This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Motorola RAZR piyasaya çıkalı hemen hemen bir sene oldu. İlk çıktığında tabii ki piyasanın en iyilerinden biriydi fakat tabii bir sene teknoloji için çok uzun bir zaman ve bu süreçte şimdiki teknoloji baz alındığında bu ürünü orta seviye akıllı telefon kategorisinde değerlendiriyoruz. Bu incelemede uzun süredir kullandığım ve kendisinden genel olarak çok memnun olduğum bu telefonu elimden geldiğince size tanıtmaya çalışacağım.

(c)Androidpit

Fiyat

İlk olarak fiyattan başlamak gerek. Telefon ilk çıktığında (1 sene evvel) Hindistan'daki fiyatı yaklaşık 1.200 TL, Türkiye'de ise 1.600 TL'nin üstündeydi. Şimdi ise Amerika'nın Amazon sitesinden baktığım kadarıyla Amerika fiyatı 360 dolar (ki Amerika için gerçekten yüksek bir rakam) ve Türkiye Hebsiburada.com'da ise promosyonlu (son 2 gün) fiyatı 1.199 TL.

Tasarım

Bence Motorola RAZR'ın ve genel olarak Motorola modellerin sahip olduğu tasarımlar son derece orijinal. Gerek Samsung'un S modellerine gerekse Nexus modellere baktığınızda cihazların dışardan çok da çekici gelmediği, çok düz olduğu ve hatta birbirlerine benzediğini dikkat etmişsinizdir. Şahsen ben hem orjinallik hem de tasarım şıklığı bakımından Motorola RAZR'ı genel olarak çok beğeniyorum.

Telefonun kasası aşağıdan yukarıya inceliyor ve üst flaşla birlikte çıkıntı halinde (Yukardaki fotoğraftan görebilirsiniz). 7.1 mm genişliğinde / (c)Androidpit

Motorola RAZR'da kullanılan malzemenin dayanıklılığına rağmen sahip olduğu zerafet insana adeta bir güveni hissi veriyor. Benzer bir hissiyatı iPhone 5'de yakalamak mümkün ama maalesef Galaxy S3 bu konuda bu karşılaştırmaya konu olan rakiplerinin gerisinde kalıyor.


(Soldan sağa) S3, RAZR ve iPhone 5 - Kalınlık ve tasarım karşılaştırması / (c)Androidpit

İncelik olarak Motorola RAZR  modeli iPhone 5, Samsung Galaxy S3'e kıyasla kesinlikle çok iyi bir pozisyonda yer alıyor. Yukarıdaki fotoğrafta da çok net bir şekilde görülebileceği gibi bugüne kadar üretilmiş en ince iPhone olan iPhone 5 ile Motorola RAZR arasında anlamlı bir fark bulunmuyor.


iPhone 5, RAZR ve S3 - Ekran büyüklüğü önemli.../ (c)Androidpit

Motorola RAZR Piyasanın ağır abileri iPhone 5 ve de Galaxy S3'ün yanında görünüş olarak kesinlikle sırıtmıyor. Hatta hayata ve teknolojiye benim baktığım çerçeveden bakanlar için daha bile karizmatik kaçıyor. Fakat iş ekrana geldiğinde Galaxy S3 ile iPhone 5 neden Motorola'dan çok daha pahalı olduklarını sahip oldukları oldukça canlı renkli ekranlarıyla ortaya koyuyorlar.


En çok hoşuma giden tarafı da arka kısmındaki hasır işlemeleri andıran tasarım / (c)Androidpit

Kesinlikle eleştirebileceğim bir nokta ekran 4.3 inç olmasına rağmen cihazın büyüklüğünün resimlerden de görebileceğiniz üzere S3 kadar olması. Başka bir deyişle Motorola RAZR'ın dış çerçevesi çok kalın.

Kullanılan Malzeme

“Rüyalarımızın Telefonu” haberinden de belki hatırlarsınız, Androidpit olarak Motorola'lalarda kullanılan malzemeyi en iyi malzeme seçtik. RAZR'da kullanılan özel alüminyum alaşım telefona dayanıklılık sağlarken telefonun hafif olmasını da sağlıyor. Ayrıca su geçirmiyor. (Kasıtlı denemeyin lütfen :) ). Malzemedeki kaliteyi gerçekten telefonu ilk kez elinize aldığınızda ve biraz kullandığınızda anlıyorsunuz.

Tuşlar ve Girişler

Açma kapama telefonun sağ üstünde. Yani telefonu genelde sağ ele alıp sağ baş parmakla açıyorsunuz. Hemen altında ses açma-kapama tuşları var. Bunları kapalı ekran kapalı modda müzik dinlerken sesi açma kapama için kullanabildiğiniz gibi fotoğraf çekerken yakınlaştırma/uzaklaştırma için de kullanabiliyorsunuz. En üstte, sağdan sola olan girişler ise şöyle: 3.5 mm kulaklık girişi, mini-usb girişi ve HDMI girişi. Maalesef sevmediğim bir özellik; cihaz küçük sim kart kullanıyor. Bu yüzden zamanında ben de eski karta makasla girmiştim. Siz de o şekilde bir ayar çekebilirsiniz, sorun yok.

Ekran ve Görüntü

Süper AMOLED (256 ppi) ve kapasitetif dokunmatik ekranı var. Bazıları ekranının karartma yaptığını söylüyor fakat parlaklılığı nerdeyse minimum seviyede kullanan birisi olarak karartma varmış yokmuş beni gerçekten ırgalamıyor. Ekran kalitesi S3'ünkinin altında olabilir fakat yine de bu klasmanda üst sınıf bir cihaz.

Kamera

Kamera özellikleri kısaca şöyle:

 • 8 MP,
 • 3264x2448 piksel (aşağıdaki fotoğraflarda biz fotoğrafların ebatını değiştirdik. Normalde çok büyük bir fotoğraf düşüyor bilgisayara)
 • Otomatik fokus
 • LED flaş


Şirket önündeki tramvay durağı - Ters ışık olmasına rağmen RAZR son derece iyi bir görüntü elde etti / (c)Androidpit

RAZR'la çektiğim resimlerden de göreceğiniz gibi açık alanda ışıklı çekimlerde gayet iyi bir performans gösteriyor. Ayrıntıyı yakalama ve renk açılarından S3 hatta S2'nin bile altında olabilir ama bu ayrıntıları gerçekten resmi çok büyütüp dikkatle baktıktan sonra kavrayabiliyor insan. Bu açıdan -kendi adıma- orta seviye cihaz kategorisi içerisinde değerlendirildiğinde gayet tatmin edici fotoğraflar elde ettim diyebilirim.

 


Şirketin avlusu - Yine az ışıkla çok iş. Yeni ekranların garip ebatından dolayı dik fotoğraflar da böyle. Boyutları değiştirmedik.  / (c)Androidpit

Bu arada Motorola RAZR'ın kamera performansını denediğimiz şehir yılın belli aylarında güneş alan Berlin olduğu için fotoğrafların birbirlerine benzemesi durumu söz konusu. Gönül isterdi ki elimize geçen cihazları Türkiye'nin yılın hemen hemen her dönemi güneş alan bir köşesinde çekebilseydik.

 


Az ışık + flaş. Bence gayet yeterli / (c)Androidpit

 Gelelim Motorola RAZR'ın en acaip özelliklerinden HD kalitesinde video çekim yapabilme özelliğine. AndroidPIT'in Berlin Greifswalder Bulvarı'nda bulunan binasının hemen karşısında yer alan durağa giren bir tramvayı çektiğimiz videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. İlgili videonun yer aldığı youtube sayfasını kendi cihazınınız tarayıcısında açmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

 


Motorola RAZR'ın video çekim performansı hakkında yüzeysel bir bilgi sahip olmak için yaptığımız kısa çekim / (c) Androidpit

İşlemci ve Hız

Gelelim işlemci, RAM ve bunların etkilediği cihazın hızıyla ilgili performans bilgilerine. 1GB RAM ve çift çekirdek 1.2 GHz Cortex-A9 işlemciyle genel olarak çok akıcı bir performansa şahit oldum. Ta ki... bazı 3D oyunların cihazda çalışmadığını görene (mesela cihaz Batman Dark Knight'ı yüklememe izin vermemişti; tabii bu da normal, sonuçta bir senelik bir cihazdan bahsediyoruz) ve yine bazı oyunlarda hafif (ama çok hafif; örneğin Gears and Guts'ta) takılmalar görene kadar. Bu derece hard-core oyun meraklısı biri değilim. Benim gibi olanları da bu durumun rahatsız edeceğini şahsen düşünmüyorum.

İşletim Sistemi

Cihazı aldığımdan beri içinde Android 4.0.4 sürümü yüklü. Şimdiye kadar cihaza 4.1 ve üstü Android güncellemesi gelip gelmeyeceği konusunda ne internette herhangi bir bilgi bulabildim ne de kulağıma bir dedikodu geldi.

Pil Ömrü

Cihazı son derece başarılı bulduğum kategorilerden biri. 1780 mAh pil kullanıyor. Ama tecrübelerimden yola çıkarak şunu diyebilirim ki cihaz 3G kullanımlarda çok rahat bir gün gittiği gibi bu süre 1.5-2 güne de çıkabiliyor. Örneğin sabah evden %50-60 şarjla çıkarsam şarj konusunda çok az tasam olmuyor. Akşama rahat dayanıyor.

Fiyat Karşılaştırmaları ve Sonuç

Dün girdiğimiz bir haberde üst sınıf ve orta sınıf akıllı telefonların Avrupa fiyatlarını sizlere sunduk. Mukayese etmek açısından bu iki listeyi sizinle tekrar paylaşıyorum:

Üst sınıf telefon fiyatları:

 • Sony Xperia T: 519 Euro
 • Samsung Galaxy Note 2: 544 Euro
 • Samsung Galaxy S3: 470 Euro
 • HTC One X: 462 Euro
 • HTC One X +: 699 Euro
 • Motorola Razr Maxx: 393 Euro
 • Apple iPhone 5: 679 Euro

Orta sınıf telefon fiyatları:

 • Samsung Galaxy S2: 334 Euro (780 TL civarı); Türkiye fiyatı (gittigidiyor - sıfır): 1.100 TL civarı.
 • Huawei Ascend G600: 302 Euro
 • Samsung Galaxy S Plus: 304 Euro
 • HTC Sensation XL: 388 Euro
 • Sony Ericsson Xperia Arc S: 333 Euro
 • Sony Xperia P: 346 Euro
 • Sony Ericsson Xperia Ray: 317 Euros
 • Motorola Atrix 3G: 314 Euro

Fiyat karşılaştırması konusunda üstünde durmak istediğim iki nokta var. İlki en iyi mukayese edilebilecek telefon orta sınıf telefon listesinde de gördüğünüz Samsung Galaxy S2 olacaktır. İki aletin de 4.3 inç büyüklüğünde aynı kalitede ekranı ve 1.2 GHz çift çekirdek Cortex-A9 işlemcisi var ve diğer özellikleri de birbirine çok benzer. Türkiye fiyatları da üç aşağı beş yukarı aynı gözüküyor. Bu yüzden burda olay -bence- tamamen öncelikle markaya ve sonrasında tasarım ve malzeme kalitesine kalıyor. İlkinde (markada) genel algı sanırım Samsung'a yönelik olacaktır. Tasarım ve malzeme açısından ise kişisel olarak Motorola'dan şaşmam.

İkinci nokta ise yeni Nexus 4'ün Avrupa fiyatının 300 Euro olduğu ve bırakın orta sınıf klasmanı üst sınıf telefonların bile tozunu attırdığını görüyoruz. Bu yüzden ben telefon alacak olsam cazip bir ikinci el Motorola RAZR bulmadığım sürece Nexus 4'ün Türkiye'ye gelmesini beklerdim.

İnceleme biraz uzun oldu, kusura bakmayın. Umarım uzun süredir kullandığım bu telefon hakkında sizlere yeterli bilgileri verebilmişimdir. Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum. Özellikle RAZR kullanan arkadaşlar varsa cihaz hakkında memnun olup olmadıklarını bizimle paylaşırlarsa sevinirim.

Motorola RAZR'ın hepsiburada platformundaki sayfasına doğrudan gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Fotoğraflar: Volkan Emre, Gökhan Göktaş / AndroidPIT

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • İnceleme için teşekkürler
  Ben 1.5 yıldır atrix kullamıyorum çok oyun meraklısı biri değilim ama nfs most Wanted pynarken arka planda video dönüştürme yapıtım ve telefonda hiç kasma olmadı.
  Açıkça fikrimi söyliyeyim ben motorola dan başka teledon kullanmadım şuanda da yeni modellerşnşn gelmesini bekliyorum.
  Herkese motorola yı gözüm kapalı öneririm. Sıradaki göz telefonu 1-moto x 2-razr max hd

 • Türkiye pazarını da göz önünde bulundurduğumda şimdilik en iyi seçenek Galaxy S3 gibi geliyor oyun anlamında.

 • Bn oyun oynamayi seviyorum telefonda.Bn bir tlefon onerir misiniz?

 • İşlemci hızı biraz da cihazı nasıl kullanacağına bağlı Sezer. 3D üst seviye oyun oynayacaksan Galaxy S3 ve o klasman direkt... Ama onun dışında cihazda hiç takılma vb bir olay yaşamadım.

 • Guzel ekran buyuk islemci iyi olsa

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!