This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 Piyasaya çıkmasına çok az bir zaman kala maalesef hala yeni Nexus 4'ü test edebilme noktasında bazı Amerikan siteleri kadar şanslı olamadık. Bu durumun sebebi ise normalde çoktandır elimizde olmasını umduğumuz cihazın Google tarafından hala gönderilmemiş olması. Bu noktada her ne kadar yani Nexus 4'ü bizzat test etme şansına sahip olamamış olsam da sizlere teknoloji ve Android camiasının önde gelen online portalları; Engadget, The Verge, Androidcentral ve Tech Crunch üzerinde yayınlanan Nexus 4 testlerinin içerisinden cımbızla seçtiklerimi paylaşarak sizleri Nexus 4'ün performansı hakkında bilgilendirmeye çalışacağım.

(c) Google


1.Temel Özellikler

Yazının girişinde saymış olduğum sitelerde yayınlanan test raporlarından derlediklerime geçmeden önce yeni Nexus 4'ün temel özelliklerine tekrar kabaca bir göz atalım istiyorum.

 
Nexus 4'ün öne çıkan özellikleri
 

Yeterince bilgilendirici olduğunu düşündüğüm yukarıdaki infografiğe göz gezdirdikten sonra şimdi sırasıyla benim yakın takip ettiğim teknoloji portallarının yazarlarının Nexus 4'ü test ettikten sonraki düşüncelerine sırasıyla değinelim.

2. Dizayn

2.1 Techcrunch'ın Görüşü: Nötr

Techcrunch'ın teknoloj yazarı Chris Velazco'nun Nexus 4'ün dizaynı üzerindeki görüşleri ana olarak cihazın kendisinde yaratmış olduğu hissiyat üzerine kurulu. Velazco'nun kaleminden Nexus 4'ün dizaynı hakkında satırlara dökülenler şu şekilde tercüme edilebilir:

''Nexus ürünlerinin takipçileri yeni Nexus 4'ün tasarımını ya çok beğenecek ya da ondan nefret edecekler. Bana gelince, ben şimdilik kendimi bu nötr olarak sınıflandırıyorum.''


Nexus 4'ün önden görünümü / (c) Google
 

 

2.2 Engadget'in Görüşü: Olumlu 

Engadget'den Brad Molen'in Nexus 4'ün dizaynı hakkındaki görüşleri Techcrunch'dan Velazco'nunkinin tam aksi istikamette. Brad Molen testinin bir yerinde aynen şu cümleyi kullanıyor.

''Yeni Nexus 4 bugüne kadar elime aldığım en zarif telefonlardan biri''

2.3 The Verge'in Yorumu: Olumsuz

Türkiye ve tüm dünyadaki Android haber portallarının en çok takip sitelerin başında gelen The Verge'in yeni Nexus 4 testinde bu cihazın dizaynı hakkında ortaya koymuş olduğu görüş ise olumsuz olarak sınıflandırılabilir. The Verge'ün sayfasındaki testi yayınlamış Joshua Topolsky'den  aldığım satırların tercümesi aşağıdaki gibi: 

''Nexus 4 etkiliyici olmaktan uzak bir dizayna sahip''

''Nexus 4'ü test ederken cihazı yanlışlıkla yemek masamdan mutfağın parke zeminine düşürdüm. Bu düşme sonrasında Nexus 4'ün arka camında bir çatlak oluştu. 300 dolar verdiğim bu cihazın LG ya da Google tarafından geri iade almaması muhtemelen beni sinirlendirirdi.''


Nexus 4'ün arkadan görünümü / (c) Google
 

2.4 Androidcentral'in Görüşü: Olumlu

Androidcentral'in yazarı Phil Nickinson'un Nexus 4'ün dizaynı hakkındaki düşüncelerini anlattığı satılarda olumlu bir izlenim görüyoruz: 

''Nexus 4'ün dizaynı Galaxy Nexus'un üzerine oturuyor. Nexus 4'ün özellikle arka tarafı gerçekten çok cool.''

''Yalnız kötü olan bir taraf var ki o da arka tarafın cam içerikli bir malzemeye sahip oluşu.Bu yüzden cihaz biraz kırılganlık kazanıyor''

 

3. Ekran ve Görüntü Kalitesi

The Verge Dışındaki Tüm Görüşler Olumlu

İnceleme yaptığım Nexus 4 test raporları arasında bu cihazın görüntü kalitesi hakkında olumsuz yapan tek otorite The Verge oldu diyebilirim. The Verge yazarının hayal kırıklığını anlatan cümlelerine adeta nazire yapan Techcrunch'ın açıklamaları şu şekilde: 

''Nexus 4'ün ekranı tek kelime ile muhteşem''

Androidcentral  ise yeni Nexus 4'ün ekranını HTC'nin yeni ağır topu One X+ ile kıyaslayarak aşağıdaki ifadeye yer veriyor: 

''HTC One X+'ya kıyasla Nexus 4'ü daha fazla beğendik. (Nexus 4 ile HTC One X+'yı yanyana koyarak hangisinin ekranının daha iyi performans gösterdiğini inceledikten sonra bu karara vardık).''

 

4.Kamera

Genel Olarak Tüm Otoritelerin Görüşü Olumlu

Yeni Nexus 4;360 derece panaromik çekim yapmayı mümkün kılan Street View (Sokak Görünümü) arayüzü teknolojisi ile geliyor. Bu özellik tüm otoriteler tarafından takdir toplamayı başarmış gözüküyor. 

Engadget yeni Nexus 4'ün kamerasının önceki sürümlere göre gösterdiği gelişimi şöyle ifade etmiş:

''Yeni Nexus 4'ün kamerası en iyi akıllı telefon kameralarından bir tanesi olmasa da bir önceki sürüm Galaxy Nexus'un kamerasına kıyasla çok daha iyi.''


Yeni Nexus 4'ün kamerası / (c) Google
 5.Performans ve Hız

5.1 Techcrunch'ın Görüşü: Olumlu

''Nexus 4 tüm test süresince çok hızlı ve de akıcı bir kullanım tecrübesi verdi''

5.2 Engadget'ın Görüşü: Olumlu

''Nexus 4'ün performansı arada ufak takılmalar gözlenmiş olsa da genel olarak gayet sağlam''

5.3 The Verge'ün Görüşü: Olumlu


''Nexus 4'ün performans ve akıcılığı üst düzey''

5.4 Androidcentral'in Görüşü: Olumlu


''Nexus 4 adeta bir canavar. Nexus 4'ün arka arkaya uzun işlemler yaptığınızda ısınma sorunu dışında performans olarak eleştirilebilecek bir tarafı bulunmuyor'
 

6.Pil Ömrü

Önemli kiriterlerden bir tanesi, Nexus 4 piyasaya çıkmadan önce en çok eleştiriyi aldığı alan özelliği olan pil ömrü; dört farklı otoritenin yaptığı test sonuçlarına garip bir şekilde farklı yansıdığını görüyoruz..

6.1 Techcrunch'ın Görüşü: Olumsuz

''Nexus 4 kendisinden beklenen güveni veremedi''

 

6.2 Engadget'ın Görüşü: Olumsuz

''Nexus 4'ün pil performansının LG Optimus G'nin gerisinde kalması bizi çok şaşırttı ''


6.3 The Verge'ün Görüşü: Olumsuz


''Nexus 4'ün pilinin tüm gün dayanabileceğini iddia etmek yersiz olur''

6.4 Androidcentral'in Görüşü: Olumlu


''Bir haftalık kullanım sonundaki kanaatimiz gayet olumlu'

7. Sonuç

Dört farklı otorite tarafından Nexus 4 üzerinde enine boyuna yapılan testlerin sonuçları genel olarak gayet olumlu. Yine de 13 Kasım tarihinden itibaren satılmaya başlayacak olan ve de önümüzdeki hafta bizim de elimize ulaşmasını beklediğimiz yeni Nexus 4'ün performansının tam olarak anlaşılması için yukarıda değindiklerimizden daha uzun zamana yayılmış bir kullanım tecrübesi içerenleri dikkate almak yerinde olacaktır.(Zaten bu cihaz Türk kullanıcılarının eline ulaşana kadar AndroidPIT haber portalı üzerinde onlarca Nexus 4 testi ve de haberi yayınlanmış olacaktır)

Başta pil ömrü olmak üzere bir takım eksikliklere sahip olan Nexus 4 hakkındaki genel olarak olumlu olan test sonuçlarının özeti hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. 

 

Dipnot: Bu yazının hazırlanmasındaki emeğinden ötürü AndroidPIT yazarlarından Michael Maier'e teşekkür ederim

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!