This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 4 comments

Nexus 7 için Manuel Android 4.2.1 Güncellemesi İşlemleri

Android'in en güncel sürümü olan Android 4.2 Jelly Bean dün piyasaya çıktı. Her ne kadar Nexus One telefonum artık bu sürüm için çok eski olsa da (HTC Nexus One'lar Android 2.3.6 sürümünden sonra Google tarafından desteklenmeseler de manuel olarak Android 4.0'a güncellemek mümkün) üçüncü ayına giren Nexus 7 tablet bilgisayarımı  Android 4.2'ye güncelleyebildim ve böylece Google mobil işletim sistemlerinin sonuncusunu kullanmaya başlamış oldum. Bu yazımda sizlere Nexus 7'leri Android 4.1.2'den nasıl Android 4.2'ye yükseltebileceğinizi anlatıyor olacağım.

Öncelikle Nexus 7'nin bu yazının hazırlandığı dönemde (14.11.2012) Türkiye'ye çok sınırlı kaynaklardan girdiğinin farkında olduğumu belirtmek isterim. Berlin'de eline Türkiye'de sınırlı bir pazarı ürünü almış, bu ürün ile ahkam kesen şımarık bir çocuk gibi algılanmak istemem. Amacım halihazırda bir şekilde bu cihazı edinmiş Türkiye'de ve yurtdışında yaşıyan kullanıcıları Android 4.2'ye güncellenmesi noktasında bilgilendirebilmek. Nexus 7 cihaza sahip olmayan Android meraklılıları da yeni nesil Google cihazlarda Android güncellemelerinin ne kadar kolay yapılabildiğine az sonra sıralayacağım maddeleri okuyarak tanıklık edebilirer.

   
Nexus 7 ile Yeni Android 4.2'den aldığım ekran görüntüleri

Uyarı: Her ne kadar aşağıda anlatılan güncelleme işlemleri hemen hemen hiç bir risk içermese de yine de ihtiyatlı olmak adına Android 4.1.2 sürümli Nexus 7 cihazınızın güncelleme işlemlerini yapmadan önce mutlaka cihaz içerisinde yer alan verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyorum.

Nexus 7 Tablet Bilgisayarı Rootlama İşlemine Gerek Olmadan Android 4.2'ye Yükseltmek

 

1) Google sunucuları üzerinden Android 4.2 güncellemesinin zip dosyasını buraya tıklayarak indirin. Sonraki adımlarda işlem kolaylığı sağlamak için ilgili dosyayı “update_nexus7.zip” adıyla bilgisayarınıza kaydedin.

2) Bu link üzerinde yer alan sayfada sağ üst tarafta yer alan Android SDK dosyasını indirin ve bilgisayarınıza yükleyin

3) Nexus 7 tabletinizi kapatın

4) Cihazınızın açma kapama düğmesi ve ses yükseltme düğmelerine aynı anda basılı tutun. Böylece Nexus 7'nin Fastboot Menü'süne yönlendirilmiş olacaksınız. Fasboot menüsü üzerinde olduğunuzu karın kısmı açık olan Android robotunu görüntülenmesiyle de anlayabilirsiniz.

5) Bu noktadan sonra yapmanız gereken ses açma ve kapatma tuşları ile menüde ilerleyere 'recovery mode' seçeneğini bulmak olacak. Bu seçeneği bulduktan sonra cihazınızın açma kapama düğmesine basarak bu modu seçme işlemini gerçekleştiriyorsunuz

6) Bundan sonraki aşamada üzerinde kırmızı uyarı işareti olan bir Android robotu ekranda görüntüleniyor olacak.

7) Bu aşamada yapmanız gereken ses yükseltme ve açma kapama tuşlarına aynı anda basarak 'Recovery Menu'yu görüntülemek

8) Sonraki adımda yine ses tuşları ile menü içerisinde dolaşıyor ve de ''apply update from ADB'' yani adb üzerinden güncellemeyi gerçekleştir seçeneğini açma kapama tuşuna basarak seçiyorsunuz.

9) Nexus 7 cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Bu noktada yukarıda sizlere birinci maddede belirttiğim Android SDK dosyasını Google'dan indirmiş olduğunuzdan emin olun.


10) Birinci maddede yer alan güncelleme dosyasını indirdiğiniz dosyaya gidin ve bu lokasyon üzerindeyken bir command penceresi açın-yani komut isteminde bulunun (command penceresi açmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayın)

11) Command penceresi (MS-DOS komut penceresi) açıldıktan sonra imlecin olduğu yere şunu yazın ve enter'a basın :

''adb.exe sideload update_nexus7.zip''

12) Bu noktada bir işlem çubuğu görüntülenecektir. İşlem çubuğu %100'ü gösterdikten sonra söz konusu işlem tamamlanacaktır. Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra Android 4.2'nin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada Android 4.2 ile gelen özelliklere göz atmak için buraya tıklayarak haber portalmızda daha önce yayınlanmış bir haberimize yönlendirilebilirsiniz.

 

Fotoğraflar: Nico Heister, Volkan Emre / AndroidPIT

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!