This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Motorola Samsung ile Mücadelesinde Pentagon Yöneticisini Kullanacak

 

Bir ara ortalığı kasıp kavuran ama zamanla doğal olarak cazibesini yitiren eski Motorola telefonlarını Samsung Galaxy S3 ve benzeri yeni çıkan nitelikli telefonlarla değiştirenlere söylenebilecek çok fazla bir söz bulunmamakta. Ne yazık ki Motorola ürünleri bu klasmana girmekte biraz zorlanmaktalar. Fakat Google'ın Motorola'yı satın almasından sonra oluşmaya başlayan yeni stratejinin durumu değiştirme ihtimali çok olası.

Bu bağlamda Motorola'da değişimin ayak sesleri iyiden iyiye duyulmaya başladı. Bugün yazmış olduğum konu ile alakalı bir yazıda da belirtmiş olduğum gibi şirketin üst yönetimindeki köklü değişime paralel olarak firma çalışanlarının yüzde yirmisini kademeli olarak işten çıkartıyor. Bugün itibariyle Brezilya'da 5000 kişinin işine son verildiği haberi çoktan sızmış durumda. Uzun lafın kısası firmanın yapısal bir dönüşüm içerisinde olduğu aşikar.

Motorola'nın yeni stratejisi ise sürümden kazanmak yerine nitelikli ve yüksek kapasiteli ürünler ile yaratılan yüksek katma değer üzerinden kar elde etmek. Bu bağlamda en kilit noktanın AR-GE yani araştırma geliştirme faaliyetlerinin olduğuna hiç şüphe yok.Motorola bu alandaki başarıyı kendisine kaçınılmaz bir hedef olarak aldığını Amerika ve hatta dünyanın en stratejik askeri araştırma birimlerinden olan Pentagon İleri Teknolojiler ve de Projeler departmanından Regina Dugan isimli yöneticiyi transfer ederek göstermiş oldu. Bu yeni transfer edilen üst düzey yönetici Motorola'nın yüksek kalifiye teknoloji ekibini yönlendiriyor olacak .

Yakın bir gelecek içerisinde Motorola'nın Atrix, RAZR, Photon ve Droid modellerinin yeni sürümleri gözden geçirilmiş ve de yenilenmiş özellikleriyle karşımıza çıkacaklar. Bu cihazların iyileştirilmiş kameralar ve de güçlendirilmiş piller ile piyasaya sürüleceğine kesin gözle bakabiliriz.Şirket NFC yani yakın alan iletişimi özelliğini de her cihaza entegrte etme konusunda niyetli gözüküyor.

Bu arada her şey üretimle bitmiyor tabi ki. Pazarlama faaliyetlerindeki, başarı nitelikli ürünlerle beraber başarıdaki en büyük etkenlerden. Bu bağlamda Motorola Google Galaxy Nexus'un efsanevi pazarlama stratejisti olan Gary Briggs ile çalışıyor olacak.

Yukarıda sayılan tüm yenilik ve de etkinlikleri bir araya getirdiğimizde ortaya ne iyimser ne de kötümser bir tablo çıkıyor. Şu an için bekleyip Motorola'nın yeni stratejilerinin orta vadeli sonuçlarını görmekten başka bir seçenek bulunmamakta.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!