This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

MWC 2014'ten beklenenler: HTC, Sony, Samsung, LG ve dahası

MWC nedir neden sürekli ismi geçip duruyor diye soranlara hemen kısa bir açıklama geçelim: MWC (Mobile World Congress) yani Dünya Mobil Kongresi mobil dünyadaki yenilikleri konu alan bir etkinlik. Android dünyasının devleri Samsung, HTC, Sony, LG, Huawei ve onlar kadar tanınmamış diğer firmalarda bünyelerindeki yenilikleri ve yeni telefon/tabletlerini tanıtacaklar. Gerek şirket içindeki “köstebekler” gerekse şirketlerin kendi yaptıkları açıklamalardan ise az çok bizleri neyin beklediğini, nelerin olacağını biliyoruz. Gelin bir toparlama yapalım. MWC'nin tarihi ne, ne zaman yapılacak diye heyecanlanan okuyucularımıza onunda bilgisini verelim, MWC 2014 bu yıl 24 Şubat'ta (yani 9 gün sonra) Barcelona'da yapılacak.

mwc 2014 teaser
© MWC

Samsung: Galaxy S5 ve dahası

Geçtiğimiz yıllarda kalabalık fuar ortamlarından kaçarak kendi etkinlikleriyle amiral gemilerini tanıtan Samsung, bu yıl kurtlarını MWC'de dökecek. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde “UNLOCKED 5” tüyosuyla Galaxy S5'i 24 Şubat Pazartesi günü tanıtacağına dair işaret verdi. Fakat bugüne dek yüzlerce Samsung Galaxy S5 ile ilgili dedikodu yayıldı. Galaxy S5 ile ilgili dedikoduları toparladığımız yazıyı buradan, Galaxy S5 ile ilgili bütün haberlerimizi ise buradan takip edebilirsiniz.

AndroidPIT Galaxy S4 Dazzle
Galaxy S4 ile Galaxy S5 birbirlerine ne kadar benziyor göreceğiz! / © AndroidPIT

LG: G Pro 2 ve G2 Mini

Güney Koreli LG MWC etkinliğini bekleyemeden bir bombasını patlattı: LG G Pro 2. Galaxy Note 3'ün belkide tam anlamıyla tek rakibi olabilecek bu fabletle ilgili ise belirsizliğini koruyan noktalar hala mevcut. Örneğin fiyatı ya da Stylus kalem seçeneğinin olup olmadığı (ki muhtemelen yoktur. Olsaydı muhakkak reklam için kullanırlardı!) LG geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız başka bir yeniliğini daha duyurdu resmi Facebook hesabından. Yayınladığı fotoğrafla LG G2'nin kardeşi LG G2 Mini'yi duyuracağını bas bas bağırdı. Ancak bu küçükğün (küçük dediysek 4.7 inç ekranlı!) tam olarak nasıl teknik özelliklere sahip olacağı kesin değil. Donanımının tıpkı Xperia Z1 compact'da olduğu gibi dolu dolu olması söylenen dedikodular arasında.

lg g pro 2 teaser
LG'nin geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıttığı G Pro 2 modeli. © LG

Sony: Xperia Z2 mi geliyor?

Sony'nin MWC programı hala bulutlu. Ancak şu bir gerçek ki apon teknoloji devi Sony'nin 2013 ten itibaren performansı müthiş derecede artmış durumda. Henüz Xperia Z1 cihazı yarı yaşını bile doldurmamışken Sony Xperia Z2 konuşulur oldu. Bu sebeple de kimi teknoloji yazarları Sony'nin tanıtacağı cihazı Xperia Z1'in halefinden çok, elden geçirilmiş versiyonu olduğunu düşünüyor bu nedenle de bu cihaza Sirius diye hitap ediyorlar. Çok geride kalmayan, Xperia Z1 compact tanıtımıyla bütün dünyanın ilgisini üzerine çeken Sony, anlaşılan bu ilgili kaybetmek istemiyor. Sony'nin etkinliğin başladığı pazartesi gününün sabahında basın toplantısı var. Bakalım çalışkan Japonlar bize hangi yeniliklerini bildirecek.

xperia z compact 6
Xperia Z1 ve Z1 compact kafa kadaya. Z1 çıkalı daha 6 ay olmadan yenisi mi geliyor?/ © AndroidPIT

HTC: HTC One 2 hala belirsiz

Dedikodu kazanının vazgeçilmez malzemelerinden HTC One 2 ya da kod ismiyle HTC M8. İsmi sık sık haberlerde geçen HTC'ye yayılan bilgilerin, fotoğrafların vs çoğu şüpheli kaynaklardan geldi ve hiç birisi de HTC tarafından onaylama almadı. Her ne kadar sürekli Tayvanlı'nın yeni telefonu hakkında bilgiler duysak da, HTC'nin One 2 (M8) modelini MWC'de tanıtıp tanıtmayacağı kesin değil.

htxc one ui
© @evleaks, AndroidPIT

Nokia: Nokia X (ya da Nokia Normandy)

Nokia ve Android birleşmesi, özellikle müthiş telefonlarına Symbian işletim sistemini koyan Nokia yüzünden, teknoloji severlerin yıllardır hayalini kurduğu bir olay. Bu hayal MWC fuarında gerçekleşecek gibi gözüküyor! Ancak tüketicileri hayal kırıklığına uğratan gerçek, Nokia'nın Android işletim sistemli telefonu Nokia X (ya da lakabı Nokia Normandy) orta-alt seviye bir telefon olacak. Yayılan son dedikodular Nokia'nın Android serisine devam edeceği, başka telefonları da duyuracağına işaret ediyor. Bütün bunlar etkinliğin başladığı Pazartesi sabahı Nokia'nın basın konferansında aydınlanacak.

nokia normandy press evleaksES
Nokia X ya da bilinen rumuzuyla Normandy / © evleaksES

Huawei: Akıllı saat geliyor, Ascend P7 beklemede

Çinli Huawei Ascend P6 modeliyle Avrupa ve dünyanın ilgisini üzerine çekmiş, belki de ciddiye alınan ilk Çinli akıllı telefon üreticisi olmayı başarmıştı. Ünü gittikçe ülkemizde de yayılan Çinli şirket (özellikle Turkcell için ürettiği T10 ve T20 modelleriyle) Ascend P6 modelinin takipçisi Ascend P7'yi MWC'de tanıtmayı planlamıyor. Bunun yerine tanıtım için ayrı bir etkinlik düzenleme planları yapıyor. Fakat MWC'de yeni bir amiral gemi modeli yerine Huawei'den bir akıllı saat görebiliriz. Bunların dışında Huawei'nin bir akıllı telefon iki de tablet tanıtacağı tahmin ediliyor.

seite links schmal
Huawei'nin yandan görünüşü iPhone ile benzerliğini gözler önüne seriyor. / © AndroidPIT

Yota: YotaPhone 2?

Rus akıllı telefon üreticisi Yota, bir e-ink bir de LCD ekranı aynı bünyede birleştirerek, çift ekranlı akıllı telefon, YotaPhone modeliyle dünyanın ilgisini kısa süreliğine üzerine çekmişti. Ancak ismi hafızalardan silindi gitti. Şimdi ise Ruslar bu ismi yeniden canlandırmak istiyor; MWC'de YotaPhone 2'nin tanıtılması planları yapılıyor ancak kesinleşen bir bilgi henüz yok. Çift ekranlı Yota Phone ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

yota yotaphone pressebild 07
YotaPhone belkide geçtiğimiz yılın en büyük buluşlarındandı fakat ya pazarlama hatasından ya da başka sebeplerden unutuldu gitti. Cihazın bir yüzünde e-ink ekran bulunurken (tıpkı e-kitap okuyucularındaki gibi) diğer yüzünde normal ekran bulunuyor. / © Yota

Blackphone

İspanya-İsviçre ortaklığından yepyeni bir meyve geliyor; Blackphone. Henüz çok yeni olan bu proje çoğu kişi tarafından bilinmiyor. İspanyol Geeksphone ve İsviçreli Silent Circle'ın birleşmesinden oluşan bu yeni şirket, özellikle kişilerin mahremiyetine oldukça fazla önem veren bir Android telefon hazırlığı içinde. Tanıtımı ilk defa MWC'nin açılış gününde yapılacak olan bu oluşum, bu günlerde şirketlerin bizden özel bilgilerimizi “çalma” derecesinde agresifleştiği dünyada ilaç gibi gelebilir! Umarız kısa sürede büyür ve yayılır.

blackphone teaser
İsviçrelilerden "kamuflaj" aygıtı. Blackphone müşterilerinin mahremiyetine fazladan ilgi gösterecek. / © blackphone

Oppo ve Meizu

Çinli akıllı telefon üreticileri Oppo ve Meizu, anavatanlarındaki başarılarını dünyaya yaymak istiyor. Bunun için ise ilk basamağı ABD pazarına nazaran daha kolay olan Avrupa pazarı olarak görüyorlar. Zaman zaman ürettikleri ilginç telefonlarla (Oppo'nun iPhone "çakması" ve 2K çözünürlüğe sahip ekranı olacak Find 7 modeli, Meizu'dan 128 GB dahili hafızaya sahip MX3 ve çözünürlük rekorunu ilk kırma hedefi taşıyan MX4G modeli) medyada yer bulan bu firmalar, artık somut olarak da bu pazarlara girmeyi planlıyorlar. İsimleri her ne kadar ülkemizde Samsung, Sony, HTC kadar duyulmuş olmasa da en az bu firmalar kadar kaliteli telefon üreten bu Çinliler, ürettikleri telefonları ucuz fiyatlara pazarlamalarıyla da tanınmış durumdalar. Meizu'nun MWC'nin ilk gününde yapacağı basın toplantısıyla Avrupa'ya açılacağını duyurması bekleniyor.

meizu mx3 6
© Meizu
Üreticiler Tanıtılacak Cihazlar
Samsung Galaxy S5
Galaxy Gear 2
LG G Pro 2
G2 Mini
Sony Xperia Z2 / Sirius
HTC One 2 / M8
Nokia Nokia X
Huawei Smartwatch
Yota YotaPhone 2
Blackphone Blackphone

1 Comment

Yeni yorum yaz:
 • Yasin Öz 15.Şub.2014 Link to comment

  gear 2'nin bataryası çok daha uzun olması gerekli. en az 3-4 gün.
  normandy'yi merak ediyorum.
  yota'yı daha önce duymamıştım. ancak düşünce olarak güzel görünüyor. mesaj yazmak, müzik dinlemek gibi temel işlemler için çok az enerji tüketen ve güneşte parlamayan bir 2. ekranın olması batarya ömrünü uzatacaktır.
  blackphone ismi BlackBerry'ye benziyor.
  oppo ve meizu güzel ancak mesela fotoğraftaki telefon iphone'a çok benziyor. en azında ortadaki home tuşunu kaldır normal androidler gibi 3 tuş koyabilirlerdi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!