This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nexus 5 KitKat; sızan görüntülerdeki yenilikler ve değişiklikler

İnternette dolaşan birçok fotoğraf yeni Nexus 5'te Android 4.4 KitKat sürümünün kullanılacağını destekler nitelikte ve aynı zamanda bizimde duyduğumuz yenilikleri doğruluyorlar. Bu elbette Android'in yeniden yapılandırılması anlamına gelmez, fakat görünen o ki arayüzün bu zaman çerçevesinde bazı açılardan değişime uğrayacak.

nexusae0 n5 kitkat tuttoandroid2
© Tuttoandroid

Ekran kilidi ile başlayalım. Yukarıda beyaz şeffaf bir durum çubuğu simgesi görüyorsunuz, işte bu KitKat'ın sızan esas yeniliklerinden biri. Hemen köşede bir kamera simgesi var ve bunu sürükleyerek kamerayı açabileceksiniz. Aynı zamanda sola çekerek şu anki Android versiyonunda olduğu gibi ekranı kaydırmanız da mümkün.

Başlangıç ekranında yukarıda bulunan şeffaf durum çubuğu ile uyuşan yeni şeffaf navigasyon çubuğunun ilk belirtilerini görmek mümkün.  Uygulama çekmecesi simgesi ve ayrıca telefon simgesi de yenilenmiş görünüyor (o kadar mükemmel olmasa da). Ekrandan cihazda 6 tane panel olduğu görülüyor fakat ilerleyen zamanlarda bu rakam değişkenlik gösterebilir. Eğer daha fazla ekran kullanmak isterseniz, son dolaşılan sayfanın kenarındaki simge ya da widget sürüklenerek yeni bir sayfa açılabilir. Aldığımız duyumlar bize şeffaf navigasyon ve durum çubuğunun sadece başlangıç ekranında yer alacağını gösteriyor. 

nexusae0 n5 lockscreen31 thumb
 © Tuttoandroid

Kitkat uygulama çekmecesi duvar kağıdı kullanmak yerine siyah bir arka plan tercih ederek kaybediyor. Aynı zamanda Nexus 4'te yer alan 5*5'lik çerçeve yerine sadece 5*4 büyüklüğünde bir çerçeve var. Widgetlar uygulama çekmecesinden başlatılıyor ya da başlangıç ekranındaki menu tuşuna uzun süre basarak ulaşabiliyorsunuz ki bu biraz garip bir değişiklik. Mesajlaşma uygulamasına da direk ulaşmak yerine Hangouts içerisinde ulaşılıyor. Gallery simgesinin yerini de  Google+ Photos simgesi alacak. Simge şu anki Google+ Photo simgesinden farklı. Aynı şekilde Google Arama ve Ayarlar simgeleri de daha yuvarlak simgelere sahip olacaklar. 

Google Now ulaşımı artık çok daha kolay olacak ve başlangıç ekranının sol tarafına tek bir dokunuş yetecek, bu da ona başlangıç ekranının bir parçasıymış hissi veriyor. Nexus 5'in aynı zamanda dinleme modu devamlı açık olacak ve yani sadece "Ok Google" diyerek sesli aramalar yapabilirsiniz. Sızan görüntülerden bu özelliğin ekran kapalıyken kullanılıp kullanılamadığı ise anlaşılmıyor (Moto X'de olduğu gibi). Aynı şekilde öncekinde olduğu gibi ekrandan Google Arama Çubuğu'nu indirip aramalar yapabilirsiniz. Yani artık başlangıç ekranından aramak yapmak için 4 farklı yolunuz olacak.

Son olarak önceki sızan görüntülerde de gördüğümüz gibi animasyon çizimi Google Play Edition cihazlardaki ile aynı. Alışmanın belki de biraz zaman alacağı birçok ufak yenilikte hala oluşmakta ve açıkcası biz de bunların pratikte nasıl işleyeceğine dair çok bir fikre sahip değiliz. Bu arada Android olduğu anlaşılmakta, bu da platformun son birkaç yıl içerisinde yaptığı en büyük değişiklik.

Kaynak: androidpolice

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!