This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 7 comments

Motorola'dan yepyeni bir proje: Kendi telefonunu kendin yap

Toplama bilgisayar dönemini hatırlar mısınız? Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmadığı 90'lı yıllarda genellikle bilgisayarcıya gidip istediğimiz konfigürasyonlara göre, kendimize bir bilgisayar oluştururduk. Peki, aynı şeyin akıllı telefon versiyonunu gerçek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz Motorola sizin için düşündü ve bugün resmen Project Ara'yı açıkladı. 

motorola project ara 003
Project Ara sonrası akıllı telefonlar böyle görünebilir. © Motorola

Bilenler bilir, Android'in en büyük avantajlarından biri yazılım anlamında size tanıdığı özgürlük ve işletim sisteminizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyor olmanızdır. Şimdi çok iddialı bir projeyle yola çıkan Motorola, aynı özgürlüğü donanım anlamında da kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.  Böylece potansiyel alıcı ekstra pil isteyip istemediğini, klavye özelliklerini, ekranın spesifikasyonunu ve buna benzer birçok şeyi kendisi seçebilecek. Modül adı verilen bütün bu parçalar daha sonra şirketin endoskeleton (endo-iskelet) adını verdiği bir iskelet üzerinde bir araya getirilecek. 

Böylelikle teknoloji dünyasında yeni olan bağımsız parça üreticileri de herhangi bir engelle karşılaşmadan ve büyük bir şirketle tedarik anlaşması yapmak zorunda kalmaksızın kendi parçalarını tüketicilerin kullanımına sunabilecekler. Motorola ayrıca bu faktör sayesinde siparişle üretim arasında geçen sürenin azalacağını ve kullanıcıların cihazlarına hızlı bir şekilde kavuşabileceklerini savunuyor. 

 

motorola project ara 002
Bu modülleri kullanarak, kendi seçeceğiniz pil, ekran ve klavyeyle kendi telefonunuzu yaratabileceksiniz. / © Motorola

Diğer yandan Motorola bu fikri ilk kez ortaya atan şirket değil. Yakından takip edenlerin hatırlayacağı gibi daha önce AndroidPIT'te de duyurduğumuz Phonebloks adlı şirketin de benzer bir projesi var ve şimdi iki şirket birlikte çalışıyorlar. Motorola'nın Project Ara ekibinin başındaki Paul Eremenko'nun açıklamasına göre, Motorola işin teknoloji kısmını üstlenirken, Phonebloks ekibi de bu fikrin peşine düşecek bir topluluk yaratmakla meşgul 

Sonuç olarak, Phonebloks ve Project Ara ekipleri tüketicilerin beklentilerini ölçmek için piyasa araştırmalarını sürdürürken, bir yandan da önümüzdeki aylarda Ara platformunu denemeleri için geliştiricileri davet etmeye hazırlanıyor. Modül Geliştirici Kiti'nin kış aylarında kullanıma sunulması sürpriz olmayacak. 

motorola project ara 001
Project Ara, tüm modülleri 'endoskeleton' adı verilen bir iskelet üzerinde bir araya getirecek. © Motorola

Bu konuyla ilgili gelişmeleri size duyurmaya devam edeceğiz. O zamana kadar sizin görüşlerinizi de almak isteriz. Bu proje gerçek olursa, siz de kendi telefonunuzu oluşturmak ister misiniz?

Vasıtasıyla Engadget Kaynak: Motorola

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • Haber bence yanlışlık var. Phonebloks'u icat eden kişi firmalar arası sunum yapıyor ve Motorola sponsor olmak istiyor. Böylece anlaşıp telefonlar Motorola adında çıkacak.

 •   7
  Garez 30.Eki.2013 Link to comment

  @Gökhan Can yuh sizde ram ekleyince sürücü yüklenir sanan tiplerdenseniz... mause için bile sürücü gerekmiyor... asıl amatör sizsiniz...

 • en basit bi kablosuz mouse ya da klavye aldığında bile bilgisayara bi driver yüklüyosun değil ki bi ram i çıkarıp daha büyük bi ram takmak için driverın gerek olmadığını söylemek amatörce doğrusu

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  30.Eki.2013 Link to comment

  @Garez, lütfen yorumlarımızda kullandığımız dile dikkat edelim. Teşekkürler.

 •   7
  Garez 30.Eki.2013 Link to comment

  toplama pc eskilerde kalmadı siz hangi gezegende yaşıyorsunuz? + sürücü sorunuda olmaz ağırlıkta artmaz...

 • Bütün her parçaya ayrı driver yazabilecekler mi?Hadi yazdılar diyelim bütün bunlar cihazı ağırlaştırmayacak mı?Bekliyoruz keşke yapsalarda biz de rahat etsek

 • Donanımların uyuşmaması gibi bir sorun olabilir mi acaba? Seçilen parçalar sonucu meydana gelen telefonun kullanıcıya teslimi öncesi gerekli testleri yapılacaksa güzel fikir.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!