This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

My Little Bird: sanal evcil hayvanınız

Japonya dünya çapında bir fenomene daha imzasını atıyor. 90’ların ikinci yarısında, Tamagotchi, küresel bir başarıya ulaşmıştı. Sanal evcil hayvanınıza bakmayı tamamen unutunca bile, reset tuşuna basıp canlandırabiliyordunuz. Bugün incelediğimiz uygulama, bu yol arkadaşı oyununu biraz daha ileriye taşıyor. My Little Bird’ün (Küçük Kuşum) başarılı olup olmadığını bugünkü yazımızda öğrenebilirsiniz.

Not

Artı

  • Sanal hayvan konsepti iyi geliştirilmiş
  • Grafikler çok iyi

Eksi

  • Bazen görevler sıkıcı olabiliyor
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 4 4.3 Hayır 1.9.1 4.6.1

Özellikler & Kullanım

My Little Bird’ün oynanış biçimi Tamagotchi’ye benziyor. Kullanıcı, küçük kuşu sahipleniyor ve bu ufaklığın bitmek bilmez ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Oyun biraz saçma duyuluyor, değil mi? Neden bir yetişkin çok değerli zamanını sanal bir hayvanı mutlu etmek için harcar? Bu soruyu yanıtlamak için psikolog olmak gerekebilir ama bu konulara girmek, bugünkü uygulama incelememizi aşar. Tamatgotchi’nin ve My Little Bird’ün de bir şeyi karşıladığı kesin; oyuncuların şefkat verme gereksinimi.

Oyuncu üç yumurtadan birini seçerek oyuna başlıyor. My Little Bird, farklı sanal hayvan seçenekleri sunuyor. Ancak ne yazık ki, istediğiniz gibi evcil hayvanınızın görünüşünü değiştirip, kişisel bir dokunuş katamıyorsunuz. Hayvanınız standart olarak geliyor. Seçiminizi yaptıktan sonra, baba ya da anne rolü seçiyorsunuz. Küçük kuşunuz 9 farklı evrim süreci geçiriyor. Ekrana dokunarak akıllı telefonunuzda kuşunuzla aktif olarak ilgilenebiliyorsunuz. Hayvanınızı yıkama gibi hareketler ekranda parmağınızı kaydırarak, beslemek de sürükleyip bırakarak yapılıyor. Yalnız bir kötü yanı, ilk dört evrim sürecinde bu biraz kendini tekrar eden bir sürece dönüşüyor. Yemeği seçmek biraz eziyet çünkü teker teker seçmeniz ve yedirmeniz gerekiyor. Bu çok daha kullanıcı dostu şekilde geliştirilebilir.

10619648 1372182218112
© My Little Bird

Tamagotchi’nin aksine yeniden başlatma butonu yok. Onun yerine bir salgından dolayı ölme tuşu var. Bu biraz acımasız çünkü o kadar üzerinde uğraştığınız kuşunuzu kaydedemiyorsunuz. Mesela uzun bir yolculuğa çıktınız ve kuşu unuttunuz. Niye tatil modu yok ki? En kötü ihtimal, harcadığınız onca saat boşa gidiyor. Ben en sevdiğim iki kuşu yanlışlıkla öteki dünyaya uğurladım ve bu tahmin ettiğinizden daha hızlı oluyor.

Ancak bu eleştiri oyunun tek kusuru. onun dışında çok iyi bir oyun. Kuşunuz zamanla büyüyecek ve günlük hayattaki tehlikelerden haberdar olucak. Sağlıksız beslenme, hastalık, rastgele talihsizlikler kuşunuzun da başına gelecek. İyi bir eğitimden sonra benim sanal dostum daha yüksek bir IQ’ya sahip oldu ve kendine daha iyi bakmaya başladı.

10619645 1372182218112
© My Little Bird

Ekran & Kontroller

My Little Bird’ün kendine özgü bir görünümü var ve bu herkese hitap etmeyebilir. Bu uygulamanın öyle çok yüksek grafikleri yok ama kendine has bir çekiciliği var. Bu sunum şekli tüm uygulamada görünüyor, bunun için de tutarlı. Ancak ne yazık ki uygulamada gecikmeler oluyor. Mesela sürükleyip bırakma yaparken bazen ufak gecikmeler oluyor, bazen de hayvanınızın tüylerini tararken, uygulama duraklıyor. Ancak genel olarak My Little Bird cesur grafik tarzıyla ve bazı gecikmeler dışında, gayet başarılı bir uygulama.

Hız & İstikrar

My Little Bird testi hiç kendi kendini kapatmadan tamamladı.

MyLittleBird
© Next Web generation

Fiyat/Performans Oranı

My Little Bird’ün ücretsiz versiyonu reklamlı. Uygulama içinde satın alma opsiyonları var.

Son Söz

My Little Bird, Tamagotchi tutkunlarına, yararlı ek özellikler sunuyor ve tutkulu bir kullanıcı, günlerce haftalarca oynayabilir. Ancak bazen iş sıkıcı olabiliyor. Bazen gündelik rutinler fazla çeşitli oluyor ve güncellemelerin yüklenmesi beklerken, oyun gecikebiliyor. Uygulama içi, reklamla ya da oyun parasıyla ekstra özellikler satın alınabiliyor ancak zorunlu da değil. Bu iyi bir karar.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!