This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Analiz] Nexus 4 vs Sony Xperia T vs HTC One X+ Karşılaştırması

Google ve LG işbirliği üretilen Nexus 4, muhtemelen içerisinde bulunduğumuz yılın son bombası olarak hatırlanacak. Çıktığı ilk gün 15 dakika içerisinde tükenen bu cihaz ile aynı döndemde piyasaya sürülen ve kaliteleriyle bizlerin takdirini kazanan James Bond telefonu Sony Xperia T ve Nexus telefonların ilk üreticisi olma şerefine erişen HTC'nin mükemmel telefonu One X+ bence kağıt üzerinde Android Atlası'nda Nexus 4'ün Galaxy S3 ile beraber en ciddi rakipleri. Bu yazımızda Nexus 4 ile Sony Xperia T ve HTC One X+'yı kapsamlı bir infografik ve fotoğraflarla enine boyuna karşılaştırıyoruz.

Soldan sağa: Sony Xperia T, Nexus 4, HTC One X+

Google'ın Nexus telefonlarınınn sonuncusu olan Nexus 4'ü Android Atlası içerisinde yer alan rakipleriyle kıyaslama amacı taşıyan bu yazımın içeriğinde neden Samsung Galaxy S3'e yer vermediğimi belirtmek ihtiyacı hissediyorum. Üst sınıf telefon almayayı kafasına koyan her tüketicinin tercih paftasıın üst sırlarında yer alacak olan Galaxy S3 ile Nexus 4'ü bundan bir kaç hafta yine benzer bir yaklaşımla hazırladığımız kapsamlı bir analizin içerisinde Apple'ın iPhone 5'ini de dahil ederek karşılaştırmıştık. Bu yüzden Türk okuyucuları piyasada yer alan üst telefonlardan Xperia T ve HTC One X+ cihazları hakkında da Nexus 4'ü temel alarak bilgilendirmek istedim.


Soldan sağa: Sony Xperia T, Nexus 4, HTC One X+

Gelelim Nexus 4 ile karşılaştırmaya konu olan güzide Android telefonlarımıza. İlk olarak bir kısmı ülkemizde çekilmiş olan James Bond serisinin son filmi Skyfall'da ajan 007'nin kullanmış olduğu telefon olan Xperia T'ye değinelim. Japon elektronik devi Sony tarafından piyasaya sürülen bu etkileyici telefonun dizaynı bana göre analize konu olan üç cihaz içerisinde gerçekten ayrı bir yerde. Bunun sebebi ise Sony'nin bu cihazın malzeme kalitesine verdiği önemden kaynaklanıyor. Ayrıca giriş fotoğrafında da dijjatinizi çekebileceği üzer bu cihazın ekran parlaklığı ilk bakışta her ne kadar özellikleri diğerlerine kıyasla normal olsa da insanda görece çok olumlu bir izlenim yaratmakta. Telefonun Android'in artık eski bir sürümü olan Android 4.0 ile satışa sunulması benim gözümdeki en büyük eksisisi.


Soldan sağa: Sony Xperia T, Nexus 4, HTC One X+

Nexus telefonların ilki olan ve benim yıllardır büyük bir memnuniyetle kullanmakta olduğum Nexus One'ı üreterek Google'ı dünya donanım podyumuna taşıyan HTC firmasının 64 GB dahili hafıza kapasiteli One X+ modeline tam bir performans canavarı lakabını takmak yerinde olacaktır. Muhteşem ekranı, yüksek malzeme kalitesi ve adeta ışık hızında çalışan sistemi ile HTC One X+ bir çok AndroidPIT editörüne göre şu anda piyasadaki en iyi Android telefon.

Nexus 4'e gelince ise aslında AndroidPIT platformunda bugüne kadar  bu telefonla ilgili söylenebilecek her şeyi (şimdilik) söyledik. Geçtiğimiz hafta elimize geçen cihazı enine boyuna inceledik ve Google'ın kulağını defalarca çınlattık. Bugüne kadar hiç bir akıllı telefon bu kadar fazla özelliği bu kadar makul bir fiyata sunanamıştı...

LG Nexus 4 vs. Sony Xperia T vs. HTC One X+ Karşılaştırma Tablosu

Şu an itibariyle Android piyasasında Nexus 4'e rakip olabilecek telefonların (Galaxy S3 şöyle bir tarafa dursun) başını çeken HTC One X+  ve Sony Xperia T'yi karşılaştırdığımız detaylı analiz tablosunu aşağıda görebilirsiniz.


Kaynaklar: gsmarena.com,phonearena.com,idealo.de,googleplay.de

Sonuç

Nexus 4 ile Sony Xperia T ve HTC One X+ arasındaki farkılıkların karşılaştırıldığı infografik tablosundaki verilere dayanarak aşağıda bir kaç farklı kategori altında tamamiyle kendi kriterlerim ve değer yargılarına göre kazananları sıralamak istiyorum.

1) Tasarım : HTC One X+
2) Malzeme Kalitesi: Xperia T
3) Performans: HTC One X+
4) Kamera: Xperia T
5) Yazılım & Android Güncellemeri: Nexus 4
6) Fiyat: Nexus 4
Üst sınıf akıllı telefon segmentinde tüm taşları yerinden oynatan LG Nexus 4 ile James Bond'un telefonu Sony Xperia T ve de AndroidPIT editörlerinin favorisi HTC One X+ arasındaki karşılaştırmanın sonucunda kazananın kim olduğu olgusu tamamiyle tüketici tercihlerine kalmış durumda. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Fotoğraflar: Qeuntin Ducreux, Volkan Emre / AndroidPIT, İnfografik: Volkan Emre / AndroidPIT

 

Not: Yukarıdaki cihazlar üzerinde AndroidPIT editörleri tarafından yapılan testleri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:

  • Türkiye'deki ilk  Detaylı Türkçe Nexus 4 İnceleme Testi'ni okumak için buraya tıklayınız

  • Türkiye'deki ilk  Detaylı  Türkçe Sony Xperia T İnceleme Testi'ni okumak için buraya tıklayınız

  • Türkiye'deki ilk Detaylı HTC One X+ İnceleme Testi'ni okumak için buraya tıklayınız

  • Nexus 4,iPhone 5 ve Galaxy S3 cihazlarının karşılaştırmalı Türkçe analizini okumak için buraya tıklayınız

 

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!