This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 Geçen hafta vermiş olduğum sipariş sonrasında bu sabah elime ulaşan yeni Nexus 10 tabletimin test raporunu bitirmiş bulunmaktayım. Bu yeni cihazın bugüne kadar kullanmakta olduğum iPad 3'ümü kolayca gözden düşüreceğini bekliyordum. Yaptığım test boyunca bu beklentime ters hiç bir durumla karşılaşmadım. Nexus 10 kesinlikle iPad 3'ümün pabucunu dama attı. Detaylar yazının devamında...

Dizayn, Malzeme Kalitesi, Ağırlık


Nexus 10'un paket açılımı sonrasındaki kendi gözlerinize yansıyan gerçek görünümünün fotoğraflarda gördüklerinizden çok daha iyi olduğu konusunda çok iddialıyım. Çünkü bu sadece benim değil, 15 farklı AndroidPIT editörünün ortak görüşü.  Üst düzeyde kaliteli dayanıklı plastikten üretilmiş olan arka kısım cihazın tutuşunda ve elde duruşunda gerçekten de çok klas bir hissiyat vermekte.


Nexus 10'un arka yüzeyi ile ilgili tek bir olumsuz taraf ise sıcaklığı yayma konusunda tam bir alüminyum satıh olmamasından kaynaklanan homojenlik sorunu. Fakat öte yandan dayanıklı plastik malzemenin bir artısı ise cihazın el ile kavranmasında kayma olayını sıfırlaması ve de çok sağlam bir tutuş tecrübesi yaşatması. iPad 3'ün kaygan arka satıhı çoğu zaman bende elle tutuş anlamında güvensizlik hissiyatı yaratmıştır. Ayrıca Nexus 10'un 8.9 milimetrelik kalınlığı gayet kullanışlı bir kullanıma olanak sağlıyor.


Nexus 10'un arka yüzeyi çok kaliteli bir dayanıklı plastikten imal edilmiş, malzeme kalitesi mükemmele çok yakın  

603 gramlık ağırlığa sahip olan Nexus 10 bu alanda iPad 3'e göre 50 gram daha hafif. Aradaki 50 gramlık fark kulağa kağıt üzerinde her ne kadar çok büyük bir fark gibi gelmesede evinizde kanepenin üzerinde tablet bilgisayarınızla 1 saat geçirdikten sonra her gramın kollarınız üzerindeki olumsuz etkisini gözlemleyebiliyorsunuz. Sonuç olarak bence 10'inç ekrana sahip bir tablet bilgisayara göre Nexus 10 gerçekten çok hafif bir cihaz.


Malzeme kalitesi konusunda ise aslında söylenecek çok da fazla bir şey bulunmuyor. Nexus 10'un malzeme kalitesi kesinlikle iPad ayarında olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim. Elde adeta bir silah gibi duran bu cihazın üreticisi olan Samsung'dan da bu beklenirdi zaten.


Cihazın kenarlarına yerleştirilen hoparlörlerin net ve parlak ses çıkışı performansı dikkat çekiyor

Ekran ve Ses Hoparlörler


Bugüne kadar hiç bir Android cihazda bu kadar net bir görüntü kalitesine şahit olmadım. Bu durum tabi ki 2560 x 1600 piksellik görüntüleme gücünün neticesinde ortaya çıkmakta. Bu anlamda yeni Nexus 10 şu an itibariyle tablet bilgisayar sektöründe eşsiz bir konumda yer alıyor. Nexus 10 ile internetten HD video ve film izlemek keyfi gerçekten bambaşka bir tecrübe.


Nexus 10'un görüntü performansını 2048 x 1536 piksellik görüntüleme gücüne sahip olan iPad 3'ümle karşılaştırdığımda aradaki piksel farkının görüntü, yansıma,  parlaklık gibi alanlara yansımalarının tahminimden az olduğunu fark ettim. iPad 3'ün Nexus 10'un gerisinde olduğunu söyleyebilirim fakat aradaki fark tahmin ve beklentilerimden daha az.


Nexus 10'u ekran görüntüsünü engellemeyecek şekilde tek el ile tutmak mümkün

Nexus 10'un ekranı ile ilgii beni rahatsız belki de tek husus ekranın etrafındaki çerçevenin kapladığı geniş alan. iPad'e kıyasla Nexus 10'un ekran çerçevesi gerçekten çok geniş. Fakat bu durumun cihazı tek el ile tutarak kullanabilmede bir artı olduğunu da unutmamak lazım. Nexus 10'u tek el ile kullanmak iPad'e göre çok daha kolay.


Bu arada çerçeve genişliğinin diğer bir artısı da daha fazla hoparlör çıkışının cihazın çevresine yerleştirilebilmesinde kendisini gösteriyor. Nexus 10'da kullanılmış olan hoparlör sayısı standartların üzerinde. Nexus 10'ın stereo ses kalitesinin iPad'den çok daha ileri bir noktada olduğunu büyük bir rahatlıkla söyleyebilirim.

Kamera ve Aksesuarlar


Nexus 10'un 5 megapiksellik arka yüz kamerasıyla çekilen fotoğrafların gayet standart ve normal olduğunu, bu anlamda cihazın mucizeler yaratmaktan çok uzakta olduğunu söyleyebilirim. Aslında Nexus 10'dan daha da fazlasını beklemenin anlamı da yok. Bu cihazın kamera anlamında heyecan veren ünitesi ise 720 piksellik görüntü kalitesine sahip olan ön yüz kamerası. Lafı hiç uzatmadan Nexus 10'un benim bugüne kadar gördüğüm en iyi ön yüz kamerasına sahip cihaz olduğunu söyleyebilirim. Apple'ın iPad'inde yer alan ön yüz kamerası her ne kadar aynı piksele sahip olsa da ışık algılaması ve yansıtma konularında Nexus 10'a göre çok daha düşük bir performans sergiliyor. Aşağıda AndroidPIT Almanya editörlerinden Nico'nun iPad ve Nexus 10 cihazlarının ön yüz kameralarıyla aynı ışık koşullarında ve hemen hemen aynı açıdan çekilmiş fotoğraflarına göz atınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.


iPad'in ön yüz kamerasıyla çekilmiş bir fotoğraf


Nexus 10'un ön yüz kamerasıyla çekilmiş bir fotoğraf

Nexus 10'un teknik detaylarına göz atın

 

 • Çift Çekirdekli A15 işlemci
 • Dört çekirdekli Mali T604 ekran kartı
 • 2 GB RAM
 • 5 megapiksel arka kamera
 • 1.9 megapiksel ön kamera
 • Pil ömrü: 9000 mAh (9 saat video / 500 saat stand by)
 • Micro USB ve Micro HDMI girişleri
 • İki adet NFC ünitesi
 • Ağırlık : 603 gram
 • Boyutlar: 263.9 x 177.6 x 8.9 milimetre
 • WiFi 802.11 b / g / n (MIMO + HT40), Bluetooth
 • 16 GB ve 32 GB hafıza seçenekleri (Donanımsal yükseltim seçeneği bulunmuyor)

Nexus 10'un donanımı içerisinde bence en ön plana çıkan ekipman yeni nesil Cortex A-15 işlemcisi. 2 GB RAM ile desteklenen bu yeni nesil performans canavarı sayesinde mıhteşem bir kullanım tecrübesi yaşıyorsunuz.


Nexus 10 içerisinde Android'in en son sürümü olan Android 4.2 ile geliyor

Sistem


Nexus 10'un mükemmel ekranı ve güçlü işlemcisine ek olarak olan gelen Android 4.2 işletim sistemi bu cihazın kullanım keyfini adeta tadından yenmez bir hale getiriyor. Android 4.2 ile gelen yenilikler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Yeni bir kullanıcı hesabı yaratmak Android 4.2'de adeta bir çocuk oyuncağı

 


Yaratılan kullanıcı hesabı anında başlangıç sayfasında gösteriliyor

İkinci olarak bahsetmek istediğim husus ise bilgilendirme çubuğu. Widget şeklinde bildirim çubuğu gösterimleri artık üzerinde yıllardır optimizasyon çalışması yapılagelmiş bir alan. Bu noktada Android 4.2 ile gelen hesaplar arasında çok hızlı değişiklik yapabilme fonksiyonu üzerine kendi özel hayatımdan örnek vermek istiyorum. iPad tabletimi evde sürekli olarak eşimle beraber kullanıyoruz. Eşimle iPad üzerinde farklı masaüstü ayarlarına sahip olamama olgusu beni hep rahatsız eden bir durumdu. Bu noktada iPad'in ortak kullanımı gerçekten çok sıkıntılı durumları beraberinde getirdi hep. Fakat içerisinde Android 4.2 yüklü olan Nexus 10'da hesaplar arası geçiş yapmak gerçekten çok kolay ve de farklı hesapların mükemmel derecede masaüstü kişiselleştirmelerine uygun olması ise harika.

Bu noktada Apple ile Google arasında cihazların çoklu kullanıcıları bağlamında ciddi kurumsal strateji farklılıkları olduğunu düşünüyorum. Apple bence herkesin kendi bireysel iPad tablet bilgisayarı olmasını hedefliyor ve bu yüzden de aynı tabletin çoklu kullanıcılar tarafından kullanılması noktasını ikinci plana atıyor. Google ise bu konuda Apple'a göre taban tabana zıt perspektife sahip bir iş modelline sahip.


Android 4.2'nin bildirim çubuğu: Bana göre Android 4.2 nin şu anda en iyi mobil işletim sistemi olduğunun göstergesi
Sonuç

Her ne kadar bu sonucu Nexus 10'u elime almadan çok daha önceden bekliyor olsam da Google'ın yeni 10 inçlik tabletinin her anlamda bir süredir genel olarak memnun olduğum iPad 3'e göre çok üstün kaçıyor. Yukarıda detaylı olarak yaptığım tüm teknik üstünlük ve yenilikler bir tarafa Google'ın sağlamış olduğu online servislerin Nexus tabletlere optimizasyonu ile beraber Apple'ın işi bu segmentte gerçekten çok zor olacak gibi gözüküyor.

Fotoğraflar: nh / AndroidPIT

 

Dipnot: Nexus 10 ile iPad 4'ü infografik kullanarak karşılaştırdığımız bir yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

 

13 comments

Yeni yorum yaz:
 • @ Serkan Özel

  Teşekkür ederim. Bugün (23.11.2012) içerisinde Nexus 4'ün kapsamlı bir inceleme testi yazısını sizlerle paylaşmış olacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım Serkan Bey.

  Saygılarımla,

 • Değerli Dostum,
  Siz cihazı kullanarak gayet güzel, verimli bir şekilde incelemesini yapmış, gözlemlerinizi bizlerle paylaşmışsınız.
  BANA ise ancak yaptığınız incelemeyi, "GAYET İSABETLİ YORUMLARINIZI" ZEVKLE OKUMAK DÜŞER :)

  Elinizde 1.7 Ghz EXYNOS 5 Dual A15 işlemci, WQXGA 16*10 PIRLANTA gibi bir EKRAN, 2 Gb RAM, T-604 GPU, CANAVAR gibi BATARYA, HOPARLÖR KALİTESİ ve diğer kayda değer güçlü donanım özelliklerinin ötesinde, bir de Google'ın ANDROID desteği var,,,

  BUGÜN İÇİN DAHA NE BEKLEYEBİLİRİZ Kİ :)

 • @ Serkan ÖZEL

  Katılmamak elde değil Serkan Bey. Bu cihazın bir de sizin ağzınızdan kapsamlı bir testini okuyabilmeyi gerçekten isterdim doğrusu. Fakat olur da bloğumuz üzerinde herhangi bir cihaz testi ya da belirli bir konudaki görüşlerinizi yayınlamak isterseniz lütfen benimle mail adresim üzerinden temasa geçiniz. Bu konuda size elimden gelen desteği vermeye hazırım.

 • Günün standartlarında "gerçekten çok iyi" denilebilecek bir cihaz.
  "Keşke Sdhc desteği ile biraz daha kaliteli fotoğraf çekim yeteneği olsaydı" demenin ötesinde, başka bir kusur dahi bulamıyorsunuz !

  GÜÇLÜ ve DONANIMLI, üstelik arkasında daima YAZILIM DESTEĞİnizin bulunacağı,,, "DOLU" bir pad arayanlara... :)

 • Zaten telde 3G yok.Deniyorum insallah olur.

 • @Sezer:

  Gökhan'ın yorumunda yazanlar sana kısaca özetlemem gerekirse

  1) Cihazının dahili hafıza kapasitesi Angry Birds Star Wars'ı çalıştırmaya yetmiyor olabilir

  2) Cihazının ekran kartı ilgili uygulamayı çalıştırmada yeterli olmayabilir

  Yukarıdaki ihtimallerden sadece ilki üzerinde kullanıcı olarak operasyonel bir şeyler yapabilirsin. Bunlar da

  - Ya telefonunun dahili hafızasında biraz daha yer açacaksın
  - Ya da daha yüksek kapasiteli bir Micro SD kart alacaksın

  Gel gelelim yukarıdaki adımları atmana rağmen aynı hataya almaya devam edersen o zaman çok yüksek ihtimalle sahip olduun cihazın ekran kartı bu uygulamayı çalıştırmaya kapasite olarak yetmiyor demektir.

  Bu arada Gökhan'ın alıntı yaptığı İngilizce kaynağın bu sıkıntıyı yaiayanlara başka önerileri de var:

  - Tüm diğer uygulamaları kapat
  - Oyunu oynarken 3G yerine WiFi ile bağlan
  - Telefonunu yeniden başlat.

  Ben şahsen senin zaten yukarıdaki adımlara dikkat ettiğini düşünüyorum

 • Sezer resmi sitesinden şunları buldum; büyük ihtimalle kullandığın cihazın donanımı yetmiyor. Ama bir başka neden de boş bellek olmaması olabliir. Cihazında biraz alan yaratmaya çalış, yine işe yaramıyorsa yapacak bir şey yok (kusura bakma tamamen İngilizce):

  Angry Birds does not work on my Android device. What can be done?

  We have found that Angry Birds does not work on some Android devices. The most probable cause for a device not being able to run our games is low memory capacity and/ or graphics processing capabilities not being high enough. Unfortunately we cannot do much to fix this issue from our end. Our games are extremely demanding for devices, the graphics are complicated, and they use a lot of the device's graphics memory.

  You could try to enhance your chances of success by:

  a) having as much free space on your phone's memory as possible
  b) not multitasking (close all background applications when starting the game)
  c) updating your OS to the latest available version
  d) having a WiFi connection when updating or launching the application
  e) clearing Angry Birds' cache ( Settings > Applications > Manage Applications> Angry Birds > Clear Cache)
  f) restarting the phone every now and then to release some memory

 • Peki bir sey sorcam.Angry Birds Star Warsi yukledim.Oyunu actim ama oyun error verip kapaniyor daha sonra ise acilmadi.Bunun sebebi nedir?

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  Sezer, selam. Cynagenmod program degil. Romdur. Ayrica benzemiyor, kesinlikle oyledir. Arkadasimin telefonunda biraz kullanmisim cynagenmod 9'u. super bisey hakketen

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  .

 • Cyanogenmod 10 super programa benziyor.Bir de yuklense daha iyi olur.

 • Araz,

  Cyanogen MOD 10 hakkında çok ayrıntılı bir haberi bugün (20.11.2012) yayınlamış olacağız. Haberin içeriğinde Cyanogen MOD 10'un getirdiği yenilikleri enine boyuna tanıtıyor olacağız.

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  Size inaniyorum. Kesinlikle babama aldirmaliyim bi tane :) Hakketen cok guclu bi tabletmis. Volkan bey, haberde 4. resimde "Cynagenmod 10: Bunlar yeni fonksiyonlar" yaziyo almanca. O haberi de cevirip yerlestirir misiniz?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!