This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yılın en önemli mobil teknoloji fuarlarından biri haftaya 25-28 Şubat'ta Barcelona'da gerçekleşecek. AndroidPIT ekibinden altı kişilik dev bir kadronun da Barcelona'da Berlin merkez ofisle irtibat halinde tüm gelişmeleri yakından takip edeceği fuarda hangi şirketler hangi ürünlerini tanıtacak gelin birlikte görelim.

Evet bu fuara o kadar çok önem veriyoruz ki tamı tamına altı kişilik koca bir ekiple Barcelona'dak MWC'nin kapısını aşındıracağız. Aynı zamanda Berlin'le sürekli kontak halinde kalacak olan ekibin öğrendiği yeni bilgileri ve dedikoduları ve kendi elleriyle test ettiği cihazlar hakkındaki bilgileri herkesten önce sizlere ulaştıracağız.

Geçen seneki MWC'yi Sony, HTC ve Samsung üst seviye telefonlarıyla domine etmişti. Peki bu sene hangi şirketten neler bekliyoruz onlara göz atalım.

LG

Geçen sene 4.7 inç güçlü Optimus 4X HD'yi çıkararak dört çekirdekli işlemci yarışını başlatmıştı (Cihazın paket açılımı ve testi için buraya tıklayabilirsiniz). Şimdiye kadar bildiğiniz üzere halihazırda Optimus G'yi geliştirerek Optimus G Pro'yu çıkardı. Optimus G'nin Nexus 4 ile hemen hemen birebir aynı olduğunu düşünürsek bu işten marka imajı olarak bir şey kazandı mı bilemiyoruz.

LG, MWC 2013'te yeni bir "telefon sınıfını" ve bu sınıfın içinde gerçekten fark yaratacak yeni modellerini tanıtacağına söz verdi. Şu ana kadar cihazlarla ilgili herhangi bir bilgi gelmedi.

Sony

Hatırlayacağınız gibi Sony en son üst seviye akıllı telefonu Xperia Z'yi CES'te medyayla paylaştı. 5 inç ekranlı dört çekirdekli güçlü cihazın Şubat sonunda -en kötü Mart başında- tüketiciyle buluşması çok muhtemel (Buradan ofisimize ulaşan cihazın özelliklerine ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz).

MWC'te ise C6802 kod adlı Android 4.2 işletim sistemine sahip full HD yeni bir üst model Sony tanıtılabilir. Önceki haberlerimizden hatırladığınız üzere Sony daha Xperia Z'yi henüz sürmüşken listelere giren bu adı sanı bilinmeyen model herkesi şaşırtmıştı.

HTC

HTC geçen sene One serisi telefonlarını tanıttı ve içlerinden kuşkusuz X modelleri gerçekten fark yarattı diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta ise bildiğiniz üzere HTC One'ı tanıtarak yine fark yaratmayı başardı.

Fuarda değil de kendi eventiyle son telefonunu One'ı tanıtması ise aslında mantıklı bir hamle gibi geliyor. Kendi yaptığı şovla gözleri diğerlerinden çok sadece kendisine toplamayı başardı. Bu yüzden HTC'den bu fuarda üst seviye bir telefon beklemiyoruz.

Samsung

Samsung geçen sene Galaxy S3'ünü yine MWC'de değil de Mayıs'ta düzenlediği kendi eventinde tanıtmıştı. Bu sefer de yine tek odak noktası olmak isteyecektir.

Samsung'un tanıtmasını beklediğimiz cihazı ise Galaxy Note 8 olacak. Açıkçası uzun zamandır dedikoduları yapılan bu cihaz fuarda tanıtılırsa fuarın ağır toplarından biri haline gelebilir.

Huawei ve ZTE

MWC gibi fuarlar her zaman için az bilinen ve imaj sorunu yaşayan şirketler için ideal ortamlar. Huawei bu sene Ascend P1 serisine devam niteliği taşıyan modelleriyle yine ucuz ama kaliteli telefonlar serisine devam edecek. Dedikodulara göre 13 MP ve sekiz çekirdekli yeni bir telefon tanıtacağı çok muhtemel. ZTE'nin ise Firefox işletim sistemine sahip bir telefon ve Galaxy Note serisine rakip olacak 5.7 inçlik büyük bir telefon tanıtacağı konuşulanlar arasında. Açıkçası benim bu iki şirketten çok büyük umutlarım var çünkü her zaman için markadan çok özelliklere dikkat eden biriyim. Özellikle bu iki üreticiden NVIDIA'nın yeni işlemci ve modemini cihazlarında kullanmalarını bekliyorum. Bildiğiniz üzere ZTE, Tegra 4 işlemcili telefonunu çoktan üretti.

Kısaca

MWC'de Samsung ve HTC'den beklentiler çok düşük düzeyde. Öte yandan LG ve Sony'den yine sürpriz niteliğinde üst düzey cihazlar gelecek gibi. Çin'li üreticiler ise yapması gerekeni yapacak ve umuyoruz ki diğer büyük markalara zorluk çıkaracak, onları rekabete sürükleyecek yüksek teknolojileri fuarda tanıtacak. Peki Nokia? Nokia ile ilgili açıkçası hiçbir fikrim ve hatta beklentim yok. Fakat beklentileri düşük tutmak her zaman için iyidir, değil mi?

Bu Pazar'dan itibaren AndroidPIT'te sizlere sürekli Barcelona'dan gerek cihaz testleriyle gerekse fotoğraf/videolarla yayın yapacağız. Pazar gününüzü rahat rahat koltuğunuzda yatar vaziyette bizi takip ederek geçirebilirsiniz.

(Fotoğraf hakları: MWC)

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!