This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 3 comments

[İnfografik] Nexus 10 iPad 4 Karşılaştırması

Bildiğiniz gibi Google dün en yeni Nexus 4 akıllı telefonu ve Nexus 10 tableti tanıttı ve biz de bu haberi sizinle sıcağı sıcağına paylaştık. Sıra geldi iki dev şirketin, Google ve Apple'ın en son çıkarmış olduğu tabletleri kıyaslamaya. Bu haberimiz yeni tablet almak isteyen ama bu iki marka veya model arasında kalan ziyaretçilerimizin işine yarayabilir. Karşılaştırmalı tablo haberimizde.

İlk olarak şunu berlitmekte yarar var. Apple, kullandığı işlemcinin bilgilerini paylaşmıyor. Kullandığı A6x işlemci ancak performans odaklı testlerde mukayese edilebilir. Öte yandan Nexus 10'de kullanılan çift çekirdek 1.7 GHz Exynos işlemci Nexus 7'de kullanılan 1.3 GHz'lik Cortex-A9 işlemciden daha iyi gözüküyor (Cortex-A9 dört çekirdekli olmasına rağmen). Yani bu klansmanda Nexus 10'u iPad'le mukayese edemesek de Nexus 10'un bu işlemcisi kendini ön plana çıkartıyor.

Diğer klansmanlarda ise Bağlantı Tipi ve Pil Gücü dışında Nexus 10'un belirgin bir üstünlüğü göze çarpıyor. Benim açımdan daha henüz dün çıkmış üst düzey bir cihazın LTE (4G) bağlantısının olmaması moral bozucu. Gerçi diyeceksiniz 4G Türkiye'ye gelene kadar ohoo ama yine de bence kısa bir sürede bu teknoloji Türkiye'de de kullanılmaya başlanabilir. Öte yandan Nexus 10'daki NFC teknolojisinin olması -benim görüşüm- beni çok bağlamıyor. İleride NFC kullanacağımı hiç ama hiç tahmin etmiyorum.

Tüm bu listeye baktıktan sonra 16 GB'lık modellerindeki 100 Eurocuk farka anlam vermek biraz zor hale geliyor. Bu fark Türkiye'de en aşağı 300-400 TL'yi bulur diye düşünüyorum.

Kişisel fikrim eğer tablet almak isteseydim, şu tabloya bakarak direktman Nexus 10'u tercih ederdim. Fakat tabii ki -her zaman berlittiğim gibi- kesin bir yargıya varmadan önce iki cihazı da ele alıp kurcalamak ve hatta mümkünse en az bir hafta kullanmak lazım.

Sizin düşünceleriniz?

 

Not: İkisi için de yaşadığım hayal kırıklığını belirtmek istiyorum: Mikro SD kart girişinin olmaması... Görünen o ki biz tüketiciler bu konuda şirketlere karşı yeterli derecede baskı uygulayamıyoruz. İki şirket de sanki karşılıklı karar almış gibi cihazlarına mikro sd kart girişi koymuyor.

 

GÜNCELLEME: AndroidPIT ofisine ulaşan Nexus 10 üzerinde yaptığımız detaylı inceleme testini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!