This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 3 comments

Nexus 4 ile iPhone 5 Kamera Performans Testi

Nexus 4 ile iPhone 5 arasında kamera konusunda bir karşılaştırma yapmanın ne derece adil olduğu tartışılabilir. Sonuç olarak iPhone 5'in kamerası Nexus 4'ünkünden kağıt üzerinde çok daha üstün teknik özelliklere ve kapasiteye sahip. Fakat her iki cihaz ile tamamiyle eşit koşullarda çektiğim fotoğraflarda Nexus 4'ün kamerasının ortaya koymuş olduğu performans sonrasında bu yöndeki düşüncelerim ve önyargılarımda çok ciddi bir değişim gerçekleşti. Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Her şeyden önce yaptığım testin laboratuar koşullarında gerçekleşmediğini belirtmek isterim. Her iki telefonu da cebime koyduktan sonra kendimi Berlin’in sokaklarına vurarak önce Nexus 4 sonra da aynı açıdan iPhone 5’i kullanarak yaptığım çekimleri paylaştığım bu yazıdaki karşılaştırmalı örnek fotoğraflar aslında fazla söze yer bırakmıyor.


Hangi cihazın kamerasının daha iyi çekim yaptığı konusunda yorumu sizlere bırakıyorum. Ama kesin olan bir şey var ki o da her iki cihaz ile yapılan çekimlerin sonuçlarının çok ciddi anlamda birbirlerinden farklılaştığı.  Bu arada iki cihaz arasında yapılan karşılaştırmanın değişik hava koşulları ve de mekanlarda çok ciddi anlamda değişebileceğini tekrar hatırlatmak isterim.


Testler için her iki cihazın da en sade özelliklerinin dışında herhangi bir görsel effekt uygulaması kullanmadım. Her iki cihazın kamerasının otomatik çekim özelliği açık olarak kullanıldığı çekimler sonrasında elde ettiğim fotoğrafların boyutlarını bu yazı içerisinde karşılaştırabilmek için Photoshop kullanarak eşit hale getirdim.

Aşağıda görüntüleyeceğiniz fotoğraflarda:


• Üstte ve/veya solda yer alan fotoğraflar Nexus 4 ile
• Altta ve/veya sağda alan fotoğraflar ise iPhone 5 ile çekildiler.


Hangi kameranın daha iyi bir performans sergilemiş olduğu kararı tamamiyle sizlere kalıyor.

 

Fotoğraflar: Klaus Weekind

2 Shares

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!