This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 Bundan kısa bir süre önce Canonical tarafından sunulan bir hizmet ile akıllı cihazlarda Linux keyfi yaşatarak onlara gerçek bir bilgisayar boyutu kazandıracak olan Ubuntu’nun Android’e gelişinden bahsetmiştik. Önümüzdeki Şubat’ın son günlerinde Galaxy Nexus cihazlar için resmen indirilebilir olacak olan Ubuntu’nun manuel olarak Nexus 7 tabletlere kurulması mümkün. Ubuntu’nun Nexus 7’ye kurulum detaylarını yazının devamında bulacaksınız.

 Öncelikle dikkat edilmesi gereken Noktalar:

 

  • Ubuntu’yu tabletinize kurmadan önce kesinlikle tüm dosyalarınızı kapsayacak bir yedekleme yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yazı içerisinde yer alan kurulum aşamalarının herhangi birinde ortaya çıkabilecek sorunlardan ne benim özel ne de AndroidPIT’in tüzel kişiliği sorumu tutulamaz. Bu bağlamda ilgili adımların operasyonel uygulamasından doğabilecek tüm risklerin hepsi bu yazı içeriğindekileri uygulamayı kabul edenlerdedir.
  • Bu yazının hazırlanmasına konu olan işlemlerde 16 GB’lık bir Nexus 7 cihaz ile 64 bit’lik, Windows 7 işletim sistemli bir desktop bilgisayar kulanılmıştır.
  •  Ubuntu’nun kurulumundan sonra Android işletim sistemi tamamiyle devre kalacaktır. Normalde Ubuntu ile Android’in beraber çalışmasına imkan veren bir yükleme modu seçeneği bulunmasına rağmen Ubuntu sisteminin performansını tam olarak kavrayabilmek adına ben Android’i komple devre dışı bırakmayı tercih ettim. Nexus 7 içerisinde Android’in yeniden kullanılmasını sağlamak için Nexus 7 Toolkit’i kullanabilirsiniz

Hazırlıklar


Ubuntu’yu Nexus 7’ye kurmanın birçok farklı yolu bulunmakta. Bunlar içerisinde benim tercihim Fasboot kullanarak manuel olarak kurulum yapmak. Bunun için ise ya önceden yüklenmiş ya da sonradan açılmış (extract edilmiş) bir Android SDK’sına (Android cihazlarda kod yazmaya olanak sağlayan, daha çok geliştiriciler tarafından kullanılan bir program) ihtiyacınız var. Gerekli SDK dosyasını buraya tıklayarak da indirebilirsiniz

Ubuntu’yu indirmek için ihtiyaç duyduğunuz dosyaları bu link altında bulacaksınız. Karşınıza çıkan sayfa içerisinde yer alan listede boot.img ve. img.gz uzantılı dosyaları indirmeniz gerekiyor. İmg.gz ve bootimg uzantılı dosyaları SDK dosyasının yer aldığı klasör içerisine unzip yaparak kopyalamanız gerekiyor. Sonrasında yapılması gereken ise img. uzantısını raw olarak değiştirerek yolumuza devam ediyoruzerek yolumuza devam ediyoruz.

Fastboot ve Yükleme

Bundan sonraki adımlara ilerleyebilmek için Nexus 7’yi Fasboot modunda açarak PC’ye bağlamamız gerekiyor. Nexus cihazınızı Fasboot modunda açabilmek için tabletin sağ tarafında yer alan açma-kapama + ses kısma + ses açma tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Bu adımları attıktan sonra ekranda karın bölgesi açık bir Android robotunun (aşağıdaki gibi) görüntülenmiş olması gerekiyor.


Fastboot Modu çalıştığında ekranınızda yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir görüntü ortaya çıkmalı

Bu aşamadan sonra PC bilgisayarınıza geçiş yapıyorsunuz. Bilgisayarınız içerisinde yer alan SDK dosyası içerisindeki dosyaların bulunduğu klasör üzerinde iken elinizi shift tuşuna basarak mouse’un sağ tuşuna tıklayın ve ‘Open Command Window Here’ yani ‘Burada bir komut pençesi açın’ seçeneğini seçin.
Sonrasında ise aşağıdaki kodları sırasıyla girin.

     1. fastboot erase boot
     2. fastboot erase userdata
     3. fastboot flash boot raring-preinstalled-desktop-armhf + nexus7.bootimg
     4. fastboot flash userdata raring-preinstalled-desktop-armhf + nexus7.img
     5. fastboot rebootYukarıdaki adımları bitirdikten sonra Nexus 7 kendini tekrar başlatacaktır. Yeniden başlatma adımlarında Google logosun gördükten sonraki aşamada biraz uzun beklemeniz gerekiyor. Bu yüzden paniğe kapılmayın. Bu işlemler sırasında aşağıdaki mesaj ekran üzerinde görüntülenecektir.

Preparing the root filesystem, please wait, this will take a few minutes ...

Yükleme işleminin bitişinin hemen sonrasında Ubuntu’nun logosunu göreceksiniz.  

Konfigürasyon


Yukarıda belirtilen adımları attıktan sonra Nexus 7 tablet bilgisayarınıza Ubuntu 13.04’ü başarıyla kurmuş olacaksınız. Sisteme giriş yaparken grafik ayarlarında sıkıntıların olması normaldir. Bu sıkıntılaın hepsi manuel olarak gerekli ayarları yaptıktan sonra düzeliyorlar

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • Nexus 7 bir turlu alamadim.3G olanini mi alsam?Yoksa 16/32 GB olan modelini mi alsam.Fiyatlar 3G olani 723 TL.32 GB olani 528 TL.16 GB olani 428 TL.
    Almak isteyenler www.miiguru.com sitesine girebilirler.Ne kadar guvenli bilmiyorum ama yapilan yorumlar olumlu.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!