This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
6 Shares 4 comments

Nexus 4'den Sonra Nexus 10 Türkiye'ye Ne Zaman Gelir? Fiyat Ne Olur?

Hafta başında Nexus 4'ün Turkcell eliyle Türkiye'ye girişi haberini geçmiştik. Avrupa'da Google Play üzerinde Nexus 4 ve Nexus 10 satışlarının tamamiyle durduğu bir atmosferde Google'ın son jenerasyon akıllı telefonunun bir şekilde Türk pazarına gireceğinin duyurulması beraberinde yine Google tarafından tasarlanan ve Samsung tarafından üretilmekte olan ilk 10 inçlik tablet bilgisayar olma özelliğini taşıyan Nexus 10'un da Türk tüketiciler ile buluşma ihtimalini gündeme getirdi.

 

 Nexus 4 Turkcell Eliyle Çok Yüksek Bir Fiyata Geliyor

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada stok sıkıntılarından dolayı satışları duran Nexus 4'ün Turkcell tarafından Türk pazarına sokulacağının duyurulması ilk etapta bende büyük bir şaşkınlık yarattı. Turkcell'in ilanının detaylarını okuduğumda ise bu şaşkınlığımı bir nebze olsun yatıştırabildim. Zira Amerika'da 350 USD (yaklaşık 630 TL) ve Avrupa'da 350 EUR (805 TL) olan Nexus 4'ün Turkcell vasıtasıyla Türkiye satış fiyatı 1.399 TL gibi çok yüksek bir rakam olarak ilan ediliyordu.

 

TurkcellMagaza.com üzerinde Nexus 4'ü yüksek bir fiyatla satın alma girişiminde bulunabilirsiniz

Avrupa'da Satışlarının Durduğu Bir Ortamda Nexus 10 Türkiye'ye Gelir Mi?

Bugün (24.01.2013) itibariyle Avrupa'da Google Play üzerinden donanım satışı yapılan ülkelerde Nexus 10 satışları durmuş durumda. 16 GB ve 32 GB olmak üzere iki farklı Nexus 10 modeli sırasıyla 399 ve 499 EUR fiyatla satılıyorlar (dı). Bu noktada süpriz bir şekilde Türk pazarına gireceği açıklanan Nexus 4 sonrasında Nexus 10'unda Türk Pazarı'na girmesi ne kadar muhtemel? 


Google Play Almanya üzerinde Nexus 10 ''kalmadı'' olarak gözüküyor
 

Samsung Türkiye'nin Duruşu


Bu sorunun cevabını ararken ilk bakacağımız yer Google'ın 10 inçlik tabletinin üreticisi olan Samsung'un Türkiye Merkezi oluyor.  Şu an için firmanın resmi web sayfası üzerinde yer alan ''tabletler'' sekmesi içerisinde Nexus 10'un esamesi okunmuyor. Gözlemlediğim kadarıyla Samsung Türkiye, Galaxy Tab tabletlerin satışına odaklanmış durumda. Samsung Türkiye'nin ajandasında Nexus 10'un yer almadığını anlamak için site üzerindeki arama motoruna ''Nexus 10'' kelimesinin girilmesi yeterli. Zira sonuç penceresinde hiçbir şey görüntülenmiyor.

 


Samsung Türkiye'nin arama motoruna Nexus 10 girildiğinde ortaya çıkan sonuçlarda Google'ın 10 inçlik tabletinden hiçbir emare yok

Samsung Türkiye Dışındaki Dağıtıcılar

Google'ın 10 inçlik tabletinin Türkiye'ye muhtemel girişinin Samsung dışındaki kanallardan olması ihtimaline yönelik soruların cevaplarının Nexus 10'un kardeş ürünü olan Nexus 7'de aranılması gerektiğini düşünüyorum.  Bundan yaklaşık olarak 1 ay öncesine kadar sadece 1 toptancı tarafından çok yüksek bir fiyat ile getirtilen (muhtemelen Avrupa pazarlarından parekende alım yapılıp Türk Pazarı'ndaki sınırlı tüketicilere sunulma yöntemi ile) Nexus 7 şu anda 40'ın üzerindeki dağıtım kanalıyla kendisine Türkiye koşulları için makul (ortalama olarak 560 TL) fiyatlardan alıcı buluyor. Nexus 7'deki gelişimin sinyallerinin hiçbirisi şu an için Nexus 10 için geçerli değil. 

Nexus 10'un Türkiye'ye Giriş Yapması Senaryosu'ndaki Muhtemel Fiyatı?

Olur da Nexus 10 bu hafta başında Turkcell'in yaptığı gibi Türk Teknoloji Pazarı'na giriş yapacak olursa bu cihazın satılabileceği muhtemel fiyatların Türk ve Avrupa pazarları arsındaki arbitraj göz önünde bulundurularak (yaklaşık olarak %74)  aşağıdaki gibi olmasını bekliyorum:

  • 16 GB'lık Nexus 10'un Muhtemel Satış Fiyatı : 1600 TL civarı
  • 32 GB'lık Nexus 10'un Muhtemel Satış Fiyatı:  2000 TL civarı

AndroidPIT editörlerinin tartışmasız favorisi olan ve detaylı inceleme testlerimizde harika performans ortaya koyarak iPad'in pabucunu dama atan Nexus 10'un Türkiye'ye girişi şu an için maalesef iyimser olamadığımı belirterterek önümüzdeki zaman diliminin beni haksız çıkartmasını ve de tüm Türk tüketicilerin mümkün olduğunca çabuk bu harika cihaza kavuşmasını umuyorum.

 

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT / Ekran görüntüleri: Google Play, Samsung Türkiye

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!