This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Motorola Ürün Müdüründen İnciler: Google Bize Patronluk Taslamıyor

 Geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde Google tarafından yaklaşık 12.5 milyar $ karşılığında satın alınan Motorola’nın ürün yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Rick Osterloh tarafından dünyanın en önde teknoloji platformlarından CNET’e verilen mülakat Google’ın Motorola üzerindeki etkisi ve kontrolü hakkında çarpıcı detayları ortaya koydu. Bunların içerisinde en ön plana çıkanı ise Google’ın Motorola’yı kendi kararlarında tamamiyle serbest bıraktığı yönündeki açıklama olarak göze çarptı.

 Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar rafları süslemeden önce başta Amerikan pazarı olmak üzere dünya cep telefonu piyasasının kaymağını yiyen Motorola’nın performansı 2007 yılndan sonra hissedilir şekilde düşmüş ve de firma eski günlerindeki heyecan verici tasarımlarının gölgesinde hayatını devam ettirmişti. Bu süre içersinde firma tarafından çıkarılan telefonlar ancak pil ömrü alanında diğerlerine kıyasla fark yaratırken hemen hemen tüm alanlarda ortalama özelliklere sahip olmuşlardı. Motorola’nın Google tarafından satın alındıktan sonra girmiş olduğu kurumsal yenilenme süreci tam gaz devam ederken doğal olarak herkes Google’ın süreçteki etkilerinin ne olduğunu ve de bu etkinin Motorola’nın yeni ürünlerine nasıl yansıyacağını merak ediyor.

İşte bu noktadaki soru işaretlerini giderebilecek oln Cnet tarafından Motorola’nın en yetkili yöneticilerinden birisi olan Rick Osterloh ile yapılan röportajdan aldığım bazı önemli açıklamalardan yaptığım alıntılar:

• Biz tamamiyle bağımsız çalışan bir akıllı telefon üreticisiyiz. Android ekibi ile aramızda her zaman bir mesafe var. Google kesinlikle bize herhangi bir konuda yaptırımda bulunan bir tavır içerisinde değil.
• Motorola olarak Google’un yeni jenerasyon Nexus telefonunu üreten firma olmayı çok isteriz.Fakat Google’ın ortağı olmamızın bize yeni nesil Nexus telefonu üretecek firmanın seçiminde bir avantaj sağlaması söz konusu olamaz.
• Motorola telefonların geçmişte kamera anlamında göstermiş olduğu zafiyetlerin farkındayız ve bunları düzeltmeye gayret ediyoruz.
• Google ile ortaklığımız bizi çok daha parlak bir geleceğe götürecektir.


Bence tüm röportaj içerisinde en can alıcı konu bugüne kadar HTC tarafından bir (Nexus One) ve Samsung tarafından iki kez (Galaxy Nexus ve Galaxy Nexus S) erişilen Google Nexus telefon üretme şerefine Motorola’nın da ulaşma ihtimali noktasındaki açıklamalar.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!