This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google’ın ekimde tanıtacağı Nexus 5 hakkında bugüne dek onlarca haber ve resim sızdırıldı. Şu ana kadar sahip olduğumuz –resmi olmayan- bilgilerin ışığında Nexus 5’i “ağır abi” lerden sayabiliriz. Tabii bütün bu olguların resmileşmesi için lansmanını beklemek gerekecek fakat ben Nexus 5’ten oldukça ümitliyim. Teknik özellikleri kadar fiyatını da kesin olarak bilmediğimiz Nexus 5 hakkında, daha önceki Nexus tecrübelerimizden faydalanarak “Neden Nexus 5 alayım?” sorunuza 5 farklı cevap verdik. Buyrun sebepleriniz:

LG nexus 5 rendering square
Nexus 5'in mükemmel sayılabilmesi için pek çok sebep var / © Vovicon

Varolanın en hızlısı

Google telefon deneyimi konusundaki olumlu şöhretiyle tanınırken, proje gizliliği konusunda ne kadar zayıf olduğunu da Nexus 5 cihazıyla dünyaya göstermiş oldu. Hatta sızıntı o kadar büyük boyutta ki Google “kazara” Nexus 5 in fotoğrafını, yeni Android sürümü KitKat’ın reklam videosunda kendisi paylaştı.  

Sızıntıların bir diğeri de off-screen (kapalı ekran) olarak tabir edilen GFXBench T-Rex HD isimli benchmark(sıralama) testinden geldi. Bu benchmark testinde ortaya çıkan Nexus 5 adeta bütün Android rakiplerini ezdi geçti. HTC One ve Samsung Galaxy S4 çıkalı epey bir süre geçti fakat daha yeni tanıtılan Sony Xperia Z1 ve LG G2 (Nexus 5’in baz alındığı telefon) gıcır gıcır Snapdragon S800 işlemcilerine rağmen tabiri caizse Nexus 5’in “tozunu” yuttular. iPhone’un yeni cihazı 5S ise Nexus 5’le kafa kafaya dereceler elde etti. Görünen o ki Nexus 5 daha piyasa sürülmeden sektörün en hızlı akıllı telefonu olmayı başardı!

phpfu847s
Görüldüğü üzere Nexus 5 bütün Android rakiplerini geçmiş. Kendi kardeşi LG G2'den bile daha yüksek skor elde etmiş. (Yüksek skor daha iyi) / © GFXBench

En hızlı güncelleme

Eğer Android’in en son sürümünü ilk yükleyen kişi olmak gibi bi takıntınız varsa ya da en basitinden firmaların güncelleme haberlerindeki gel-git’lerden usandıysanız Nexus 5 tam size göre bir alet. Nexus cihazları konu Android güncellemeleri olduğunda “Protokol koltuğu”nda oturuyor yani Android işletim sisteminde çıkan güncellemeler ilk olarak Google cihazlarına geliyor. Dolayısıyla eğer Nexus 5 alırsanız, en azından 1 yıl boyunca bütün güncellemeleri ilk yükleyen kişilerden olacaksınız!

Android 44 KitKat concorso
Nexus 5 Android'in 4.4'lük sürümüyle gelecek ve bütün güncellemeleri ilk sırada alacak / © Nestlé

Rakiplerine kıyasla hayli ucuz

Benchmark listesindeki diğer akıllı telefonların dudak uçuklatan fiyatlarını göz önünde bulundurursak (1700 - 2700TL) harika performansıyla göz dolduran Nexus 5 (tabi Google mevcut fiyat politikasını devam ettirirse) fiyatı ile de insanları cezbedecek. Varsayalım ki Google fiyatlara zam yaptı. Nexus 5 yine de avantajlarıyla çoğu tüketicinin tercihi olan, fiyatını hakeden - hatta özelliklerine istinaden nispeten ucuz- bir cihaz olacaktır. Fakat Google fiyat politikasından taviz vermezse size şu soruyu cevaplamak kalıyor; 300$’lık (Amerika fiyatı, yaklaşık 610 TL ya da tahmini Türkiye fiyatı 1200 TL) Google Nexus 5’i mi tercih ederdiniz, 750$’lık (Amerika fiyatı, yaklaşık 1500TL, tahmini türkiye fiyatı 2500TL) iPhone 5’i mi? Eğer fiyat/performans oranı sizin için önemli bi kriterse, bu konuda piyasada Nexus 5’ten daha iyi bi akıllı telefon bulmanız mümkün değil.

money
Rakiplerinin neredeyse yarı fiyatına satılacak olan Nexus 5'i almak zor bir seçim olmasa gerek. / © AndroidPIT

Rakipsiz Android deneyimi

Piyasadaki her üretici cihazlarını, kendilerinin geliştirdiği bir ara yüz ve yine kendilerine ait onlarca gereksiz (ya da kimine göre gerekli?) uygulamayla donatarak piyasaya sunuyor. Çoğu kullanıcı bu gereksiz yığından kurtulabilmek için telefonlarını Rootlayıp (telefona farklı işletim sistemlerini yüklemeyi mümkün kılan ve genellikle garantiyi bozan işlem) internet aleminden farklı işletim sistemleri yüklüyorlar. Nexus cihazlarının bu konularda iki büyük avantajı bulunuyor; birincisi eğer Android dünyasına yeni girmiş bi kullanıcıysanız gereksiz uygulamalarla boğuşmanıza hiç gerek yok çünkü Nexus 5 stok Android sürümüyle (en saf Android) geliyor ve üzerinde Google uygulamalarının (Gmail, Chrome, Youtube vs.) dışında başka hiç bir ek uygulama barındırmıyor (Facebook, Twitter dahil. Fakat bu uygulamaları Play Store'dan kolaylıkla indirebilirsiniz). İkinci avantajı ise deneyimli kullanıcılar için; eğer telefonunuzu root edip işletim sistemini değiştirmek istiyorsanız (mod işlemi) Nexus cihazları piyasadaki en güzel test cihazlarıdır. CyanogenMod yüklü bir Nexus 5 Android  dünyasında var olan en harika heyecanı sunacaktır. Sonuç olarak Nexus 5 size Android’e dair bütün kapıları açan yegane cihaz olacaktır.

White Android Head
Saf haliyle kullanın ya da yeni mod'lar yükleyerek deneme tahtası yapın. Her ikisi için de Nexus 5 / © Andru

Uzun ömürlülük

Akıllı telefon arenasında bazen paketini yeni açtığınız telefonunuz bile başka yeni bir cihaz tarafından "eskitilebiliyor". Zira neredeyse 2 ayda bir yeni “mükemmel” telefon tanıtılıyor. Fakat Nexus ailesi bu konuda harika bir iş çıkarıyor ve her zaman güncel ve rekabetçi duruşunu koruyor. Şahsen ben daha yeni Google’ın Nexus kampanyasından faydalanarak neredeyse bedavaya Nexus 4 aldım ve etrafımdaki insanların telefonlarını kullanıp karşılaştırınca (HTC ONE, iPhone 5 Samsung S4 vs) Nexus 4’ün, neredeyse 1 yıllık çıkış tarihine rağmen sunduğu performans beni kendine hayran bıraktı. Nexus 4 geçen zamana bu denli güçlü karşı koyabildiyse Nexus 5 ile gelecekleri siz tahmin edin. 

Nexus serisinin tek ihtiyacı olan genişletilebilir hafıza, daha iyi bir kamera ve daha güçlü bir pil. Eğer Nexus 5 bunlara sahip olursa piyasanın “Devrilmez” oyuncusu olur. Daha önce Nexus 4 kullanmış olsanız da olmasanız da Nexus 5 başınıza gelecek en güzel şeylerden biri.

Daha önce hiç Nexus cihazı kullandınız mı? Nexus 5’in tanıtılacak olması sizi heyecanlandırıyor mu?

Kaynak: GFX Bench

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Ama şunu unutmamak gerekir her alanda en iyi en başarılı telefonu üretip bu fiyatlara satsaydı Google diğer üreticileri kendine küstürürdü

  • evet bu güzelim nexus 5 .pil ve kamera düşüklü almaktan soğutuyor

  • herşey güzel ama .pil.piyasada 3200ler varken.kamera13ve21 41ler var .bu özelliklerden nicin aşağıda.burası soğutuyor

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!