This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Nexus 7 Üzerinde Ubuntu İncelemesi

Geçen hafta sizler için Ubuntu'nun Nexus 7 üzerinde nasıl yüklenildiğini anlattık. Bu geçen vakitte bunun üzerine daha çok eğildik ve sistemin günlük hayatta yaşadığı problemleri ve genel performansı hakkında sizler için bir inceleme hazırladık.

Arayüz ve Operasyon

Canonical'ın dediğine göre Nexus 7 için olan Ubuntu'nun amacı Ubuntu Core ve hatta akıllı telefon / tabletler için olan diğer Ubuntu'lara zemin hazırlamak. Sonuç olarak başka hiçbir tablet optimize versiyonu yok. Özetle Nexus 7'deki Ubuntu, PC'dekinin tıpa tıp aynısı. Bu da genel olarak parmağı zorlayan küçük ikon ve tuşlara yol açıyor. Fakat OTG kablosunu kullanarak fare ve klavyeyi kullanabiliyorsunuz ve sonuçta sorun ortadan kalkıyor. Ubuntu'yla alternatif araçlar da bluetooth vasıtasıyla takılabiliyor. Açıklamalar (İngilizce) için burayı tıklayabilirsiniz.


Ubuntu bir fare aracılığıyla çok daha iyi.

Eğer yazı büyüklüğünü çok küçük buluyorsanız kolayca ayarlarda büyültebiliyorsunuz. Bunu yapmak için System Settings -> Universal Access -> Seeing yolunu takip etmeniz gerek. Orada "Large Text"i göreceksiniz. Ubuntu'daki simgeler ekranın solunda ve onların daha büyük bir hale geldiğini göreceksiniz. Aşağıda "Launcher icon size" var. Bu ayarlarla sistem en azından göze hoş geliyor.


Birkaç ayarlama küçük ekrandaki görünümü daha iyi hale getirebilir.

USB Modu

Eğer Ubuntu'yu mikro-USB ile bilgisayara takıp harici bellek olarak kullanmak istiyorsanız malesef bu mümkün değil. Fakat diğer cihazlara veri aktarmak için bir OTG kablosu ile bu mümkün. Bunun dışında cloud hizmetlerinden birini veya e-mail yolunu kullanabilirsiniz.


Benim USB-Stick'im Ubuntu tarafından problem olmaksızın algılandı.

Hız ve İstikrar

Gelin en önemli noktalardan biri hakkında konuşalım: Ubuntu, Nexus 7 üzerinde ne kadar akıcı çalışıyor? Tabii ki henüz olgunlaşmamış bir versiyondan bahsediyoruz ve bazı şeyler hala çalışmıyor. Fakat Ubuntu'nun Nexus 7 üzerinde ne kadar iyi çalıştığını gördüğüm gerçekten şaşırdım! Tabii ki anlaşılır bir şekilde yükleme süreleri ve programların açılışı normal bilgisayardakinden daha uzun sürüyor fakat bunun dışında hiçbir sorun ve hatta hiçbir donmayla karşı karşıya kalmadım.


Nexus 7 üzerinde Ubuntu (Chrom ve AndroidPIT ana sayfası)

Bu arada: Gömülü olarak masaüstü modu çok hafıza yiyor. Bu hatalara ve hatta donmalara sebep olabilir. ZRAM'i aktive ederek sistem performansınızı artırabilirsiniz. Bu da Terminal'den şu şekilde yapılıyor:

sudo apt-get install-config zram

Sonrasında Nexus 7'yi kapatıp açmanız gerek.

Fakat dikkatli olun: Eğer Canonical'dan teknik destek istediğinizde bunu yaptığınızı belirtmeniz gerek. En azından Ubuntu takımı bunu yapmanızı öneriyor.


Terminal'e yazılacak komut performansı artırabilir: Yeniden başlatmayı unutmayın!

Programlar

Nexus 7 - Ubuntu'nun içinde birçok program yüklü. Örneğin Firefox web tarayıcısı var fakat tabii ki bunlarla sınırlı değilsiniz. "Ubuntu Software Center"da Google Chrome'un açık kaynak sürümü, VLC, GIMP ve LibreOffice gibi birçok yararlı program bulacaksınız. Toplamda 43.000 adet her zevke hitap edebilecek uygulama var.

Ubuntu Software Center birkaç farklı kategoriye ayrılmış durumda böylelikle aradığınız şeyi kolay bulabiliyorsunuz. Alternatif olarak bir de arama özelliği var. Büyüklük ve aradığınız şeyin özelliğine göre arama yaptırabilirsiniz fakat bu bazı beklemelere ve hatalara yol açabiliyor.


Ubuntu Software Center'da birçok farklı program bulabilirsiniz.

LibreOffice benim için güvenilir bir program ve çok da hızlı açılıyor. Hiçbir bir problemle karşılaşmadım ve Nexus 7'nin küçük ekranının dışında işleyiş ve hız Windows'un Office programıyla aynı düzeyde.


LibreOffice Nexus 7'de gerçekten iyi çalışıyor!

Batarya Süresi

Ubuntu'yu dün gece test ettim ve tabii ki uzun vadeli sonuçlara varmam çok güç. Canonical'ın iddia ettiğine göre Android'li Nexus 7 ile karşılaştırılabilir. Gelecekte bayarya ömrünün daha da geliştirileceğini umuyorum çünkü donanıma yabancı bir yazılım söz konusu. Cihazda yazan kalan pil süresine de güvenmemek lazım. Örneğin bu yazıları yazarken ekranda gördüğüm 4 saatimin kalmış olduğu. Yarım saat önce ise 8 saatim kaldığını söylüyordu -ki bu süre zarfında Nexus 7 çalışmıyordu.


Minimalistik fakat çok özellikli: Ubuntu'nun çıplak masaüstü

Özet

Ubuntu'yu Nexus 7'de kullanmak gerçekten etkileyici fakat bir o kadar da garip çünkü alışık olmadığım bir şey ve farklı. Burda bahsettiğimiz şey Nexus 7'de çalışan tam kapsamlı bir işletim sistemi! Fakat özellikle bir bilgisayar gibi kullanmak istiyorsanız harici bir fare çok şey değiştiriyor. Fakat kişisel olarak Ubuntu'nun kullanımını zor buluyorum (konsept çok şık olsa bile). Sistemin tabletlere optimize edilmediğini kolaylık farkediyor insan. Bu yüzden Android'i kısaca çok daha pratik buluyorum.

Tabii bu tür projelerin olması her zaman için iyi bir şey ve bununla ilgili diğer gelişmeleri takip edeceğim. Yeni Ubuntu sürümlerini yine ve yeniden test edeceğim.

Nexus 7'nizde Ubuntu'yu üretken kullanabiliyor musunuz? Sizin düşünceleriniz nedir?

Ubuntu'nun Nexus 7'ye yüklenmesini anlatan yazımızı da okuyun.

(Fotoğraflar: kwe, nh/AndroidPIT)

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!