ve bunlara ilaveten tren istasyonları ve limanlara bölünmüştür. Eşit koşullarda oyuna başlayan oyuncular sırayla zar atarak ilerlerken oyun başında kendilerine verilen bütçeye göre oyun platformu üzerindeki arsa, tren istasyonları ve limanları satın alırlar.Her rakip oyuncu ilgili turn içerisinde üzerinde yer aldığı başka oyuncuya ait arazi için ödeme yapmak zorundadır. Boş arsaların üzerine ileride ev ve otel yaptırılması suretiyle, rakip oyuncuların ilgili platform bölgesini ziyaretlerinden daha fazla getiri sağlanabilir. Bu noktada sınırlı bütçe ile akıllıca yapılacak yatırım hamleleri uzun vadede daha fazla getiri sağlayabilecek iken kısa vadede oyuncunun iflasına da sebep olabilmektedir. Bu noktada Monopoly oyununun bir zar oyunu olduğu ve şans faktörünün çok etkili olabileceği her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Oyun platformda ayrıca çeşitli şans kartlarının yer aldığı şans kartı alanları da mevcuttur. Bu kartlar oyuncuları için olumlu ve de olumsuz hamlelere zorlarlar ve oyuna bambaşka bir heyecan ve renk katarlar.

Androidpit olarak oyunun Android uyarlamasını çok başarılı bulduk. Etkileyici 3 boyutlu grafiklere ilaveten, uygulama çok akıcı bir şekilde çalışıyor. Bir şans oyunu konsepti olan oyunda zar atma istatistikleri bizleri tarafsızlığına fazlasıyla inandırdı. Oyunu farklı kullanıcılar ile oynayabileceğiniz gibi bilgisayara karşı mücadele etmek olanağı da mevcut. Oyun içerisinde 3 farklı zorluk seviyesi var. Bu seviyeler hakkındaki görüşümüz biraz olumsuz , çünkü ilk iki seviye kesinlikle zorlayıcı olmaktan uzak iken son seviye diğerleriyle orantısız bir şekilde zorlaştırılmış. Üçüncü seviyede bilgisayarın oluşturduğu sanal oyuncular çoğu zamankendi çıkarlarını tatmin edecek zarlar atmayı başarır iken bizler bu noktada zorlandık.

Genel olarak 80'lerin ve 90'ların efsane kutu oyunu MONOPOLY'nin yeni versiyonundan memnun kaldık.

Ekran & Kontroller

Oyun esnasında zar atmak gerçekten çok otantik hissettiriyor. Uygulama kontrolleri her ne kadar MONOPOLY oyununun ruhuna uygun olarak dizayn edilmiş olsa da, bizde büyük bir hayranlık uyandıramadı.

Genel hatlarıyla oyun esnasında emlak durumunuz hakkında yeterli bir bilgilendirme alabiliyorsunuz.Oyun akışı içinde böyle bir statü görüntülemesinin olması oyunucunun strateji oluşturması için avantajına olan bir durum.

Hız & İstikrar

Testlerimizde MONOPOLY uygulaması çok iyi bir performans sergiledi. Grafikler sorunsuz ve hiç bir kesintiye uğramadan akıcı bir şekilde çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

MONOPOLY uygulamasının fiyatı 9,32 TL. Kullanıcı bu fiyata Android'e başarıyla uyarlanan oyunun tam sürümünü satın alabiliyor.

10 TL'ye yakın fiyatı olan bir uygulamanın kalitesinin ve uzun süre sıkılmadan kullanılabilecek bir yapıya sahip olması gerekir.

Ekran Görüntüleri:

MONOPOLY MONOPOLY MONOPOLY MONOPOLY

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!