This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Nexus 4 Satışlarında İlk Gün Kargaşası

Bugün itibariyle Google'ın geliştirdiği en son akıllı telefon Nexus 4, Google Play üzerinden satılmaya başladı. AndroidPIT ofisinin konuşlandığı Almanya başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde Nexus 4 cihazının satışa çıkarıldığı duyurulduktan hemen sonra bu cihaza olan yoğun ilgi sonunda Google'ın server'ları kilitlendi ve bu cihazı satın almak için işlem yapan bir çok kullanıcı satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra onay mesajı beklerken aldıkları hata mesajlarıyla evhamlandılar. Ülkemizde maalesef henüz Google Play platformu üzerinden donanım satışı yapılmadığı için hiç bir Türk kullanıcısı (Türkiye'de yaşamakta olanlar) bu tip bir sıkıntıya maruz kalmamış oldu.

AndroidPIT çalışanlarından Nico Heister de ofiste gözümün önünde aynı mağduriyeti yaşadı. Nico; yeni Nexus 4'ü Google Play üzerindeki alışveriş sepetine eklemeyi başarmış olmasına rağmen satın alma işlemlerini gerçekleştiremedi. Bunun üzerinde de Google'ın siteminden üç farklı hata mesajı aldı. Sadece bize özel olduğunu düşündüğümüz bu durum sonrasında iletişim içerisinde olduğumuz teknoloji meraklılarının da aynı dertten muzdarip olduğunu öğrenince Google'ın Almanya temsilcilerinden Stefan Keuchel'in Google+ sayfası üzerinden yaptığı paylaşım bizlere sorunun çapının gerçekten büyük olduğunu göstermiş oldu.

Peki ama Google gibi bir internet devi nasıl olur da günlece önceden duyurduğu, binlerce teknoloji meraklısının merakla beklediği bir cihazın satışında bu kadar aciz kalabildi? Sorun Google sunucularından mı yoksa Nexus 4 stoklarından mı kaynaklanıyor?  Bu soruların cevapları ne olursa olsun ortada çok net bir gerçeklik var ki o da Nexus hayranlarının ağızlarının tadının kaçtığı.

Bu arada tüm gelişmeler üzerindeki farkındalığımızdan emin olur olmaz AndroidPIT çalışanlarından Johann, Google'ın Almanya ofisine bir telefon açarak sorulması gereken sorulara cevap aradı. Google yetkililerinin verdiği cevap ise Nexus 4 stoklarının bitmediği fakat satışların çok yüksek talep nedeniyle bir süreliğine durdurulduğu oldu. Fakat bu açıklama ile tezatlık oluşturabilecek başka bir açıklama ise Nexus 4'ün dağıtımında çalışan bir topluluk üyesi tarafından bugün yayınlanan bir haberin altında yorum olarak geldi. Söz konusu topuluk üyemize göre Nexus 4 cihazlar ancak önümüzdeki haftalarda yeniden satılabiliyor olacaklar. Yani uzun lafın kısası Nexus 4 stokları piyasaya çıktığı ilk gün tükenmiş olabilir.

Google tarafından henüz herhangi bir resmi açıklamanın yapılmadığını belirtmek isterim. Konu ile ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor olacağız.

(Fotoğraf: Benjamin Thorn / pixelio.de, Google Inc.,düzenleme: Volkan Emre / AndroidPIT)

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!