This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Nexus 5'in kılavuzu basına sızdı

Bu gidişle Nexus serisinin bir sonraki halkasını merak edenler daha telefon piyasaya çıkmadan cihaz hakkında her şeyi öğrenmiş olacaklar. Önceki birçok sızıntıdan sonra bu kez de cihazın kılavuzu ve dolayısıyla birçok ayrıntılı fotoğrafı bazı teknoloji sitelerinde yayınlandı. 

nexus 5 manual
İşte Nexus 5'le ilgili sızan yeni fotoğraflardan bazıları. / © LG/Google/AndroidPIT

Android Police adlı teknoloji sitesin tarafından yayınlanan 281 sayfalık bu kılavuz, Nexus 5'le ilgili birçok ayrıntıyı gözler önüne seriyor. Kendiniz göz gezdirmek isterseniz, söz konusu kılavuzu bu linke tıklayarak PDF ya da TXT dosyası olarak indirmeniz mümkün. 

Nexus 5 tahmin ettiğimiz gibi

Gelelim kılavuzla birlikte ortaya çıkan ayrıntılara. Buna göre Nexus 5'in işlemcisi, ekran büyüklüğü, kamera çözünürlüğü, pili ve sensörleri şu ana kadar çıkan söylentileri doğruluyor ve açıkçası kılavuzda bu anlamda herhangi bir sürpriz yok. Bu özellikleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. 

skizze nexus 5 2
© LG/Google

Diğer yandan, yakından takip eden okurlarımızın bileceği gibi Nexus 5'in kamerasında, G2'de gördüğümüz sabitleyicinin bulunmayacağına dair bazı haberler çıkmıştı. Ancak elimizdeki kılavuz böyle söylemiyorve 150. sayfasında Nexus 5'in kamerasının resim sabitleme özelliğiyle geleceği açıkça belirtiliyor. 

Kamerada sabitleyici bulunuyor

Kılavuzda şu ana kadar çıkan söylentilerden farklı olan birkça unsur da yok değil. Bugüne kadar yaptığımız haberlerde Nexus 5'in sadece 16 GB dahili bellek versiyonuyla piyasaya çıkacağını duyurmuştuk ama bu kılavuza göre cihazın 32 GB'lık bir versiyonu da piyasaya çıkacak. Diğer yandan Nexus 5'in en çok tartışılan yönlerinden biri olan pilin çıkarılıp çıkarılamayacağı konusu da bir ölçüde açıklığa kavuşmuş görünüyor. Buna göre Nexus 5'in pili resmi olarak sabit ve çıkarılamaz pil şeklinde lanse edilecek. Ama Nexus 4'de olduğu gibi parmak ucuyla pili çıkarmak mümkün olacak. 

İşte Nexus 5'in teknik özellikleri:

 

Ekran: 4,95 İnç, Full-HD, IPS TFT, 442 ppi
İşlemci: 2,3 GHz, Quad-Core, Snapdragon 800
Sistem RAM'i: 2 GB
Dahili Bellek: 16/32 GB
Kamera: 8 MP, Multi-Fokus, optik resim sabitleyici
Ön Kamera:  1,26 MP
Sensörler: Yakınlaştırma Sensörü, Magnetometre, Gyroskop, İvmemetre, Işık, Barometre, Yön Bulma
Pil: 2.300 mAh, potansiyeli olarak çıkarılabilir
Diğer: NFC, LTE

Diğer yandan söz konusu kılavuzun henüz son şeklinin verilmediği de görülebiliyor. Zira boyutlar ve ağırlık kısmındaki rakamlar (133,9 x 68,7 x 9,1mm, 139 g), Nexus serisinin bir önceki cihazına ait ve aynı rakamların Nexus 5 için de geçerli olması elbette ihtimal dahilinde değil. 

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • Donanım ve tasarım güzel ama pil bence yetersiz. Snapdragon 800'e 2300 mah yetmez. En azından 2600 mah olmalıydı bence.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!